Спікер парламенту Канади пішов у відставку через скандал із вшануванням ветерана дивізії “Галичина”

Спікер Палати громад Канади Ентоні Рота подав у відставку та вибачився за вшанування в канадському парламенті літнього українця, який служив у дивізії “Галичина” під час Другої світової війни.

Вшанування відбулося 22 вересня під час засідання двох палат парламенту з нагоди візиту до Оттави президента України Володимира Зеленського. Тоді Рота окремо привітав 98-річного Ярослава Гуньку, присутнього в залі серед гостей, і назвав його героєм. Парламент вітав чоловіка оплесками. Канадський прем’єр-міністр Джастін Трюдо і Володимир Зеленський перебували при цьому в парламенті.

Після слів Зеленського Рота представив присутнім Гуньку, запропонувавши привітати його як “героя Другої світової війни”, і відзначив його за боротьбу за незалежність України проти росіян.

Ця ситуація призвела до політичного скандалу в Канаді, яка завершилась ввечері 26 вересня відставкою спікера парламенту Роти, пише “ВВС Україна“.

Декілька правозахисних та єврейських організацій засудили виступ і овацію.

Спершу Ентоні Рота опирався закликам піти у відставку, водночас перепросив за запрошення і вшанування на засіданні парламенту Ярослава Гуньки. Але у вівторок він покинув посаду.

“Я повинен залишити посаду спікера, — сказав він у парламенті. – Я повторюю свій глибокий жаль”. Рота заявив, що бере на себе повну відповідальність за свої дії: “Ніхто, включно з колегами-парламентарями та делегацією України, не знав про мій намір чи про мої слова до того, як я їх вимовив. Ця ініціатива була повністю моєю”.

При цьому причетність українського ветерана чи дивізії СС “Галичина” до воєнних злочинів не доведена. Членів дивізії іноді звинувачують у вбивстві польських та єврейських цивільних, хоча Нюрнберзький трибунал не визнав підрозділ винним у жодних воєнних злочинах.

14-та гренадерська дивізія СС “Галичина” входила до складу військ “Ваффен СС” Німеччини у 1943–1945 роках, воювала проти радянської армії тощо.

Лідер канадської опозиційної консервативної партії П’єр Пуальєвр заявив, що прем’єр-міністр Трюдо також несе відповідальність за інцидент, і закликав його вибачитися.

Джастін Трюдо сказав у понеділок, що “надзвичайно засмучений, що це трапилось”.

Згодом своє занепокоєння ситуацією висловили і представники офіційної Варшави – про обурення заявив посол Польщі в Канаді Вітольд Дзельський. Він озвучив звинувачення у нібито причетності “Галичини” до знищення поляків та євреїв. Проте вже 26 вересня посол написав, що вислухав пояснення спікера парламенту Канади про ненавмисні дії і фактично вважає інцидент вичерпаним.
Натомість міністр освіти Польщі Пшемислав Чарнек навіть заявляв, що “вжив кроків” для екстрадиції Ярослава Гуньки.

Коментар українського історика

Голова Українського інституту національної пам’яті у 2014-2019 рр., історик, народний депутат України Володимир В’ятрович, коментуючи інцидент, написав у фейсбуці:

“Сама по собі служба у Ваффен СС дивізії «Галичина» не є ані виявом героїзму, ані підставою звинувачень у злочинах.

Героїзм у Другій світовій виявили ті українці, які кидаючи виклик обом тоталітарним режимам йшли боротися з ними в лавах УПА. Інших українців силою чи пропагандою долучали до лав німецької чи радянської армії, там вони проливали кров за чужі інтереси, іноді вбиваючи інших українців у одностроях ворожого війська. Такою була доля представників бездержавної нації.

Але це точно не робить ані солдат червоноармійців, ані солдат дивізії «Галичина» злочинцями через їхній вибір, часто зовсім не «вибір».

Тим паче дивно, коли порушують питання про злочинність самої причетності до дивізії саме в Канаді. Адже тут ще в середині 1980-х було створено спеціальну комісію Дешена, яка вивчила це питання і дійшла до таких висновків:

  • Висунення колективного звинувачення проти Дивізії «Галичина» як групи — недоцільно, а сама участь у дивізії «Галичина» не є достатньою підставою для переслідування.
  • Усі члени дивізії пройшли перевірку перед еміграцією до Канади.
  • Звинувачення у воєнних злочинах проти дивізії «Галичина» не були доведені.
  • Не існує підстав для позбавлення громадянства Канади та депортації колишніх членів дивізії.

Тези про її причетність до масових злочинів щодо польського чи єврейського населення, які нині озвучують політики чи медіа, є нічим іншим, як відголоском совєтської пропаганди. І точно вони використовуються сучасною російською, для якої важливого далі говорити про українців-нацистів. Адже нинішні злочини Росії Кремль намагається приховати «денацифікацією».

Прикро, що іноді й наші союзники допомагають пропаганді, роздуваючи безглузді скандали довкола важких подій минулого, які не надаються на прості чорно-білі оцінки”.

Читайте також:
Верховний Суд остаточно легалізував емблему дивізії “Галичина”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.