Віктор Таран
політолог, військовослужбовець ЗСУ
(FB)
Двері різко відчинилися, і до кабінету Винниченка зайшов Петлюра. В руках він тримав папірець, який одразу кинув на стіл голові Директорії.
– Пане голово, подивіться, що сьогодні поширюють по всій Україні!
Винниченко відірвав голову від робочих документів і взяв у руки папірець.
В руках у нього був маніфест створеного 28 листопада 1918 року в Курську “тимчасового робітничого селянського уряду України”.
Винниченко пробіг очима по тексту: “Ми, робітничий уряд України, оголошуємо себе єдиним легітимним органом влади… Ми оголошуємо поновлення радянської влади… Ми закликаємо до боротьби проти Директорії…”
Винниченко нічого не розумів… Адже на днях Ленін і Троцький обіцяли повну підтримку Директорії, гарантуючи не втручатися у справи України…
– Петлюро, що за невдалі жарти? – спитав Винниченко. – Ти знову інтригуєш? Повторюю з Росією у нас мир. Війни не буде. Нам не потрібна ні армія, ні мобілізація. Припиняй. Країна втомилася від війни. Нам потрібен мир. За будь-яку ціну.
Петлюра з сумом подивився на трохи переляканого Винниченка.
– Володю, це не жарти. Вчора в Курську був створений цей уряд… Найближчим часом нас чекає повномасштабна війна з Росією…
– Симоне, ти перебільшуєш, – сказав Винниченко. Радянська Росія – наші друзі. Зараз напишемо їм телеграму і все вияснимо.
…Так, або приблизно так, понад 100 років тому гібридно розпочиналася чергова російсько-українська війна, яка за декілька років завершилась поразкою українців. У цій війні Росія задіяла всі ті самі елементи гібридної війни, які застосовує зараз проти України. Пропаганду, інформаційні атаки, тактику “зелених чоловічків” (бойові дії вона вела від імені маріонеткового “тимчасового уряду України”, який знаходився на території Росії). І, звісно, повномасштабне вторгнення.
На всі дипломатичні ноти Директорії (а їх протягом грудня-січня було більше двох десятків) Ленін відповідав просто “нас там нєт”. Дослівно: “військ РСФРР в Україні нема, а проти Директорії воює армія “українського радянського уряду, який є цілком незалежний”.
Через внутрішні протиріччя та нездатність побудувати ефективний бюрократичний державний апарат Директорія не змогла ефективно протистояти більшовикам…
Що завадило зупинити росіян?
По-перше, тодішні керівники держави не могли повірити, що Росія може розпочати війну.
По-друге, вони до останнього вірили, що можуть домовитись із Росією “десь посередині”.
По-третє, внутрішні сварки і репресії проти однодумців.
По-четверте, провалена соціально-економічна політика.
Як наслідок – повне фіаско у протистоянні з росіянами.
У лютому 1919-го більшовики захопили Київ, розпочавши у столиці України чергову хвилю червоного терору… А пізніше нас чекав Великий голод та Великий терор 30-х років.
Пройшло понад сто років. Знову триває україно-російська війна. Виклики та загрози – не змінилися. Сподіваюся, цього разу ми врахуємо помилки і виграємо протистояння з Росією.
Читайте також:
Історія незалежності: як українці боролися за власну державу і хто цьому заважав
Як Винниченко просив посаду в “тупих, зголоднілих, лютих кацапів” і що з цього вийшло
100 років незалежності: як рекламувала себе УНР. ІНФОГРАФІКА, МАПИ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!