Порошенку, Турчинову й Воронченку хочуть повідомити про держзраду в “керченській справі”, – депутатка “ЄС”

 

П’ятий президент України Петро Порошенко, колишній секретар Ради нацбезпеки й оборони Олександр Турчинов та командувач Військово-морських сил ЗСУ адмірал Ігор Воронченко можуть отримати підозри в державній зраді у справі про перехід українських моряків через Керченську протоку, де вони були захоплені в полон РФ.

Про це заявила народна депутатка від фракції “Європейська солідарність” Вікторія Сюмар, поширивши у фейсбуці відповідне відео екснардепа Олега Ляшка.

“Підтверджую інформацію Олега Ляшка. Держзраду хочуть “пришити” адміралу Воронченкові, Олександру Турчинову, Петру Порошенку. Вдумайтеся. За прохід українських суден в українських територіальних водах…” – написала Сюмар ввечері в суботу, 25 квітня.

“Я отримав перевірену інформацію, що ГПУ ближчим часом збирається звинуватити в державній зраді командуючого ВМС адмірала Воронченка, екссекретаря РНБО Турчинова і експрезидента Порошенка. Їх звинувачують у наданні команди на прохід наших військових через Керченську протоку”, – ішлося перед тим у звернення Ляшка.

“Кому це вигідно? Очевидно, Москві. А ще владі, яка боїться тих, хто зміг тоді, в найважчі часи. Бо ці не можуть в принципі. І тому бояться тих, хто може. І тих, хто їм точно не по зубах”, – додала депутатка.

Як відомо, справу про проходження двох бронекатерів та одного буксира ВМС ЗСУ через контрольовану Росією Керченську протоку дійсно розслідує ДБР із літа 2019 року за поданням Андрія Портнова, колишнього юриста Януковича. У вересня Петра Порошенка викликали на допит у цій справі.

Водночас в.о. директора Державного бюро розслідувань Олександр Соколов у коментарі “Українській правді” заявив, що поширена Ляшком і Сюмар інформація не відповідає дійсності.

За його словами, ДБР нібито ще два тижні тому мало інформацію, що “подібний сценарій хочуть використати для розгортання протестів у Києві”.

Соколов підтвердив, що таке кримінальне провадження існує, воно відкрите за заявою Андрія Портнова, але “подібні процесуальні рішення (підозру в держзраді) не планується приймати”.

Як інформувала “Новинарня“, 23-25 листопада 2018 року корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база. Це був уже другий конвой ВМСУ на посилення азовського угруповання (після проходу суден “Донбас” і “Корець” у вересні 2018 року).
Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.
Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”: таран, обстріл, застосування спецназу тощо. У нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили 24 моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів. За інформацією ВМСУ, тоді шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки України прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада 2018 року президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних

27-28 листопада 2018 року підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення”.
Надалі військовополонених перевезли до Москви, в СІЗО “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів. Термін арешту продовдували.

У березні 2019 року 24 українських моряків визнали військовополоненими, про що йлося в опублікованій Управлінням верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) доповіді про ситуацію в Україні за період 16 листопада 2018 року – 15 лютого 2019 року.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права повністю задовольнив позов України та зобов’язав Росію негайно звільнити три українські військові кораблі та 24 членів їхніх екіпажів.

Надалі ФСБ Росії планувала засудити полонених українських моряків до 6 років ув’язнення.

7 вересня 2019 року полонених моряків повернули в Україну в рамках “великого обміну” з РФ. У листопаді росіяни віддали Україні також і два захоплені МБАКи, “Нікополь” і “Бердянськ”, та буксир “Яни Капу”.

Читайте також:
Начальник Генштабу Руслан Хомчак: Будемо планувати нові проходи ВМСУ на Азов

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна