Польські експерти, залучені до розслідування падіння ракети, що вбила двох людей у прикордонному селі Пшеводув у листопаді 2022 року, вважають, що вона була випущена силами української ППО.
Про це повідомляє польське видання Rzeczpospolita.
“Думка є категоричною і виключає можливість того, що ракета, яка впала на сушильну установку колишнього радгоспу ввечері 15 листопада минулого року і розірвалася, убивши двох фермерів, могла бути випущена з Росії”, — йдеться у матеріалі.
Водночас спікер Національного офісу прокурора Лукаш Лапчинський у коментарі виданню підтвердив, що вони справді отримали експертний висновок, але наголосив, що його зміст конфіденційний.
За його словами, на цьому етапі розслідування у Польщі вже здійснили всі можливі слідчі дії, тож надіслали запит на юридичну підтримку з боку України.
Втім, у виданні наполягають, що висновок грунтується на інформації з великої кількості джерел, включно із засекреченими даними польських національних служб.
Експерти вважають, що це була ракета від системи С-300 серії 5В55, вироблена у Росії. Прокуратурі нібито відомо, де саме на території України її випустили для збиття цілі під час масованої ракетної атаки РФ на українські міста 15 листопада 2022 року.
Ракети ППО випустили по цілі у парі, одна з них влучила, інша продовжувала летіти. За словами експертів, після досягнення певної висоти мали спрацювати механізми самознищення, але з невідомих причин цього не сталося.
Зазначається, що польська прокуратура від початку схилялася до версії про С-300 після того, коли знайшли фрагменти ракети.
Зараз експерти нібито виключають, що ракета могла долетіти з території Росії, тому що вона може подолати не більше 90 км, а також виключають пуск із Білорусі, тому що звідти до Пшеводува по прямій – 150 км.
Увечері 15 листопада 2022 року стало відомо, що на території Польщі ймовірно впали російські ракети, вбивши двох людей. Постраждало агропідприємство у селі Пшеводув (Переводів), що в Грубешівському повіті Люблінського воєводства, за 7 км від кордону з Україною.
Залишки ракети невідомого походження прилетіли близько 15:40. На перевантажувальній вазі, куди заїжджають трактори з вантажами, було уражено трактор із причепом. Загинули працівник ферми та продавець зерна.
У цей час Росія завдавала масованого ракетного удару по території України, обстрілявши щонайменше 12 областей (зокрема прикордонні, Львівську та Волинську) й уразивши критичну інфраструктуру. Росіяни визнали, що били по трансформаторах та інших енергетичних об’єктах.
Варшава заявила про потребу активувати статтю 4 договору НАТО й почати консультації з партнерами по Альянсу. Однак 16 листопада польські керівники заявили, що мають висновок: швидше за все, ракета належала протиповітряній обороні ЗС України, і її потрапляння на територію Польщі було нещасним випадком, а не атакою країни-члена НАТО.
Після інциденту в Пшеводуві Німеччина 21 листопада запропонувала передати Польщі для захисту повітряного простору ЗРК Patriot. При цьому польське керівництво висловилося за передачу цієї системи ППО Україні, яка більше потребує захисту перед російськими атаками. Німеччина відмовила.
Рішення про надання Польщі трьох систем Patriot разом із військовими, які керують цим комплексом, все ж було ухвалене.
5 січня 2023 року стало відомо, що Німеччина – слідом за Сполученими Штатами – таки поставить Україні додаткову батарею Patriot.
Читайте також:
Польща не передаватиме Україні нові Abrams, Patriot або HIMARS, але самохідні артустановки Krab передасть: заява Дуди
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!