Правозахисники оголосили список політв’язнів, яким потрібне термінове лікування

21 український політв’язень Кремля має проблеми зі здоров’ям, і цих людей не лікує Росія. Серед них є в’язні із серйозними захворюваннями та інвалідностями, які без медичної допомоги можуть померти у неволі.

Про це йшлося 14 серпня під час пресконференції у Києві, де правозахисники представили список політв’язнів, які потребують лікування.

У цьому списку: Теймур Абдуллаєв, Арсен Абхаїров, Сервет Газієв, Ірина Данилович, Наріман Джелял, Володимир Дудка, Азамат Еюпов, Тимур Ібрагімов, Ігор Кіяшко, Емір-Усеїн Куку, Халіл Мамбетов, Рустем Мурасов, Зекір’я Муратов, Руслан Нагаєв, Енвєр Омеров, Олег Приходько, Амет Сулейманов, Шабан Умєров, Рустем Шейхалієв, Яшар Шихаметов, Іван Яцкін.

Правозахисники називають цей перелік списком Гафарова-Ширінга, які у лютому цього року померли у російських в’язницях.

“Костянтин Ширінг і Джеміль Гафаров мали тяжкі хронічні хвороби, і в місцях несвободи, де вони перебували, їм відмовлялися надавати медичну допомогу. Тому ми вирішили проаналізувати, які політв’язні Кремля також мають проблеми зі здоров’ям і потребують негайної медичної допомоги. Це 21 людина. Ми закликаємо окупаційну владу Криму та посадових осіб РФ припинити переслідування кримських політв’язнів і негайно надати медичну допомогу тим, кому це необхідно”, – заявила керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко.

За її словами, Росія не забезпечує право кримських політв’язнів на доступ до медичної допомоги, а українських громадян доводять до такого стану здоров’я, що вони помирають.

Голова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець повідомив, що  більшість бранців мають хронічні хвороби, деякі — інвалідність. Найрозповсюдженішими проблемами серед майже всіх в’язнів, каже Котелянець, є хворі зуби, неправильне функціонування травної системи, гіпертонія, порушення зору та біль у суглобах. До цього призводить погане харчування, знаходження у сирих та напівосвітлених камерах та психологічне перенапруження.

“Особливо від цього страждають люди зрілого віку, такі як Володимир Дудка, Зекір’я Муратов та Олег Приходько, що ризикують так і не вийти на волю через велику кількість хронічних хвороб, які вони мали ще до ув’язнення. РФ продовжує грубо порушувати міжнародне гуманітарне право, відповідно до якого ненадання медичної допомоги прирівнюється до тортур”, – продовжує Ігор Котелянець.

Як розповіла кримська правозахисниця та журналістка Лутфіє Зудієва, 60-річний Азамат Еюпов із Білогірська переніс у російському слідчому ізоляторі чотири ішемічні інсульти і його життя перебуває під загрозою. 38-річного Амета Сулейманова з Бахчисараю взято під варту, незважаючи на те, що чоловік потребує заміни серцевого клапана і постійно задихається.

“Перебування у СІЗО для Амета рівносильне тортурам. Також 58-річний Володимир Дудка із Севастополя страждає на хворобу шлунка та гіпертонію. Суд засудив його до 14 років позбавлення волі. Вони не мають часу і сил на бюрократичну боротьбу з російською пенітенціарною системою. Ми не можемо залишити їх з цим наодинці, вони не повинні повільно вмирати у в’язниці. Звільнення всіх політв’язнів, як і раніше, залишається головним пріоритетом для правозахисників”, – переконана Зудієва.

Українська влада, на переконання правозахисників, має постійно тримати у фокусі уваги ситуацію зі станом здоров’я ув’язнених Росією українських громадян.

Експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова озвучила рекомендації для влади, зокрема, проводити ретельні розслідування подібних злочинів, робити все можливе для притягнення винних до відповідальності та сприяти їх внесенню в міжнародні санкційні списки.

На переконання Сєдової, українська влада також має створити окремий напрямок, представники якого займатимуться визволенням із неволі саме цивільних заручників.

Крім того, Україна має розробити державну програму фізичної та психологічної реабілітації для тих хворих, яким вдалося вийти на волю з російського полону, а також  для членів їхніх родин.

Також, за словами правозахисниці, владі варто закласти достатньо коштів в державний бюджет на 2024 рік на підтримку заручників та їхніх родин.

Із повним списком в’язнів Кремля, які потребують негайної медичної допомоги, можна ознайомитися за посиланням.

Читайте також:
У російському СІЗО помер кримський політв’язень Джеміль Гафаров

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна