Командувач АТО Михайло Забродський: Відносини з місцевими складалися дуже неоднозначно

 

Скоро піде шостий місяць, як командувач Десантно-штурмових військ ЗСУ генерал-лейтенант Михайло Забродський виконує обов’язки командувача АТО.
Новинарня” першою серед українських ЗМІ повідомила про його призначення на штаб АТО та переділ секторів – на початку листопада 2017 року.

16 березня 2018-го, після набуття чинності закону про деокупацію Донбасу, президент призначив командувачем Об’єднаних сил Сергія Наєва. Однак через десять днів Наєв уточнив, що антитерористична операції триватиме, доки верховний головнокомандувач не видасть указ про початок операції Об’єднаних сил. Тож сили АТО надалі очолює бойовий генерал Забродський.

В інтерв’ю радіо “Армія ФМ” наприкінці своєї “каденції” Михайло Забродський розповів, у чому полягає відмінність управління силами АТО та окремим родом військ Збройних сил, як складаються стосунки з місцевим населенням на Донбасі та який досвід він повезе на мирну Україну.

  • Михайло Забродський

    Понад чотири місяці тому в інтерв’ю нашому радіо ви говорили, що Донбас можливо повернути не тільки зброєю, а й добрим словом. Чи змінилась ваша думка за цей час?

– У жодному разі. Я тільки ствердився в цій думці. Дійсно, сила зброї, вогневий вплив на противника й тактичні дії – це з одного боку, і з іншого боку – наполеглива робота органів цивільно-військової взаємодії, місцевих органів влади, засобів масової інформації для того, щоб повертати Донбас, повертати серця, про які ми з вами вели мову.

  • Що легше – командувати Десантно-штурмовими військами чи все ж таки командувати АТО?

– Дуже гарне запитання (сміється). Легше, мабуть, займатися тією справою, яку добре знаєш чи краще знаєш. А з іншого боку, виконання обов’язків командувача АТО дає змогу розширити горизонти, значно ширше дивитися на певні процеси, які відбуваються. Знайомитись із особливостями застосування військових підрозділів та інших родів і видів військ Збройних сил. І найголовніше – поєднувати комплексну роботу стосовно бойового застосування військової частини з’єднань і серйозної організаторської, пропагандистської й іншої роботи для того, щоб контролювати ситуацію у районі проведення антитерористичної операції.

  • На посаді командувача АТО ви вийшли за межі десантно-штурмових військ. У вашому підпорядкуванні різні війська. Чи винесли для себе якийсь секрет успіху в продуктивній координації та взаємодії?

– Важко сказати, що це було якесь відкриття, швидше за все – ствердження думки, давньої думки і моєї впевненості в тому, що коли окремі елементи системи є професійно підготовленими, то створити з ними систему значно простіше, швидше, і вона буде значно ефективніша.

Усі військові частини й підрозділи ЗСУ, Нацгвардії, ДПСУ, СБУ та решта військових формувань, які виконують завдання в зоні АТО, всі вони виправдали очікування, якщо так можна говорити, всі показали досить високий рівень підготовки і професіоналізму, а головне – бажання виконати завдання.

Степан Полторак і Михайло Забродський. Фото: прес-центр штабу АТО

  • Як складалися стосунки з місцевим населенням?

– Як завжди буває на війні, стосунки складалися складно і дуже неоднозначно. По-різному сприймають нашу присутність тут. Важко говорити про те, що відбувається в людей у головах – я маю на увазі якісь переконання, в тому числі і політичні, адміністративні, організаційні.

Важко не враховувати економічну складову, тому що регіон в цьому плані є дуже-дуже специфічним. Але так чи інакше, тих, хто допомагав нам, співчував і просто не заважав – значно більше, ніж тих, хто вдавався до відкритої протидії.

  • За час вашої “каденції” були звільнені декілька населених пунктів – Гладосове, Травневе, Катеринівка… Чи вважаєте це особистим успіхом?

– Ні в якому разі. Це висока ознака професійності військових підрозділів, що виконували завдання.

  • Ми неодноразово заявляли про перемир’я, але ворог не дотримується його. Навіщо вони це роблять? Чи є пояснення?..

– Важко сказати. Я, як людина військова, можу сказати, що бувають різні ситуації. Наприклад, відсутність контролю за підрозділами. Останнє – так зване “весняне” – перемир’я протрималося менше години.

Можливо, наживається певний політичний капітал. Або це черговий пропагандистський крок. Можливо, це відверто провокаційні кроки, щоб в подальшому звинуватити силові структури України в недотриманні перемир’я.

Важко сказати. Не було ще перемир’я, яке тривало достатньо довго і було дійсно перемир’ям у повному розумінні цього слова.

Читайте також:
Перемир’я в АТО суттєво зменшують число втрат.
ВЕЛИКА ІНФОГРАФІКА 2017-2018

  • Що найбільше запам’яталося за цей час в АТО? З якими враженнями поїдете додому?

– Ну, рано ще додому (посміхається). Головне враження, що ми могли працювати з новими людьми. Спілкувалися з представниками інших силових структур. З’явилося багато нових товаришів. Побачили підготовку інших підрозділів і частин. Це черговий крок для професійного зростання, до розширення світогляду, до здобуття життєвого досвіду.

  • Що будете впроваджувати у ДШВ після повернення?

– Все, що має перспективу, що є продуктивним, впроваджуватиметься у повсякденну діяльність Десантно-штурмових військ.

Я пишаюся тим, що можу командувати такими героїчними людьми та професіоналами своєї справи. Людьми, які віддані своїй країні.

Читайте також:
Генерал Забродський розповів про нову назву ВДВ, берет та змінене свято

Для довідки

Михайло Віталійович Забродський – бойовий генерал, Герой України.

Народився 24 січня 1973 р. у Дніпрі в сім’ї військових.

У 1989-1994 роках військову освіту отримував у Санкт-Петербурзі, у Військово-космічній академії ім. Можайського, після чого протягом п’яти років проходив військову службу за контрактом у Російській Федерації.
Після повернення до України почав службу у 95-й окремій аеромобільній бригаді ЗСУ на посаді командира взводу.

У 2005—2006 роках — слухач коледжу Командування армії та штабу США. Вільно володіє англійською мовою.

У 2009 році у званні підполковника був начальником штабу і першим заступником командувача 95-ї бригади. Восени 2009 року призначений на посаду командувача українського контингенту, що входить до складу українско-польського миротворчого батальйону (“УкрПолбат”) у Косові, основу якого складали військовики 95 оабр.

У січні 2013 року Забродський був призначений командувачем 95-ї окремої аеромобільної бригади (м. Житомир).

На початку війни – командир 95 оабр ВДВ ЗСУ.

З березня 2015 року – командувач Високомобільних десантних військ ЗС України (тепер – Десантно-штурмові війська).

Навесні та влітку 2014 року 95 оаембр під командуванням Забродського здійснювала блокування міст Слов’янськ і Краматорськ, захопила та утримувала важливий опорний пункт – гору Карачун, здійснила тривалий рейд у тил противника – за два тижні пройшла 470 км від Слов’янська до Маріуполя, потім вздовж російсько-українського кордону і через Луганськ повернулася до Слов’янська.

23 серпня 2014 року Забродський отримав звання Героя України.
Нагороджений також орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, орденом Данила Галицького, медалями та іншими відзнаками.

Генерал-майор з 1 серпня 2015 року. Генерал-лейтенант 5 грудня 2016 року.

На початку листопада 2017-го призначений командувачем сил АТО.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна