“Армія Макгайвера” виснажує “армії бонсаї”: NYT змальовує неймовірні здобутки ЗСУ та нашу залежність від західних поставок зброї

Українські війська для обстрілу російських позицій на острові Зміїний ставили французькі САУ CAESAR на баржі за 10 км від берега, а флагман Чорноморського флоту РФ “Москва” потопили за допомогою власних адаптованих ракет. При цьому Росія й Україна використовують зброю та боєприпаси темпами, небаченими з часів Другої світової війни, і наявність зброї від союзників може стати вирішальною в нинішній війні.

Про це пише американське видання The New York Times у розлогій статті, опублікованій 26 листопада.

“Україна довела свою здатність до адаптації. Її війська відомі в НАТО як “армія Макгайвера”, що є відсилкою до старого телевізійного серіалу, в якому герой винахідливий і імпровізує з усім, що потрапляє під руку.

Наприклад, для обстрілу російських позицій на острові Зміїний українці встановили на баржі “цезарі” з радіусом дії 40 кілометрів і відбуксирували їх на 10 кілометрів, щоб уразити острів, розташований за 50 кілометрів, чим дуже здивували французів.

Україна також потопила крейсер “Москва”, флагман російського Чорноморського флоту, власними адаптованими ракетами, і створила безпілотники, які можуть атакувати кораблі в морі”, – пише NYT.

Водночас видання робить висновок, що війна в Україні поглинає скромні запаси артилерії, боєприпасів і засобів протиповітряної оборони країн НАТО, які дехто називає “європейськими арміями бонсай” – через скорочення їх у мирний час. Навіть Сполучені Штати мають обмежені запаси зброї, яку хочуть і потребують українці.

“Зараз, через дев’ять місяців війни, фундаментальна неготовність Заходу спричинила шалену гонитву за тим, щоб забезпечити Україну тим, що їй потрібно, одночасно поповнюючи запаси НАТО. Оскільки обидві сторони спалюють зброю і боєприпаси темпами, небаченими з часів Другої світової війни, змагання за утримання арсеналів на належному рівні стало критичним фронтом, який може виявитися вирішальним для зусиль України.

За словами офіційних представників НАТО, кількість артилерії, яка використовується, вражає уяву. В Афганістані сили НАТО могли випускати навіть 300 артилерійських снарядів на день і не турбуватися про протиповітряну оборону. Але Україна може випускати тисячі снарядів щодня і залишається у відчаї від ППО проти російських ракет і іранських безпілотників”, – пише “Нью-Йорк таймс”.

Камілла Гранд, експерт з питань оборони Європейської ради з міжнародних відносин, яка донедавна була помічником генсека НАТО з питань оборонних інвестицій, так сказала про використання боєкомплекту: “День в Україні – це місяць або більше в Афганістані”.

Високопоставлений чиновник НАТО заявив, що влітку на Донбасі українці випускали від 6 до 7 тисяч артилерійських снарядів щодня, а росіяни – від 40 до 50 тисяч снарядів на день. Для порівняння: США виробляють лише 15 тисяч снарядів щомісяця.

Захід намагається знайти все більш дефіцитне обладнання та боєприпаси радянських часів, які Україна може використовувати зараз, включаючи ракети ППО С-300, танки Т-72 й особливо артилерійські снаряди радянського калібру.

Також Захід намагається знайти альтернативні системи, навіть якщо вони старіші, щоб замінити запаси дорогих зенітних ракет і протитанкових ракетних комплексів.

Навіть обговорюється можливість інвестування НАТО в старі заводи в Чехії, Словаччині й Болгарії з метою відновлення виробництва снарядів радянських калібрів 152 і 122 мм для артилерійського озброєння України, зазначає видання.

Країни НАТО надали Україні деяку сучасну західну артилерію, яка використовує 155-мм снаряди стандарту НАТО, але з цим також є нюанси.

У росіян теж є проблеми з поповненням запасів. Зараз вони використовують менше артилерійських снарядів, але мають їх багато, навіть якщо деякі з них старі й менш надійні. Москва також намагається нарощувати військове виробництво і прагне купувати ракети в Північної Кореї та більше дешевих безпілотників у Ірану.

NYT зазначає, що загалом країни Північноатлантичного альянсу надали Україні озброєння на суму близько 40 мільярдів доларів, що приблизно дорівнює річному оборонному бюджету Франції.

Один із чиновників НАТО сказав, що 20 із 30 членів Альянсу “майже вичерпали свої можливості”, але ті 10, що залишились, все ще можуть забезпечити більше. До них належать Франція, Німеччина, Італія і Нідерланди.

При цьому Німеччина, Франція і США нібито хочуть відкалібрувати зброю, яку отримує Україна, щоб запобігти ескалації та прямим атакам на Росію.

Ракета ATACMS. Ілюстративне фото

Марк Канчіан, колишній стратег Білого дому з питань озброєнь, який зараз є старшим радником у вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, сказав, що українці хочуть щонайменше чотири системи, які Захід досі не надав і навряд чи надасть: ракети ATACMS великої дальності класу “земля-земля”, які можуть вразити Росію і Крим; західні винищувачі; західні танки; більш досконалу ППО.

Ракети ATACMS, дальність дії яких становить близько 190 км, не будуть надані через побоювання, що вони можуть завдати удару по Росії. Західні танки й винищувачі занадто складні і потребують року або більше, щоб навчитись їх використовувати та обслуговувати.

Що стосується протиповітряної оборони, то, за словами Канчіана, НАТО і США деактивували більшу частину своїх систем ППО ближнього радіусу дії після холодної війни, і в них залишилось небагато своїх засобів протиповітряної оборони. Виробництво більшої кількості може зайняти до двох років.

Вашингтон також розглядає старіші, дешевші альтернативи, як-то надання Україні протитанкових ракет TOW замість Javelin та зенітно-ракетних комплексів HAWK замість новіших версій.

“Але офіційні особи все більше спонукають Україну бути більш ефективною і не стріляти, наприклад, ракетою, яка коштує 150 тисяч доларів, по безпілотнику, який коштує 20 тисяч доларів”, – ідеться в статті.

Читайте також:
Українські морські ударні дрони перемагають у війні на Чорному морі, – Forbes

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна