У Дагестані в аеропорту вчинили єврейський погром, протестуючи проти прибуття літака з Ізраїлю. ФОТО, ВІДЕО

оновлено, доповнено

У Дагестані (Північний Кавказ, Росія) спалахнули антисемітські акції, коли в аеропорт Махачкали прибув борт з Ізраїлю. Сотні мусульманських радикалів прорвалися на злітну смугу, вимагаючи розправи над “яхудами” (іудеями), які прилетіли рейсом із Тель-Авіва на тлі військової операції армії Ізраїлю проти палестинських бойовиків у секторі Гази.

Про це увечері в неділю, 29 жовтня, повідомляють російські телеграм-канали. Вони поширюють численні відео із заворушеннями в терміналі, навколо будівлі аеровокзалу та на злітно-посадковій смузі біля літака російської авіакомпанії “Победа”.

Дагестанські радикали мали прапори Палестини і плакати, спрямовані проти “дітовбивць”-євреїв.

Натовп мусульман зупиняв автобуси з пасажирами та перевіряли паспорти у здогадних євреїв.

Один здогадний єврей, якого оточив і “пресував” натовп, виявився узбецьким лікарем Дільшотом Мамадалієвим.

“Демонстранти скандують гасла «Дітовбивцям нема місця в Дагестані» і виступають проти перебування ізраїльтян у республіці”, – передавали очевидці.

Аеропорт закрили на прийом та відправку рейсів. Літаки, які мали здійснити посадку в Махачкалі, перенаправлені на запасні аеродроми, повідомила Росавіація.

Протестувальники в пошуках євреїв прорвалися всередину будівлі аеропорту.

Надалі натовп прорвався на перон та намагався штурмувати літак із Тель-Авіва.

За даними ЗМІ, місцеві правоохоронці тривалий час не втручалися в ситуацію.

“Ми чудово розуміємо ваш стан. Давайте зберемося разом, і ми з вами станемо і скандуватимемо тут, будь ласка, немає питань. Ви ж порушуєте закон, слухайте, навіщо ви це робите”, – заявив співробітник правоохоронних органів через гучномовець.

На летовище прибули спецпризначенці та Росгвардія. Відбулися сутички і штовханина. Протестувальники знесли огорожу.

Мемом стало фото, на якому євреїв шукають у турбіні літака:

Не знайшовши в автобусах євреїв, протестувальники напали на авто патрульно-постової служби.

Слідчий комітет РФ по Дагестану порушив кримінальну справу про масові безпорядки (212 КК РФ) за фактом погрому в аеропорту Махачкали.

Після сутичок силовикам вдалося відтіснити протестувальників за межі аеропорту.

У зіткненнях, які відбулися згодом, постраждали понад 20 осіб. Десять із них потрапили до лікарні, зокрема двоє – у вкрай тяжкому стані. Серед постраждалих є і цивільні, і поліцейські.

Наступного дня (30 жовтня) один поліцейський помер від травм.

Затримали, за даними МВС Дагестану, 83 осіб.

Глава Дагестану Сергій Меліков звинуватив у тому, що сталося, “екстремістські ресурси”, що розповсюджують “фейки” в телеграмі. Мовляв, в цьому винні “вороги, противники нашої країни”,.
“Сьогодні ми отримали абсолютно достовірну інформацію про те, що канал “Утро Дагестана” адмініструється і регулюється з території України – зрадниками, бандерівцями”, – заявив голова республіки. Він запропонував учасникам нещодавніх заворушень “відмитися від ганьби”, вирушивши воювати в Україну.

Президент РФ Володимир Путін теж назвав погром у махачкалинському аеропорту інспірованим через соцмережі, зокрема з території України.

Коментар Зеленського

Президент України Володимир Зеленський оперативно оприлюднив коментар щодо подій у Дагестані, назвавши їх черговим проявом “культури ненависті до інших народів”, яку культивує Росія.

“Жахливі відео з російської Махачкали, де розлючений натовп увірвався в аеропорт у пошуках громадян Ізраїлю на рейсі з Тель-Авіва. Це не поодинокий випадок у Махачкалі – це частина масово поширеної в Росії культури ненависті до інших народів, яку пропагують державне телебачення, експерти та влада. За останній рік російський міністр закордонних справ дозволив собі низку антисемітських висловлювань. Російський президент також використовував антисемітські образи. Для російських пропагандистів на офіційному телебаченні риторика ненависті є звичною справою. Навіть нинішня ескалація на Близькому Сході спричинила антисемітські заяви російських ідеологів. Російський антисемітизм і ненависть до інших націй системні й глибоко вкорінені. Ненависть – це те, що спонукає до агресії й терору. Ми маємо працювати разом, щоб протистояти ненависті”, – заявив Зеленський у твіттері.

Читайте також:
Війська і танки Ізраїлю увійшли до Сектору Гази, – NYT

Війна ХАМАСу проти Ізраїлю

Уранці 7 жовтня ісламістське угруповання ХАМАС почало наступ на територію Ізраїлю з території Сектора Гази, знищивши танк “Меркава” та захопивши військову базу зі значною кількістю бронетехніки, поліцейську дільницю тощо. Бойовики прорвалися в міста Сдерот, Ашкелон та деякі інші прилеглі населені пункти. Використовували для десанту човни, параплани, мопеди тощо.

Протягом першого дня війни терористи захопили в полон понад 230 ізраїльтян та іноземних громадян, яких утримують у Секторі Гази.

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаніягу виступив із заявою: “Громадяни, ми в стані війни!”

Оглядачі називають цю операцію найбільшою збройною акцією палестинців проти Ізраїлю з часів другої інтифади (2005 року).

Протягом першого дня війни ХАМАС випустив по ізраїльській території, за різними даними, від 3000 до 5000 ракет. Обстріляли південні та центральні райони Ізраїлю. Очевидно, що збройну підтримку ХАМАСу надає Іран.

Надалі почалися бойові дії – поодинокі обстріли – і на північному кордоні, з Ліваном та Сирією.

ЦАХАЛ провів мобілізацію, закликавши 300 тис. резервістів, та назвав свою військову операцію “Залізні мечі”. ХАМАС дав своїм діям назву “Шторм Аль-Акси”.

Уряд Ізраїлю підтримав офіційне запровадження в країні воєнного стану. Надвечір 9 жовтня Ізраїль повернув контроль над усіма містами на кордоні з сектором Гази.

ЦАХАЛ (армія оборони Ізраїлю) надалі завдає інтенсивних ударів у відповідь по цілях у Секторі Гази. Зокрема знищено “Палестинські вежі” – адмінбудівлю ХАМАС. В Армії оборони Ізраїлю заявляють, що протягом перших трьох днів війни було атаковано понад 1700 об’єктів у Газі, у тому числі 475 об’єктів ракетних сил терористів.

Від початку конфлікту, станом на 29 жовтня, внаслідок терористичної атаки ХАМАС загинуло понад 1400 ізраїльтян. Серед убитих є громадяни багатьох країн, зокрема й України (станом на 26 жовтня – щонайменше 21).

19 жовтня стало відомо про загибель українки в Секторі Гази. А 24 жовтня – про загибель двох дітей – громадян України в місті Газа внаслідок ракетного обстрілу.

Зокрема, було виявлено більш ніж 260 убитих ізраїльтян у районі лісу Реїм, де під час нападу терористів проходив музичний фестиваль. Також багатьох ізраїльтян убили у своїх авто на дорозі біля міста Сдерот. У захоплених населених пунктах євреїв убивали цілими сім’ями.

Поранено в Ізраїлі, за офіційними даними, понад 5500 осіб.

Подібних втрат Ізраїль не зазнав за останні 50 років, з часів Війни Судного дня.

Надвечір 8 жовтня ЦАХАЛ оприлюднив перший список із 13 загиблих ізраїльських військовослужбовців. На 15 жовтня Ізраїль підтверджував загибель 286 своїх військовослужбовців.

МОЗ Гази на 29 жовтня повідомляло про близько 8000 загиблих і понад 20000 поранених у Секторі від початку цієї війни. У цих даних не враховується ліквідація щонайменше 1500 палестинських терористів на території Ізраїлю.

Ізраїль відімкнув енерго- і водопостачання Сектора Гази (згодом водопостачання було частково відновлено).

Біньямін Нетаніягу закликав мешканців Гази негайно залишити сектор, а міністр оборони Йоав Галант заявив, що Ізраїль змінить реальність у Газі на 50 років вперед.

Глава міноборони США Ллойд Остін заявив, що Пентагон забезпечить Ізраїль усім необхідним для самооборони і захисту цивільного населення від атаки терористів ХАМАС.

Надалі тривають ракетно-мінометні обстріли прикордонних ізраїльських територій із Сектору Гази та масовані ракетні удари Ізраїлю по палестинській смузі.

17 жовтня після ракетного удару по лікарні в Секторі Гази загинули сотні людей. Ця подія значно підігріла антиізраїльські настрої в Палестині та арабському середовищі загалом. Але згодом британська розвідка слідом за ізраїльтянами заявила, що цю ракету випустили з палестинського боку, вона зійшла з курсу.

Єгипетське джерело повідомило, що уряд Ізраїлю готується до наземної операції в секторі Гази, яка може тривати кілька місяців. США стримують сухопутний наступ, наполягаючи на звільненні заручників.

14 жовтня Ізраїль ще завершував приготування до наземного наступу. 26 жовтня ізраїльські танки й піхоти вперше провели операцію на території Сектору Гази.

16 жовтня стало відомо, що Нетаньяху переговорив телефоном із Путіним, але не дав згоди на візит Зеленського до Ізраїлю.

Увечері 20 жовтня ХАМАС звільнив перших двох заручниць – Єгудіт та Наталі Раанан, матір та дочку, громадянок США.

Читайте також:
ЦАХАЛ за добу атакував 320 цілей у Газі – бив по тунелях і військових базах

США ввели нові санкції проти джерел фінансування й підтримки ХАМАС

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна