Андрій Бєлоусов очолить МО РФ, а Шойгу – Радбез замість Патрушева. Що відомо про нового міністра оборони РФ

Президент Росії Володимир Путін вирішив призначити першого віцепрем’єра Андрія Бєлоусова міністром оборони замість Сергія Шойгу. А звільнений Шойгу став натомість секретарем Радбезу РФ замість Миколи Патрушева.

Про це стало відомо з низки указів очільника Кремля, передає TACC.

Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що Путін ухвалив рішення, щоб міноборони РФ очолила цивільна людина, тому що “відомство має бути відкритим для інновацій і передових ідей”. При цьому Шойгу, за його словами, буде курирувати роботу Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Росії, щоб вписати економіку силового блоку в економіку країни.

Валерій Герасимов залишається главою генштабу РФ, змін поки що не передбачається. Шойгу не йде з вищих органів влади, указом Путіна його призначено головою Ради безпеки Росії. На цій посаді він займе місце звільненого з посади Миколи Патрушева.

В указі російського президента про звільнення Патрушева сказано, що його звільнили з посади секретаря Радбезу РФ “у зв’язку з переходом на іншу роботу”.

Микола Патрушев і Сергій Шойгу

Микола Патрушев перебував на цій посаді рівно 16 років – він був призначений ще президентом РФ Дмитром Медведєвим 12 травня 2008 року. Шойгу очолював міноборони РФ з 6 листопада 2012 року.

Що відомо про нового міністра оборони РФ Андрія Бєлоусова

Бєлоусов народився 17 березня 1959 року в сім’ї радянського економіста Рема Бєлоусова, 1981 року закінчив економічний факультет МДУ. З 1981 до 1986 року працював у Центральному економіко-математичному інституті АН СРСР. З 1999 року входив до складу колегії міністерства економіки РФ.

Консультував прем’єрів РФ: Євгена Примакова, Сергія Степашина, Михайла Касьянова і Михайла Фрадкова (з Касьяновим і Фрадковим працював у статусі позаштатного радника).

З 2000 по 2006 рік був генеральним директором Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування, з  2006 по 2008 рік — заступником міністра економічного розвитку і торгівлі Германа Грефа.

2008 року Путін призначив його директором департаменту економіки і фінансів уряду.

З 2012 по 2013 рік Бєлоусов— міністр економічного розвитку, із 2013 до 2020 року — помічник президента РФ Володимира Путіна. 21 січня 2020 року був призначений першим заступником голови уряду РФ в уряді Михайла Мішустіна.

Бєлоусов із 2022 року перебуває під персональними санкціями України як чиновник високого рангу і член найближчого оточення Путіна через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, під персональними санкціями Євросоюзу за заклик до російських олігархів продовжити співпрацю з підсанкційними російськими банками та підтримку окупації Криму, у санкційному списку США проти фінансового сектору Росії. Також занесений до санкційних списків Японії, Канади, Великої Британії та Австралії.

Чого чекати від Бєлоусова на посаді очільника МО РФ

“Причини такого призначення, скоріш за все, полягають у тому, що Бєлоусов має налагодити роботу військово-промислового комплексу РФ. На це вказує те, що у квітні 2023 року Бєлоусов очолив новостворену урядову комісію з питань розвитку авіаційних безпілотників. З цього часу він почав активно роздавати цінні вказівки, витребувати виконання строків та об’ємів. А зараз фактично позиціонує себе опікуном цієї галузі. Й така активність на такому доволі вузькому полі може бути пов’язана лише із виконанням особистого доручення Путіна.

З огляду на це, тепер задачею Бєлоусова буде значно ширше коло питань та спроба вижати все можливе із російського військово-промислового комплексу. Тобто те, що було задачею №1 для Шойгу, про що говорять його регулярні вояжі на підприємства та його порадами, як і що робити краще.

Які саме кроки на цьому шляху прийме Бєлоусов доволі важко спрогнозувати. Але не слід його недооцінювати, бо мова йде про людину, яка змогла протриматись при Путіні величезний час, залишаючись відносно маловідомою, але впливовою фігурою.

Також можливо уважно придивитись до його попередніх рішень, які можуть дати підказку у тому – що від нього очікувати. Зокрема, у 2018 році для виконання популістичних “травневих наказів” Путіна, якими передбачалось значне підвищення соціального забезпечення, забрати 500 млрд рублів (8 млрд доларів на той час) у російських нафтових, хімічних та металургійних компаній шляхом значного підвищення податків. Але цього зроблено не було натомість, також за його ініціативою, ПДВ у РФ зріс з 18% до 20% у 2019 році.

Але у 2023 році Бєлоусов знову виступав з ідеєю зібрати 200-300 млрд рублів (близько 2-3 млрд доларів) з великого бізнесу, при цьому не у вигляді податку, а як добровільного внеску. Але цей внесок не торкався нафтогазової та вугільної промисловості та мав покрити дефіцит надходжень нафтових надприбутків.

Таким чином, Бєлоусов, скоріш за все, також почне активно “переливати” ресурси з одних галузей економіки у військово-промисловий комплекс. І у будь-якому випадку, заміна Шойгу на Бєлоусова це доволі сильний крок для Путіна, який вирішив перекинути саме на напрям військово-промислового комплексу дуже цінну фігуру. А важливість дорученого завдання та поточні умови вказують на те, що Бєлоусов цілком міг отримати карт-бланш”, – пише Defence Express.

Читайте також:
Путін призначив нового командувача Чорноморського флоту РФ
Суровікін уже не командувач повітряних сил РФ, Путін звільнив його, – росЗМІ
ЗСУ вивели з ладу близько 33% бойових кораблів Чорноморського флоту РФ. В ISW розповіли, як Шойгу зібрався його захистити

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна