Російське командування уникає комплектування підрозділів колишніми зеками, бо боїться можливих бунтів

Російське окупаційне командування намагається уникати комплектування підрозділів колишніми ув’язненими через побоювання майбутніх бунтів.

Про це заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у середу, 5 липня.

За її словами, окрім загрози заколотів, це пов’язано з підвищеними ризиками дезертирства та проявів непокори військовослужбовців з числа колишніх засуджених.

“Окремі командування оперативних об’єднань і з’єднань російських окупаційних військ намагаються уникнути комплектування підпорядкованих військових частин (підрозділів) особами з місць позбавлення волі, незважаючи на потребу у відновленні втрат особового складу”, – розповіла вона.

Маляр також зауважила, що заколот “вагнерівців” призвів до зростання недовіри офіцерського, сержантського та рядового складу до вищих чинів Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС РФ. Зокрема, бунт Пригожина вплинув і на російських громадян.

“Так званий “марш справедливості” збройного формування найманців Пригожина став поштовхом для зміни ставлення російських громадян та військовослужбовців до вищого військово-політичного керівництва РФ”, – додала заступниця.

Читайте також:
Чи вплинув заколот Пригожина на контрнаступ ЗСУ – Залужний відповів

Заколот “Вагнера”. Передісторія та перебіг

Із вечора 23 червня в Росії розгорталося силове протистояння між керівником ПВК “Вагнер” Євгеном Пригожиним та офіційною російською верхівкою. Колона “вагнерівців” пішла “маршем справедливості” на Москву, захопивши перед тим силові структури в Ростові-на-Дону, зокрема штаб Південного військового округу.

Стрілянина лунала в Ростові та Воронежі, “вагнери” збивали повітряні цілі – гелікоптери і літаки ВПС РФ, зокрема ті, які атакували їхню колону.

Бойовики ПВК “Вагнер” у Ростові-на-Дону. Фото: ВВС

Президент Путін у спеціальному зверненні заявив про громадянську війну і збройний заколот, але не називав ім’я Пригожина.

У Москві уже приготувалися відбивали марш “Вагнера”, перекидаючи резерви з фронту та оголошуючи понеділок вихідним днем.
Видання “Важные истории” повідомляло з посиланням на джерела в правоохоронних органах РФ, що російські силовики вже вивозять секретні документи з Москви. Видання зазначало, що в регулярних російських військ немає сил, здатних зупинити “вагнерівців” на підході до Москви.

Перед тим у п’ятницю, 23 червня, ватажок приватної військової компанії “Вагнер” Євген Пригожин зробив чимало гучних заяв. У відео, яке розповсюдила його пресслужба, Пригожин повідомив, що російські війська відступають на Запорізькому та Херсонському напрямку на тлі контрнаступу ЗСУ, звинуватив міністерство оборони Росії в тому, що військові обманюють президента Росії Путіна, а вторгнення РФ в Україну охарактеризував як “бездарно сплановану операцію”, розпочинати яку не було жодної потреби.

Пригожин знову вдався до різких випадів на адресу міністра оборони РФ Сергія Шойгу, якого він назвав “старим дідом”, що “занапастив тисячі людей — найбоєздатнішу частину армії”. Пізніше вдень Пригожин оголосив, що надіслав до слідчого комітету РФ заяву зі скаргою на Шойгу та начальника генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова, адже вони “несуть відповідальність за геноцид російського народу”.

Увечері 23 червня пов’язаний із Пригожиним телеграм-канал “Розгрузка Вагнера” ​​опублікував ролик, із якого випливало, що військова база “вагнерівців” зазнала обстрілу. Після 21:00 очільник ПВК особисто оголосив, що по таборах найманців “завдано ракетного удару”, в них є “багато жертв”. За інформацією очевидців, удару було завдано з тилового боку, тобто стріляли війська МО РФ, заявив Євген Пригожин.
Вочевидь ідеться про лісові табори, куди бійці “Вагнера” відійшли після багатомісячних битв у Бахмуті.

За словами Пригожина, “вагнерівці” нібито “були готові піти на поступки міноборони, здати зброю та знайти рішення, як далі захищати країну”. “Але ці мерзотники не заспокоїлися”, – оголосив бізнесмен, пообіцявши, що “Вагнер” вирішить, як “відповісти на злодіяння”, і “ця тварюка буде зупинена”, маючи на увазі Сергія Шойгу.

Після цього Пригожин пообіцяв розпочати “марш справедливості” на Москву — багато хто сприйняв цю загрозу як спробу влаштувати військовий переворот.

“Рада командирів ПВК “Вагнера” ухвалила рішення. Зло, яке несе військове керівництво країни, має бути зупинене”, – оголосив Пригожин близько 22:30. Він попросив тих, хто чує його, “не чинити опір”, пообіцявши при цьому, що “президентська влада, уряд, МВС, росгвардія та інші структури працюватимуть далі у звичному порядку”. “Розібратися” Пригожин обіцяв лише з тими, хто “знищує російських солдатів”.

Надалі Пригожин оголосив, що міністр Шойгу “боягузливо, як баба”, втік із Ростова, куди нібито приїхав, щоб санкціонувати ракетні удари по базі “Вагнера”. А також повідомив, що “25 тисяч” “ідуть розбиратися, чому в країні таке свавілля”.

Публічний конфлікт бізнесмена на чолі ПВК “Вагнер”, військового злочинця Євгена Пригожина та міністерства оборони Росії розпочався ще торік і загострився навесні 2023 року. Восени Пригожин був серед тих, хто відкрито критикував російську армію та її воєначальників за провали під час українського наступу у Херсонській та Харківській областях. Надалі, з лютого, ватажок ПВК “Вагнер” постійно скаржився на те, що керівництво МО РФ нібито створює “снарядний голод” і не видає “Вагнеру” достатньо боєприпасів для наступу на Бахмут.

Пізніше конфлікт перейшов у особисту площину — Пригожин регулярно вчиняв прямі особисті випади на адресу Сергія Шойгу та Валерія Герасимова, критикував сім’ю міністра оборони, а у травні поставив їм ультиматум, погрожуючи відвести своїх бійців із Бахмута, якщо йому не дадуть достатньо снарядів. Погрозу Пригожин так і не втілив. “Вагнери” вийшли з Бахмута вже після того, як оголосили, що взяли місто (ціною величезних втрат) і здали позиції регулярним частинам армії РФ.

Така поведінка перетворила кримінальника, колишнього “кухаря Путіна” Пригожина за одного з найбільш впливових російських політиків, до того ж опозиційно налаштованого.

На тлі конфлікту з міністерством оборони у Пригожина забрали можливість вербувати до лав ПВК російських в’язнів, які з літа 2022 року були одним з основних джерел поповнення “Вагнера” — тепер таким вербуванням займається напряму армія.

Наразі немає незалежних джерел, які підтверджували б, що російські війська справді завдали ударів по таборах “Вагнера”.
Міністерство оборони Росії назвало заяви Пригожина “інформаційною провокацією”, яка “не відповідає дійсності”.

Національний антитерористичний комітет, який є частиною Федеральної служби безпеки (ФСБ РФ), порушив кримінальну справу за статтею 279 кримінального кодексу Російської Федерації, обвинувативши Пригожина у закликах до збройного повстання, що карається до 20 років позбавлення волі.

Вночі російські “воєнкори” опублікували відеозвернення, яке записав генерал Сергій Суровікін – колишній командувач сил вторгнення в Україну, із закликами до керівництва та бійців ПВК “Вагнера” “зупинитися”. “Противник (Україна) тільки й чекає, коли у нас загостриться внутрішньополітична обстановка. Не можна грати йому на руку”, — сказав Суровікін, закликавши “підкоритися волі та наказу всенародно обраного президента РФ, зупинити колони, повернути їх до пунктів постійної дислокації”.

Однак о другій годині ночі Євген Пригожин заявив, що з’єднання ПВК “Вагнер” перетнули “у всіх місцях” державний кордон, прикордонники “обіймалися з бійцями”, а підрозділи міноборони “відійшли убік”.

У Москві та Ростові силовиків підняли по тривозі, запровадивши план “Крепость”. У столиці та різних областях також оголосили режим “КТО” (контртерористичної операції).

Офіційна пропаганда РФ, зокрема соцмережа “Вконтакте” блокувала інформацію про виступ “Вагнера”. При цьому багато жителів Ростова підтримали найманців ПВК.

Колона “вагнерівців” пройшла Ростовську, Воронезьку і Липецьку області. По дорозі ППО заколотників збила щонайменше шість вертольотів та один літак ЗС Росії, вбивши від 13 до 20 льотчиків. Збитим літаком Іл-22 виявився повітряний командний пункт ВПС РФ.

Однак увечері 24 червня Євген Пригожин заявив, що “вагнерівці” припиняють так званий “марш справедливості”, розвертають колони від Москви і повертаються до місць дислокації в польові табори.

Мирних домовленостей було досягнуто за посередництва самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, який нібито погодився прийняти у себе в країні старого знайомого Пригожина.

27 березня стало відомо, що Пригожин прибув до Білорусі.

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна