Справа шпигунки з Дніпра: ЗРК “Кільчень” у розробці, ОТРК “Сапсан” уже міг вдарити по Криму, про що вже знає ФСБ

Українські правоохоронці затримали інженера конструкторського бюро “Південне” Резеду Перькову, яка, як каже слідство, шпигувала в Дніпрі на російські спецслужби. Серед іншого вона “злила” ворогу інформацію про новітній український ЗРК “Кільчень” та оперативно-тактичний ракетний комплекс “Сапсан” (“Грім-2”), який ЗСУ здогадно вже могли застосувати по російських аеродромах у Криму.

Про це свідчать дані, оприлюднені в єдиному державному реєстрі судових рішень, пише “BBC News Україна” 16 вересня.

“Якщо версія правоохоронців підтвердиться, то це може бути найгучнішою шпигунською справою останнього часу у сфері технологій, адже Росія могла отримати доступ до найновітніших українських військових розробок провідного підприємства країни”, – зазначає видання.

Перькова Резеда Індусівна (31.08.1960 р.н., уродженка Казані, РФ, до заміжжя – Мінгазова) є інженером 1-ї категорії відділу 102 (відділ проєктування літальних апаратів) ДП “КБ “Південне” ім. М. К. Янгеля” в місті Дніпро. Її затримали в Дніпрі 7 вересня, оголосили підозру. Суд арештував жінку на два місяці.

У неї був допуск до державної таємниці за формою 2 – для роботи із секретною інформацією, що має ступені секретності “цілком таємно” та “таємно”.

За даними слідства, ввечері 2 червня Перькова отримала повідомлення на месенджер Viber від співробітника 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ Росії Євгенія Володимировича Зикова. Він попросив Перькову про співпрацю та допомогу Росії.

Надалі спілкування між Перьковою і Зиковим відбувалось в месенджері телеграм.

“Я підготую, систематизую та подумаю. Стрьомно. СБУ не сплять”, – нерішуче погодилась на співпрацю підозрювана. Проте вже на наступний день, 3 червня, надіслала першу інформацію своєму куратору з ФСБ.

У матеріалах справи йдеться про те, що співробітниця стратегічного підприємства допомагала корегувати ракетні удари по заводу “Південмаш”, вказувала, де розміщуються українські військові, а також надсилала російському куратору дані про новітні розробки, над якими працює КБ “Південне”.

В одній з переписок вона вказує, що створенням нового українського ракетного комплексу займається “дуже близька” їй людина.

Валерій Перьков

Керівником групи проєктного відділу КБ “Південне” є Валерій Перьков. Він очевидно є чоловіком Резеди Перькової. Вони вчились в одному і тому самому навчальному закладі – Балтійському державному технічному університеті “Военмех” ім. Д. Ф. Устинова (Санкт-Петербург) – і закінчили його одного 1988 року. Там вони отримали спеціальність на кафедрі “Високоенергетичних пристроїв автоматичних систем”. Мають синів Тимура (з 2012 до 2019 року працював у КБ “Південне”) і Євгенія (працює інженером у КБ “Південне”).




У 2021 році Валерій Перьков в українських ЗМІ представляв новітню розробку КБ “Південне” – зенітно-ракетний комплекс “Кільчень”. Нині його дружину підозрюють в тому, що вона “злила” росіянам інформацію про цю розробку.

Пресслужба Дніпропетровської обласної прокуратури 10 вересня інформувала, що під час обшуків у жінки вилучили мобільні термінали та носії комп’ютерних даних, які містили докази протиправної діяльності.

Перьковій оголосили підозру за ч. 2 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України.

Що таке ЗРК “Кільчень”

Зараз Збройні сили України використовують переважно радянські зенітно-ракетні комплекси, такі як С-300 і “Бук”.

Проєкт українського ЗРК “Кільчень”

Про розробку вітчизняного ЗРК “Кільчень” (названий на честь річки в Дніпропетровській області, притоки Самари) активно почали говорити минулого року. У квітні 2021 року КБ “Південне” повідомило, що готове почати роботу над створення “інноваційної зенітної ракетної системи” “Кільчень” з можливістю враження цілей на відстані 280 км, зокрема і балістичних цілей.

Створити перший зразок цієї зброї планували до 2024 року. “Першою чергою ми плануємо за три роки розробити зенітно-ракетний комплекс у комплектації, мінімально необхідній для ведення бойової роботи”, – казав в коментарі ЗМІ у листопаді 2021 року конструктор Валерій Перьков.

За його словами, ця розробка не має аналогів у світі. На створення та випробування суперсучасної системи пішло п’ять років та понад 7 млрд гривень.

Один комплекс “Кільчень” коштує близько 150 мільйонів доларів США, що значно дешевше від американського ЗРК Patriot. При цьому “Кільчень” вдвічі потужніший і на порядок кращий за здатністю визначати цілі, запевняв Перьков.

У кінці минулого року керівництво КБ “Південного” прогнозувало, що рішення про початок виготовлення ЗРК має бути ухвалено українською владою “через кілька місяців”. Але публічно міністерство оборони України так і не повідомляло, що почало фінансувати виробництво “Кільчені”.

При цьому в серпні 2022 року Резеда Перькова, за даними СБУ, скопіювала і переслала до ФСБ 30 фотознімків презентаційних матеріалів про цю зенітно-ракетну систему.

Крім того, вона повідомила, що отримала технічні вимоги до “Кільчені”. Начебто конструкторам поставили завдання зробити так, щоб ЗРК працювало по цілях, що низько летять (від 5 метрів).

Відроджений “Сапсан”

Підозрювана також нібито передала ФСБ Росії дані про розміщення цехів, де ремонтують ракетні комплекси “Точка-У”.

Крім того, надсилала інформацію про новітні українські розробки. Зокрема, за її даними, в Україні почався проєкт перероблення авіаційних радянських ракет Р-27 для наземних установок.

“Людина, на яку навішують цю роботу, вважає справу провальною. Але начальство наполягає. Фінансуватиме Благодійний фонд “Повернися живим”, – зазначила вона в переписці із Зиковим.

ОТРК “Сапсан”

Але найбільше російські спецслужби зацікавив український ОТРК “Сапсан” (експортна назва – “Грім-2”) – оперативно-тактичний ракетний комплекс дальньої дії, що має стати потужною відповіддю російському “Іскандеру”, поєднати властивості систем залпового вогню, тактичних та оперативно-тактичних комплексів, а заявлена його дальність – до 500 км.

Роботи зі створення “Сапсана” почалися за президенства Віктора Ющенка у 2005 році. Завершити цей проєкт планували ще 2012 року, але він раптово був згорнутий за президентства Віктора Януковича у 2013-му. Про зупинку проєкту “Сапсан” повідомив тодішній міністр оборони України, росіянин Павло Лебедев, який нині перебуває в розшуку і, ймовірно, переховується в Криму.

У 2016 році ЗМІ повідомляли, що Україна виготовляє ракетний комплекс “Грім-2” (далекобійність до 280 км) на базі “Сапсану”, але на замовлення Саудівської Аравії.

У лютому 2021 року міністр оборони Андрій Таран заявляв, що “Сапсан” готовий на 80% і “необхідно зробити останній крок” та дофінансувати перший зразок цієї новітньої зброї.

Здогадка щодо наявності в ЗСУ “таємного “ракетного комплексу ще раз спливла після того, як 9 серпня 2022 року було завдано удару по російській авіабазі у Новофедорівці біля Сак. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй статті на сайті “Укрінформу” визнав, що це були “ракетні атаки”. Україна офіційно не має ракетних комплексів такої дальності (близько 200 км), а США і західні партери поки що відмовлялися задовольняти запит Києва на поставку далекобійних ракет ATACMS. Тож у ЗМІ почали поширюватись здогадки, що Україна могла в таємному режимі доробити “Сапсан” (“Грім-2”) і вдарити ним по Криму.

У листуванні зі співробітником ФСБ РФ інженерка Перькова підтверджує інформацію, що проєкт “Сапсан” відновився.

“Відновлено роботи на тему “Сапсан” (аналог “Іскандера”) (земля-земля), зупинені кілька років тому. Зараз женуть і вимагають льотні випробування навіть раніше від наземних”, – повідомлення такого змісту відправила інженерка російському спецслужбовцю 7 червня.

Він напряму запитав інженера Перькову, чи могли українці завдати удару по Новофедорівці саме “Сапсаном” чи “Громом”.

“Доброго ранку! “Сапсан” = “Грім”. До прильоту по Павлограду (обстріл Павлограда російськими ракетами 2 липня“Н”) був на стадії готовності та виходу виробу. Після прильоту виготовлення зупинилося, але не скасувалося”, – відповіла Перькова.

Вона також пояснила, що є два типи ракет для “Сапсана”: калібром 900 мм і дальністю 500 км та калібром 600 мм з дальністю 280 км.

Щодо безпосередньо вибухів в Новофедорівці, то, за словами Перькової, “київські генерали про це нічого не знають”.

Підозрювана не визнає свою провину – ідеться в судових матеріалах, які цитує ВВС.

Читайте також:
Здавала розробки стратегічного підприємства: у Дніпрі затримали агентку ФСБ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна