Розслідувачі виявили в російській опозиції офіцера ГРУ, який брав участь і у “Форумі вільних народів РФ”

Колишній учасник російських опозиційних організацій, в тому числі Форуму вільної Росії Іван Жихарєв, який розробляв санкційну політику проти РФ, виявився впровадженим співробітником російської військової розвідки.

Про це йдеться у розслідуванні видання The Insider.

Журналістам вдалося розкрити справжню особу “активіста” який починав свою участь в опозиційній діяльності у роботі Московської відкритої школи з прав людини при Сахаровському центрі.

Як з’ясувалося, насправді його звати Іван Жигарєв, він брав участь в операціях підрозділу ГРУ, відповідального за спеціальні операції за кордоном. У тому числі – замах на колишнього агента британської розвідки Сергія Скрипаля та вибухи на військових складах у Чехії.

Жигарєв народився в сім’ї радянського військового у Східній Німеччині, служив у армійському спецназі та навчався у Військовій академії ГРУ. Кілька років виїжджав за кордон з іншими офіцерами військової розвідки із фальшивими документами, йдеться у розслідуванні.

Зокрема, він їздив до Австрії, Німеччини, Грузії, Нідерландів та Франції. Одночасно з ним поїздки здійснювали його вірогідні колеги по службі: Анатолій Чепіга, Олександр Мішкін (виконавці замаху на Скрипалів) та ще один офіцер, імовірно, пов’язаний зі спробою замаху на болгарського постачальника зброї Омеляна Гебрева.

У 2017 році Жигарєв під ім’ям Жихарєва вступив до Московської відкритої школи прав людини при Сахаровському центрі. Він брав участь у кампаніях підтримки правозахисників у в’язницях, зокрема координував підтримку киргизького правозахисника Азімжана Аскарова.

Організація надала йому рекомендацію для участі в опозиційному Форумі вільної Росії. Він відвідував його у 2017-2019 роках.

“Жихарєв” (праворуч) на із Русланом Камбієвим та Расулом Катагановим під час Форуму вільних народів у Вільнюсі, грудень 2017 року. Фото: Instagram

У 2017 році форум склав “список Путіна” — перелік чиновників, бізнесменів, журналістів та громадських діячів, проти яких країнам Заходу пропонувалося запровадити санкції за підтримку Кремля. Жигарєв брав участь у групі, яка розробляла цей список.

Крім робочої групи “списку Путіна”, ймовірний офіцер ГРУ зареєструвався до груп правозахисту та кадрового резерву. Особливої активності він не виявляв і, як згадують інші активісти форуму, “напирав на питання екології”.

Працювати з правозахисниками Жигарєв перестав у 2021 році. The Insider пов’язує це з тим, що його ім’я потрапило до списку вірогідних співробітників військової розвідки, опублікованого французькою владою. Чим військовий займається зараз – невідомо.

Також у розслідуванні згадуються ще двоє офіцерів ГРУ. Це підполковник Максим Родіонов, який працював під ім’ям Максима Смирнова і прикриттям “режисера-документаліста”, а також Костянтин Медведєв, який працював під своїм справжнім прізвищем під прикриттям “закордонного журналіста”.

Читайте також:
Данілов каже, що РФ активізувала мережу шпигунів в Україні, зокрема, в СБУ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна