З Карабаху виїхали 85% вірмен, прибула місія ООН

На тлі масового виїзду вірмен із Нагірного Карабаху, який повністю переходить під контроль Азербайджану, в Баку заявили про прибуття в Нагірний Карабах місії Організації Об’єднаних Націй – вперше за 30 років.

Речник президента Азербайджану повідомив агентству AFP, що вранці 1 жовтня до Карабаху прибула місія ООН, головною метою якої є оцінка гуманітарних потреб місцевого населення. Азербайджанське інформагентство АPA опублікувало відео проїзду автомобілів місії.

28 вересня так званий “президент” невизнаної “Нагірно-Карабахської республіки” (“Арцах”) Самвел Шахраманян підписав указ про припинення існування “республіки” з 1 січня 2024 року. На такий крок вірмени Нагірного Карабаху пішли після поразки в результаті військового наступу Азербайджану.

У наступні дні з Нагірного Карабаху до Вірменії прибули понад 100 тисяч біженців з Карабаху, що становить приблизно 85% вірменського населення регіону. Протягом минулої доби інтенсивність виїзду з регіону знизилася.

Спецпредставник президента Азербайджану заявив, що вірмени залишають Карабах виключно за власним вибором і, якщо захочуть, можуть повернутися.

Вірменія подала до Міжнародного суду ООН позов проти Азербайджану на основі Конвенції проти ліквідацію всіх форм расової дискримінації, звинувачуючи Баку в утиску прав вірмен у Нагірному Карабаху. У Баку назвали позов “безпідставним і абсурдним”.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном і його розв’язка

19 вересня Азербайджан заявив про початок “локальних антитерористичних заходів” у невизнаному Нагірному Карабаху, де після війни 2020 року залишалися підконтрольні вірменам території та російські “миротворці”.

Бойові дії проти “НКР” тривали на тлі неспроможності Вірменії втрутитися і зарадити ситуації. Вірменія звинуватила Азербайджан в “етнічних чистках” та агресії проти “народу Карабаху”.

Мапа до 19.09.2023 (“Німецька хвиля”)

При цьому вже 20 вересня Карабах фактично капітулював. Міністерство оборони Азербайджанської Республіки повідомило, що “з урахуванням звернення представників вірменських жителів Карабаху, яке надійшло через російський миротворчий контингент, досягнуто домовленості щодо призупинення антитерористичних заходів”.

Мирна домовленість була досягнута на таких умовах:

  • Розташовані в Карабахському районі “формування збройних сил Вірменії та незаконні вірменські збройні формування” складають зброю, залишають бойові позиції і військові пости та повністю роззброюються.
  • Підрозділи збройних сил Вірменії залишають територію Азербайджану, незаконні вірменські збройні формування розформовуються. Паралельно здаються все озброєння і важка техніка.

Реалізація вищевказаних процесів забезпечується в координації з російським миротворчим контингентом.

Таким чином, Азербайджан фактично взяв гору в міжетнічному конфлікті, що триває з 1988 року.

Через цю поразку вірменська опозиція збирає мітинги біля будівлі уряду в Єревані – на підтримку невизнаного Нагірного Карабаху та за відставку прем’єра Нікола Пашиняна.

Читайте також:
Нагірний Карабах прийняв вимоги Азербайджану і готовий роззброїтись

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна