Війна навколо Нагірного Карабаху: замість перемир’я Баку показав удари по вірменах та наслідки обстрілу ними міста Гянджа

 

Азербайджан та Вірменія, незважаючи на домовленості про гуманітарне перемир’я, продовжили бойові дії та вчинили обстріли цивільної інфраструктури.

Зокрема, в ніч на 11 жовтня внаслідок обстрілу вірменською стороною житлового будинку в Гянджі (друге за розміром місто Азербайджану) загинули семеро людей, в тому числі три жінки, поранені 34 особи, серед яких шестеро дітей.

Про це йдеться в заяві генеральної прокуратури Азербайджану.

“…Збройні сили Республіки Вірменія порушили норми й принципи міжнародного права, Женевські конвенції 1949 року і додаткові протоколи до них, а також вимоги гуманітарного припинення вогню, оголошеного 10 жовтня 2020 року з 12:00. Противник продовжує вчиняти терористичні акти, навмисно завдаючи ударів по мирному населенню Азербайджану та обстрілюючи населені пункти з важкої артилерії”, – заявили в ГП АР.

Вірменська сторона заперечує факт обстрілу міста Гянджа.

“Однак фото і відео, поширювані місцевими та зарубіжними ЗМІ з місця подій, викривають цю брехню”, – підкреслює азербайджанська генпрокуратура.

Зазначається, що в даний час на місці події прокуратура АР проводить слідчі заходи з уточнення списку потерпілих та пошкоджених об’єктів цивільної інфраструктури.

Помічник президента Азербайджану – завідувач відділуз питань зовнішньої політики АП АР Хікмет Хаджиєв зазначив, що місто Гянджа було піддане ракетному обстрілу з території Вірменії посеред ночі, зруйновано три житлових будинки.

Також Хаджиєв заявив, що місто Мінгячевір було обстріляне Вірменією ракетами “Смерч”, отриманими “під виглядом гуманітарної допомоги”.

У свою чергу вірмени заявляють про удари з боку Азербайджану.

“…Азербайджанська сторона продовжує атакувати Степанакерт, Хадрут, Мартуні та інші населені пункти Арцахської Республіки (окупована територія Нагірного Карабаху – “Н”). Азербайджанська сторона також поширює достовірну інформацію, нібито підрозділи ЗС Вірменії завдали удару по місту Гянджа. Згадані претензії абсолютно неправдиві та не мають ніякого відношення до реальності”, – ідеться в нічній заяві так званого “МО НКР”, яку поширила речниця міноборони Вірменії Шушан Степанян.

При цьому, попри анонсоване “перемир’я”, на офіційному сайті міністерства оборони Азербайджанської Республіки розміщено повідомлення про те, що в ніч з 10-го на 11 жовтня ситуація по всьому фронту в нагірному Карабаху “була стабільно напруженою”. З Баку заявили про те, що ЗС Вірменії “не дотримуються режиму гуманітарного перемир’я” та роблять спроби атакувати невеликими групами на Гадрутському і Джебраїльському напрямках, щоб повернути втрачені позиції. Спроби противника атакувати були припинені вогнем азербайджанців.

“В результаті дій азербайджанської армії знищено і виведено з ладу велику кількість живої сили противника, а також п’ять танків Т-72, ​​шість гаубиць Д-20 і Д-30, п’ять вантажівок із боєприпасами, 11 одиниць іншої автомобільної техніки, три РСЗО БМ-21 “Град”, п’ять самохідних гаубиць 2С1 “Гвоздика”, вісім систем ППО і радіолокаційну станцію”, – ідеться в повідомленні.

МО Азербайджану вже традиційно поширило відео з кадрами ураження вірменських сил ударним безпілотним апаратом “Байрактар” ЗС АР виробництва Туреччини:

Серед іншого, азербайджанці зарахували до втрат противника заступника командира 1-го мотострілецького полку підполковника Артака Ваняна.

Читайте також:
Алієв визнав присутність в Азербайджані турецьких винищувачів F-16

Як інформувала “Новинарня“, 27 вересня армія Азербайджану почала наступ на різних ділянках лінії розмежування з Нагірним Карабахом, окупованим Вірменією. Такі дії в Баку пояснили численними обстрілами з боку вірмен напередодні. Водночас є підстави вважати, що цей наступ був добре підготовлений Азербайджаном та має на меті звільнення територій у Нагірному Карабаху.

Сторони повідомляють про сотні жертв з обох боків, зокрема й серед мирного населення, та значну кількість знищеної техніки.

Азербайджан заявляв про звільнення щонайменше семи сіл на території Нагірного Карабаху, низки (Гараханбейлі, Гервенд, Горадіз, Йухари Абдуррахманли, Ашаги Абдуррахманли, Боюк Марджанли і Нюзгар), знищення кількох постів противника і взяття під контроль важливих висот.

У Вірменії спершу спростовували цю інформацію та стверджували, ніби на іншому боці воюють турецькі найманці.

Влада Вірменії й адміністрація так званої “Нагірно-Карабаської республіки” оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію. Парламент Азербайджану прийняв постанову про запровадження воєнного стану в деяких регіонах країни та часткову мобілізацію.

Туреччина заявила про підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією. В Анкарі вважають Вірменію відповідальною за загострення обстановки в Нагірному Карабаху та надають підтримку Азербайджану.

Вірменія розглядає можливість визнання незалежності Нагірного Карабаху, заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Водночас у Єревані відкинули пропозиції щодо введення міжнародних миротворців до Карабаху.

При цьому обидві сторони відкидають обвинувачення в обстрілах цивільних об’єктів та називають дані з іншого боку щодо своїх втрат значно завищеними.

9 жовтня за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ Азербайджану і Вірменії, а також глави МЗС Росії Сергія Лаврова була досягнута домовленість про припинення вогню в Нагірному Карабасі з 12:00 10 жовтня. Сторони мали б провести обмін військовополоненими, іншими утримуваними особами й тілами загиблих за посередництва Міжнародного комітету Червоного Хреста. Однак домовленості про “режим тиші” не були реалізовані.

Як відомо, військовий конфлікт між двома південнокавказькими країнами спалахнув у 1988 році через територіальні претензії Вірменії до Азербайджану.
Нагірний Карабах і сім прилеглих до нього районів – майже 20 відсотків території Азербайджану – залишаються під окупацією збройних сил Вірменії.
У травні 1994 року сторони узгодили режим припинення вогню. Надалі під егідою Мінської групи ОБСЄ, при співголовуванні Росії, Франції і США, тривають безуспішні мирні переговори.
Рада безпеки ООН ухвалила чотири резолюції щодо звільнення окупованого Нагірного Карабаху і прилеглих до нього територій, але вони не виконуються Вірменією, яку підтримує Російська Федерація.

Попереднього разу суттєві бої на кордоні між Азербайджаном та Вірменією зав’язувалися 12 липня.

Читайте також:
“Багатоходівка” на п’ять країн:
як Росія може використати воєнний конфлікт навколо Карабаху для легалізації анексії Криму

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна