Зеленський зрештою назвав саміт у Вільнюсі “хорошим результатом”. ВІДЕО

Президент Володимир Зеленський назвав “хорошим результатом” домовленості, яких Україна досягнула на саміті НАТО у Вільнюсі.

Про це йдеться в його відеозверненні за підсумками доби 12 липня, яке оприлюднене о пів на першу ночі в четвер.

“Повертаємося додому із хорошим результатом для нашої держави, дуже важливо – для наших воїнів. Хороше посилення зброєю”, – каже Зеленський, сидячи в купе.

Насамперед він виділив “безпекові гарантії” Україні від країн”Групи семи”.

“Дуже важливо: уперше за час незалежності ми сформували фундамент безпеки для України на шляху до НАТО. Це конкретні гарантії безпеки, які підтверджують топ-7 демократій світу. Ніколи раніше в нас не було такої безпекової основи, і це рівень «Великої сімки». На цьому фундаменті збудуємо нову, юридично обовʼязкову архітектуру двосторонніх безпекових договорів із найсильнішими”, – сказав президент України.

“Дуже важливо: за ці два дні саміту ми прибрали будь-які сумніви та двозначності щодо того, чи буде Україна в НАТО. Буде! Уперше не тільки всі члени Альянсу із цим згодні, але й відчутна більшість в Альянсі енергійно наближає це. Ніколи раніше слова «ви рівні серед рівних» для України від інших членів НАТО ще не звучали справді змістовно. Зараз усі розуміють: це факт – рівні серед рівних. І ми обовʼязково утвердимо цей факт нашою перемогою та вступом у НАТО”, – заявив Зеленський, хоча напередодні критично відгукувався про комюніке саміту Альянсу.

“Колись господарі Росії дуже хотіли мати свій шлагбаум перед дверима НАТО. Ми залишили цю російську амбіцію на маргінесі європейської історії – за парканом нашої єдності в Європі та, ширше, у вільному світі”, – зазначив Зеленський, подякувавши “всім, хто зараз у Вільнюсі працював заради єдності”.

Читайте також:
Провокативним твітом по дорозі на саміт НАТО Зеленський тільки погіршив рішення. На вечері його “остудили”, – ЗМІ

Саміт НАТО у Вільнюсі. Контекст

Щорічний саміт НАТО проходив у Вільнюсі 11-12 липня 2023 року.

7 липня генсек Єнс Столтенберг заявив, що Зеленський приїде на саміт НАТО у Вільнюс. 10 липня повторив цей анонс. Увечері 10 липня Зеленський фактично підтвердив свій візит.
11 липня Білий дім підтвердив зустріч Володимира Зеленського із Джо Байденом у Вільнюсі в середу, 12 липня. Вона відбулася.

Раніше вважалося, що Зеленський не поїде на саміт НАТО, якщо Альянс не підготує належне рішення щодо перспективи членства України. На пропозицію Києва, це мало бути зафіксоване запрошення до вступу після закінчення війни з РФ та/або зміни безпекової ситуації. Лідери України до останнього вірили в позитивне рішення і провели для цього “дипломатичну спецоперацію” напередодні саміту. Коли стало відомо, що в фінальному комюніке не буде запрошення, офіс президента видав провокаційний твіт, намагаючись переламати ситуацію, але марно.

За запрошення України підписалися 23 країни-члени НАТО. Тоді як США та ще деякі країни так і не погодилися на швидкий вступ Києва, натомість 12 липня країни “Групи семи” запропонували Україні наразі інші безпекові гарантії.

Прийняте 11 липня комюніке Вільнюського саміту хоча й не містить запрошення України до вступу в Альянс, на чому наполягав Київ, але в ньому є доволі позитивні формулювання щодо України. Зокрема, саміт НАТО погодився вилучити вимогу про План дій щодо членства на шляху України до Альянсу – це скоротить тривалість вступу. Водночас союзники дали зрозуміти, що запросять Україну приєднатися до НАТО, “коли будуть досягнуті умови”.

У рішенні саміту немає переліку умов, які має виконати Україна, але визначений механізм щодо їхнього оцінювання. Інструментом для контролю реформ, які виконує Україна, стане Річна національна програма (РНП). Цей інструмент вже є у розпорядженні України, програма виконується.

Читайте також:
Зеленський вірить, що Україна переможе Росію до наступного саміту НАТО

Плюси, мінуси і тінь Росії в рішенні Вільнюського саміту НАТО щодо України

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна