Підрив ГЕС: російські міни можуть опинитися на пляжах Чорного моря

Ворожі міни, винесені паводковими водами з Каховської дамби, можуть спливти вниз за течією і досягти аж до пляжів Чорного моря.

Про це заявив глава програми ООН з розмінування в Україні Пол Хеслоп, пише CNN 21 червня.

“Ми знаємо, що на лівому березі (Дніпра – “Н“) широко використовувалися міни, очевидно, щоб запобігти атаці через річку… Я можу зробити висновок, що низка вибухових пристроїв – чи то боєприпаси, що не розірвалися, чи міни та протипіхотні міни – були змиті вниз за течією”, – зазначив він.

“Я не здивуюся, якщо побачу, що ці міни або опустилися аж у море, або протягом найближчих місяців, оскільки вода продовжує текти, допливуть туди”, – додав.

Хеслоп пояснив, що міни PMF-1, також відомі як міни “метелик”, достатньо легкі, щоб плавати за течією на велику відстань.

“Десятикілометрова протитанкова міна не зможе подолати таку саму відстань, як 50-60-грамова протипіхотна”,  – зауважив.

Він вважає, що таке хаотичне “забруднення боєприпасами” подолати буде дуже складно.

“Як ми справляємось із цим? Це ще одна проблема, яку потрібно вирішити”, – сказав Хеслоп.

Читайте також:
На Херсонщині міліють акваторії місцевих нацпарків через підрив ГЕС

Підрив Каховської ГЕС та його наслідки. Передісторія

6 червня російські окупаційні війська підірвали дамбу Каховської ГЕС. У Херсонській області почалася евакуація населення з небезпечних районів, де почалося затоплення. Під загрозою було понад 50 населених пунктів та національні парки, зокрема на окупованому лівому березі Дніпра.

З окупованої території евакуація, за рідкісними випадками, не проводиться. 6 червня мешканців Олешківської громади, які намагалися виїхати самостійно, загарбники не випускали. Із цими територіями майже не було зв’язку.

Підрив греблі Каховської ГЕС, розлив Дніпра нижче за течією та наступне зміління річки загрожує Дніпропетровщині, Запоріжжю та Херсонщині важкими екологічними та економічними наслідками.

За даними МВС на 12 червня, внаслідок паводку від підриву Каховської ГЕС 10 людей загинули і 42 вважаються зниклими безвісти на підконтрольній території. На 18 червня стало відомо вже про 16 загиблих і 31 загиблих безвісти.
З окупованого лівобережжя Херсонщини повідомляють про десятки жертв.

Надалі вода почала спадати і в водосховищі, і в Дніпрі біля Херсона. На 8 червня рівень води в Каховському водосховищі перетнув “мертву” водозабору точку і сягнув 12,5 м (при 12,7 м, коли водозабір можливий). Станом на 14 червня Каховське водосховище вже втратило 70% води.

Українське керівництво стверджує, що росіяни підірвали греблю ГЕС, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ. Західні партнери зазначають, що наразі немає точних відомостей, хто саме підірвав греблю, але в будь-якому разі це є наслідком російської повномасштабної агресії.

Російські загарбники захопили головну споруду Північно-Кримського каналу і Каховську ГЕС 24 лютого минулого року.
Головне управління розвідки МОУ в жовтні повідомляло, що Каховську ГЕС росіяни замінували ще в квітні 2022 року. Тоді йшлося про те, що окупанти передбачали швидке звільнення українськими військовими правобережної частини Херсонської області та готували серію терактів на цій території. Зокрема, під загрозою руйнування опинились дамба Каховського водосховища та агрегати Каховської гідроелектростанції.
Також у жовтні 2022 року Генеральний штаб ЗС України та американський Інститут дослідження війни наголошували, що росіяни створюють інформаційне поле для ймовірної інсценованої атаки на окуповану ними Каховську ГЕС, щоб виправдати або прикрити свій відступ на Херсонщині.

9 червня СБУ опублікувала перехоплення розмови, згідно з яким Каховську ГЕС підірвала диверсійна група росіян.

Читайте також:
Причиною вибуху Каховської ГЕС вочевидь став підрив у проході під водою, – NYT

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.