ФСБ заявила, що український корабель “Донбас” рухається в бік Керченської протоки

Федеральна служба безпеки Російської Федерації заявила, що український корабель “Донбас” рухається в бік Керченської протоки і не реагує на вимоги змінити свій курс.

Про це надвечір у четвер, 9 грудня, пишуть російські ЗМІ з посиланням на російську спецслужбу.

У відомстві зазначили, що дії українського корабля “несуть загрозу безпеці мореплавання”.

За даними ФСБ, вранці у четвер корабель управління “Донбас” ВМС України вийшов з порту Маріуполя і вирушив у напрямку Керченської протоки.

“Вимоги ФСБ змінити курс екіпаж корабля ігнорує”, – пише “Комсомольська правда”.

У ФСБ також додали, що українська сторона не подавала заявок до порту окупованої Керчі на проходження “Донбасом” Керч-Єнікальського каналу.

Наголошується, що о 13:45 корабель берегової охорони ФСБ Росії, що його супроводжує, попередив про необхідність дотримання російського законодавства в частині, що стосується подання необхідних заявок на проходження Керченською протокою. Тоді російською стороною було отримано відповідь, що слідувати через Керченську протоку корабель не планує.

“Наразі “Донбас” знаходиться на відстані 18 морських миль до Керченської протоки, вимоги змінити курс не виконує. Вказані дії створюють загрозу безпеці мореплавання”, – додали у ФСБ, заяву якої цитує російський “Интерфакс”.

Коментарів українського військового керівництва з приводу заяв російської ФСБ поки що немає.

Головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко назвав пресреліз від ФСБ “роздмухуванням з мухи слона”.

“От що небезпечного може бути у 18 милях до Керченської протоки? Аж нічого. 18 миль х 1,852 = 33,3 км. Щоб ви розуміли – від Керченської протоки до Бердянська = 60 миль. Вже не кажу про те, що це (на жаль) все ще “спільне внутрішнє море України та РФ”. Ну й велика “небезпека” від старого корабля (колись плавуча майстерня, потім корабель управління. Озброєння 57-мм спарена зенітна корабельна артилерійська установка та може, пара-трійка кулеметів)”, – написав Клименко на ФБ.

Переходи осені 2018 року

Корабель управління ВМСУ A500 “Донбас” (код НАТО “Amur”) та морський буксир A830 “Корець” у вересні 2018 року здійснили перший перехід з Одеси до Бердянська, щоб стати основою бази українського флоту в Азовському морі. Цей перехід був неочікуваним для росіян, і вони не змогли йому завадити (на відміну від наступного переходу МБАКів і буксира “Яни Капу”).

Корабель управління A500 “Донбас” у 2012 році

Корабель A500 “Донбас”  був збудований на Щецінській корабельні в Польщі у 1969 році як плавуча майстерня, мав назву “ПМ-9”.
Судна цього підприємства тоді вважалися найвитривалішими, активно використовувались у бойових походах з початку 1970-х років.

Тоннаж цього судна – 5520 т. Довжина – 122 м, ширина – 17 м, висота – 5,1 м. Осадка – 4,63 м. Потужність – 3 000 к.с. Швидкість – повний хід 12 вузлів. Екіпаж – 145 осіб (за часів СРСР).

У результаті розподілу Чорноморського флоту “ПМ-9” відійшов Україні та змінив назву на “Краснодон”.

У 2001 році плавмайстерня була перекласифікована в корабель управління з перейменуванням на “Донбас”, бортовий номер U500. Обладнання плавучої ремонтної майстерні було демонтоване.

За час проходження служби у ВМС ЗСУ корабель неодноразово брав участь у міжнародних навчаннях, парадах, походах з’єднань кораблів ВМС України.

20 березня 2014 року корабель був захоплений російськими окупантами. 18 квітня 2014 року відданий росіянами із Криму до Одеси.

4 вересня 2016 року о 4:40 на кораблі “Донбас” було виявлено задимлення одного з бойових постів, яке ліквідували о 9:24. Постраждалих не було, однак відбулося вигорання частини внутрішніх приміщень.

У 2018 році корабель ВМСУ “Донбас” використали для посилення інфраструктури нової бази українського військового флоту на Азовському морі – фактично, як казарму і склад.

Перехід “Донбасу” і “Корця” через Керченську протоку були сміливим маневром ВМСУ, що показав українські можливості на Азовському морі, де Росія нарощувала свою військову присутність.

Через два місяці після цього малі броньовані катери “Нікополь” і “Бердянськ” та буксир ВМС ЗСУ “Яни Капу” були захоплені російськими силовиками 25 листопада 2018 року під час подібного переходу з Одеси на Азовське море. Під час цього нападу росіяни таранили буксир, обстрілювали українські судна. Кілька моряків отримали поранення.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права в Гамбурзі виніс рішення щодо справи 24 українських моряків і трьох кораблів, обстріляних і захоплених РФ: однозначно на користь України.
Президент Трибуналу, суддя Пак Чжин Хьон зачитав ухвалу: “Морський трибунал постановив (…) вжити наступних заходів: Російська Федерація має невідкладно звільнити українські військові судна “Бердянськ”, “Нікополь” і “Яни Капу” та повернути їх під юрисдикцію України… Невідкладно звільнити 24 військових і спецслужбівців та дозволити їм повернутися в Україну”.
Суд заявив, що не знайшов підтверджень російської версії про провокаційну військову операцію України в Керченській протоці.

7 вересня 2019 року відбувся обмін полоненими та утримуваними особами між Україною і РФ у форматі “35 на 35”. Україна отримала з Москви зокрема й 24 військовополонених моряків ВМСУ.

18 листопада, після 358 днів з часу незаконного захоплення і затримання Росією трьох українських військових кораблів в акваторії Чорного моря біля Керчі, МБАКи та буксир “Яни Капу” росіяни передали Україні у нейтральних водах відповідно до рішення Міжнародного трибуналу з морського права. 20 листопада вони прибули на базу ВМСУ в Очаків.

Читайте також:
У РФ пояснили, куди зникли особисті речі українських моряків із захоплених бронекатерів

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна