Московську церкву знову пустили в Києво-Печерську лавру: Онуфрій провів різдвяне богослужіння

Митрополит “УПЦ МП” Онуфрій (в миру Орест Березовський) 7 січня провів різдвяне богослужіння в Києво-Печерській лаврі.

Про це повідомила пресслужба Української православної церкви.

Богослужіння відбулось у храмі в ім’я преподобного Агапіта Печерського.

Окрім цього, 6 січня в цьому ж храмі Онуфрій очолив всенічне бдіння, літургію та різдвяну вечірню.

Це викликало хвилю обурення в мережі.

“УПЦ-МП демонстративно відзначає Різдво синхронно з московською церквою. У своєму привітанні до парафіян Онуфрій згадав про війну і про “наших ворогів”. А що то за вороги, хто їх привів на нашу землю, і хто їх інтереси представляє в Україні — піп анічичирк. Слів “росія”, “окупанти”, “москва”, “путін” я так і не почув у промові Онуфрія. 10 років росія веде війну проти нас. Чому ці московські прихвосні досі працюють в Україні?”, — написав журналіст Сергій Руденко.

“Українські священики з УГКЦ і ПЦУ на окупованих територіях перебувають у СІЗО і вʼязницях, їх катують. Натомість Онуфрій з РПЦвУ без проблем користується Києво-Печерською Лаврою”, — написав колишній заступник голови Центральної виборчої комісії України Андрій Магера.

Передісторія

31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Києво-Печерської лаври філією Російської православної церкви в Україні – “УПЦ МП”. 7 березня у Свято-Успенському соборі відбулася перша служба помісної Православної церкви України.

10 березня 2023 року “УПЦ Московського патріархату” попередили, що до 29 березня включно вона має звільнити всі будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника “Києво-Печерська лавра” (так звану Нижню лавру). Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.

Рішенню Мінкульту передувала серія обшуків СБУ в будівлях “УПЦ МП” та впровадження санкцій проти очільників “УПЦ Московського патріархату”, які підтримують церковний центр у країні-агресорі. Також президент Володимир Зеленський своїм указом призупинив громадянство 13 ієрархів та священників так званої “УПЦ МП”.

Загалом у 2022 році СБУ відкрила 52 кримінальні справи, в яких фігурують 55 священнослужителів так званої “УПЦ (МП)”, у т. ч. 14 архієреїв церкви. Майже 200 клірикам РПЦ заборонено в’їзд в Україну.

Міністр Ткаченко заявляв, що монастирська братія (ченці) не зобов’язана покидати Лавру, але вона має зробити вибір – чи вона залишається на боці МП, чи ні, чи може перейти до помісної ПЦУ.

Перед закінченням терміну оренди представники “УПЦ МП” вивозили майно з території Лаври. На виїзді машини перевіряла поліція.

Водночас стало відомо, що намісник митрополит Павло (Лебідь) не планує виходити з Лаври (“Паша Мерседес обіцяє своїм монахам, що влітку в Київ прийдуть російські війська”), і монастир МП подав позов до Господарського суду Києва про визнання недійсною односторонньої відмови лаврського заповідника від договору оренди. 30 березня Госпсуд відмовив у цьому позові.

Зранку 29 березня “УПЦ МП” скликала своїх прибічників до Лаври на молебень. При цьому віряни МП – числом близько тисячі – були агресивно налаштовані щодо журналістів. Зрештою функціонери МП залишилися в Лаврі після закінчення терміну оренди.
30 березня їхні агресивні віряни не пустили до Лаври комісію Міністерства культури, яка має займатися прийманням-передачею державного майна заповідника “Києво-Печерська лавра”

Також 30 березня Кабінет Міністрів України визнав таким, що втратило чинність, розпорядження уряду про передачу в безоплатне користування Києво-Печерській лаврі “УПЦ МП” будівель і споруд. Ті у відповідь заявили, що монастир подасть нові позови до суду.

29 березня виконувачем обов’язків намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в структурі помісної Православної церкви України став архімандрит Авраамій (Лотиш), який досі був в “УПЦ МП”. Таким чином Аврамій як представник “проукраїнського крила” Лаври перейшов до ПЦУ, щоб залишитися в Лаврі у структурі помісної церкви з Томосом.

8 квітня 2023 року “Українська правда” оприлюднила розслідування, згідно з яким очільник так званої “УПЦ Московського патріархату” Онуфрій та ще понад 20 священнослужителів РПЦ в Україні мають російське громадянство. Згодом Онуфрій заявив, що не вважає себе громадянином Росії, однак визнав, що раніше мав російський паспорт.

Читайте також:
Журналісти знайшли в Онуфрія та верхівки “УПЦ МП” російські паспорти. Церква заперечує

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна