Польща офіційно заявила, що в Пшеводуві впала українська ракета

В уряді Польщі офіційно заявили, що у прикордонному селі Пшеводув у листопаді 2022 року, згідно з висновками польських експертів, впала українська ракета ППО.

Про це заявив польський міністр юстиції Збігнєв Зьобро у четвер, 28 вересня.

“Розслідування, проведене польською прокуратурою, завершилося висновком, який категорично вказує на те, що ця ракета була українською – ще радянського, російського виробництва. Що стосується місця запуску і приналежності до конкретного військового угруповання, то це була українська ракета”, – сказав польський міністр, його цитує “Європейська правда”.

Міністр також вказав, що “шкодує” через, як він стверджує, відсутність співпраці з боку української сторони у розслідуванні цього інциденту.

Зьобро вважає, що рішення не співпрацювати з Польщею було ухвалене “на високому політичному рівні української держави”.

Ракета у Пшеводуві. Контекст і передісторія

Увечері 15 листопада 2022 року стало відомо, що на території Польщі ймовірно впали російські ракети, вбивши двох людей. Постраждало агропідприємство у селі Пшеводув (Переводів), що в Грубешівському повіті Люблінського воєводства, за 7 км від кордону з Україною.

Залишки ракети невідомого походження прилетіли близько 15:40. На перевантажувальній вазі, куди заїжджають трактори з вантажами, було уражено трактор із причепом. Загинули працівник ферми та продавець зерна.

Канцелярія президента Польщі заявила, що йдеться про ракету протиповітряної оборони С-300.

У цей час Росія завдавала масованого ракетного удару по території України, обстрілявши щонайменше 12 областей (зокрема прикордонні, Львівську та Волинську) й уразивши критичну інфраструктуру. Росіяни визнали, що били по трансформаторах та інших енергетичних об’єктах.

Імовірно, ракета ППО ЗСУ не влучила в російську повітряну ціль, а залетіла на територію Польщі.

Тоді Варшава заявила про потребу активувати статтю 4 договору НАТО й почати консультації з партнерами по Альянсу. Однак 16 листопада польські керівники заявили, що мають висновок: швидше за все, ракета належала протиповітряній обороні ЗС України, і її потрапляння на територію Польщі було нещасним випадком, а не атакою країни-члена НАТО.

Після інциденту в Пшеводуві Німеччина 21 листопада запропонувала передати Польщі для захисту повітряного простору ЗРК Patriot. При цьому польське керівництво висловилося за передачу цієї системи ППО Україні, яка більше потребує захисту перед російськими атаками. Німеччина відмовила.

Рішення про надання Польщі трьох систем Patriot разом із військовими, які керують цим комплексом, все ж було ухвалене.

5 січня 2023 року стало відомо, що Німеччина – слідом за Сполученими Штатами – таки поставить Україні додаткову батарею Patriot.

Читайте також:
Ракета, що вбила двох людей у Пшеводуві, була випущена українською ППО, — польське ЗМІ заявляє про остаточний висновок експертів

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна