Резонанс подіяв: росіянка Архипова вже не очолюватиме журі премії Андерсена

Російська ілюстраторка Анастасія Архипова більше не очолюватиме журі премії Ганса Крістіана Андерсена.

Про це після значного суспільного резонансу, який спричинило це призначення представниці держави-агресорки, оголосила Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY), пише “Детектор медіа“.

Як заявила президентка IBBY Сильвія Варделл, Архипову обрали головою журі на 38-й Генеральній асамблеї конгресу IBBY у вересні 2022 року “демократичним шляхом” у присутності 42 представників національних секцій IBBY, і “ніхто не висував жодних заперечень під час її обрання”.

За словами Варделл, росіянка сама подала заяву про відставку з посади голови журі, бо “уважно ставиться до сприйняття зовнішнього світу” й “усвідомлює важливість роботи IBBY та її авторитет у світі”.

В організації також наголосили, що IBBY “рішуче та однозначно” засуджує військову агресію Росії проти України та “підтримує Українську національну секцію IBBY в усьому світі”, про що раніше зробила вже дві заяви.

“Спільнота IBBY базується на довірі між членами та на глибокому переконанні, що про них не слід судити на підставі їхньої національності або дій уряду. За останні 70 років члени IBBY з усього світу працювали для досягнення спільних цілей, попри політичні перешкоди, фінансові кризи чи лють природи. Ми продовжуємо дотримуватися принципів IBBY і дотримуємося відданої справи об’єднання книжок і дітей незалежно від країни, уряду чи громадянства”, — додала Варделл.

Тимчасовою головою премії у 2024 році замість Анастасії Архіпової стане колишня виконавча директорка IBBY Ліз Пейдж.

Як писала “Новинарня“, призначення російської ілюстраторки Архипової головою журі Премії Ганса Крістіана Андерсена спричинило неабияке обурення у спільності премії. Представництва низки країн вимагали відсторонити Архіпову, а королева Данії Маргрете ІІ відмовилася від патронату над премією.

Нагороду вилучили зі списку іноземних проєктів, що відбуваються під патронатом королеви, на сайті Королівського палацу. Згадка про королівський патронат також зникла із сайту організації IBBY International, яка започаткувала премію.

Контекст

Премія Ганса Крістіана Андерсена була заснована 1956 року. Організація IBBY International присуджує її що два роки письменникам та ілюстраторам за видатний внесок у дитячу літературу.

Цю премію називають “Нобелівською премію в дитячій літературі”. Свого часу її отримали визначні дитячі письменниці Астрід Ліндгрен і Туве Янссон.

28 жовтня 2022 року IBBY опублікувала заяву, в якій засудила війну росії проти України, і нагадала про передумови створення організації.

“IBBY було засновано після Другої світової війни, коли руйнування в Європі та більшій частині світу дуже вплинули на тисячі дітей та сімей. І все ж Джелла Лепман вірила, що це саме той час, щоб об’єднатися, щоб працювати над миром, розумінням і толерантністю через донесення літератури до дітей. Це було її мотивацією, коли вона заснувала IBBY, і її бачення продовжує бути нашим натхненням”, – йшлося в заяві IBBY.

Але 18 листопада IBBY оголосила список журі, де головою виявилася російська ілюстраторка, членкиня Московського союзу художників Анастасія Архипова. Локальні представництва IBBY, зокрема Швеції, Норвегії, Фінляндії, Литви, Латвії, Естонії, Бельгії, Молдови та України, вимагали відставки Архіпової з посади голови журі. Данське представництво IBBY розділилося в цьому питанні.

Як пише DR, є чимало доказів того, що Анастасія Архипова – не просто художниця, яка ілюструє російські переклади казок Г. Х. Андерсена. Вона отримала безліч нагород, є професором художньої академії в Москві, президентом профспілки ілюстраторів. Але Архипова також входить до правління Московського союзу художників (MоCX), що активно займається пропагандою війни.
Нещодавно організація провела конкурс, на якому російські художники-графіки повинні були представити плакати, відео й меми в соцмережі для використання в кампанії з популяризації “спецоперації” проти України та мобілізації військовозобов’язаних. Подані роботи мають, серед іншого, сприяти “возз’єднанню історичних “русских земель”. Вони показують російського солдата як героїчного месника, який карає українських “фашистів”.

Сама Архипова визнала, що причетна до організації, однак дистанціювалася від її діяльності та “воєнного” конкурсу і поскаржилась, що її піддають “цькуванню на ґрунті національності”.

Читайте також:
Королева Данії відмовилася від патронату над Премією Андерсена, де журі очолила росіянка

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна