У Чорногорії з протестами, барикадами, застосуванням поліцією сльозогінного газу й затриманнями протестувальників відбулася інтронізація нового митрополита Чорногорсько-Приморського Сербської православної церкви Йоаникія.
Протестувальники ще напередодні заблокували в’їзди у місто Цетиньє, де в неділю, 5 вересня, мала відбутися інтронізація, перегородивши дороги барикадами з автомобільних шин, каміння і брухту.
Упродовж суботи в місті відбувалися протести, які значно посилилися вранці в неділю. Протестувальники скандували “Це не Сербія!” і “Хай живе Чорногорія!”.
Як повідомляють місцеві ЗМІ, до Цетиньє, яке налічує близько 17 тисяч мешканців, прибули 1800 поліцейських та спецпризначенців у повному спорядженні, за підтримки бронетранспортерів.
У день інтронізації відбулися сутички мітингувальників із поліцією, яка кілька разів застосовувала проти учасників акцій протесту сльозогінний газ і світлошумові гранати.
Щонайменше семеро поліцейських і кілька протестувальників отримали поранення, 14 людей було затримано і двох заарештовано “за напад на працівника правоохоронних органів під час виконання службових обов’язків”, повідомляє видання Vijesti.
Протестувальникам вдалося затримати прибуття до міста низки духовенства, проте зрештою інтронізація Йоаникія таки відбулася.
При цьому предстоятель Сербської православної церкви патріарх Порфирій разом з митрополитом Йоаникієм прибули до Цетинє на гелікоптері в супроводі поліцейських у повному обладунку.
Прибуття патріарха СПЦ Порфирія та митрополита Чорногорсько-Приморського Йоаникія в Цетиньє, 5 вересня 2021 року. Фото: rtrs.tv
Напередодні тисячі вірян вітали патріарха Порфирія в столиці Чорногорії Подгориці, де біля храму Воскресіння Христового (СПЦ) відбувся урочистий концерт на честь його прибуття.
З такої нагоди в Подгорицю приїхала і делегація Російської православної церкви в Україні (так званої УПЦ МП) в складі митрополита Бориспільського і Броварського Антонія, керуючого справами та митрополита Тернопільського і Кременецького Сергія.
Читайте також:
Історично-дипломатичний скандал: за що Чорногорія вислала посла Сербії, і навпаки
Цетиньє – історична столиця Чорногорії. Цього року держава відзначала 15-річчя незалежності, яку здобула від Сербії 2006 року.
Переважна частина громадян Чорногорії сповідує православ’я. При цьому значна частина з них називає Сербську православну церкву (СПЦ) окупантською.
Автокефалію Чорногорської церкви скасували сто років тому, коли Чорногорія стала частиною колишнього королівства Югославія. У 1993 році Чорногорська православна церква знову проголосила себе автокефальною і відтоді бореться за міжнародне визнання своєї канонічності. Наразі її зусилля є безуспішними, зокрема, через тиск СПЦ (що дуже нагадує ту ситуацію, яка склалася навколо Української православної церкви до отримання нею томосу).
У Цетиньє розташований монастир, який Сербська православна церква вважає своєю святинею.
У жовтні 2020 року попередній очільник СПЦ в Чорногорії, митрополит Амфілохій, помер від COVID-19. Інтронізація його наступника Йоаникія спровокувала ескалацію етнічних суперечок та заворушень у країні.
До протестувальників приєднався навіть президент Чорногорії Міло Джуканович, який є палким прихильником автокефалії Чорногорської православної церкви.
Читайте також:
Влада Чорногорії домагатиметься автокефалії для своєї православної церкви
Джуканович представляє опозиційну Демократичну партію, тоді як після парламентських виборів, що відбулися в Чорногорії у серпні-2020, до влади в країні де-факто прийшли просербські й проросійські сили. Їхній перемозі значною мірою сприяла СПЦ, яка організувала масові марші своїх вірян.
Новий уряд скасував спірний закон про свободу віросповідання, ініційований президентом Джукановичем. Згідно з ним, усе церковне майно (яке переважно належить Сербській православній церкві) мало бути передане в державну власність.
СПЦ та її прихильники в Чорногорії активно виступали проти цього закону.
Як повідомляє “Балканський оглядач” із посиланням на місцеві ЗМІ, також серед протестувальників у Цетиньє були колишній спікер парламенту Чорногорії та екслідер чорногорських соціал-демократів Ранко Кривокапич, який постраждав від сльозогінного газу, та ексочільник поліції Чорногорії, нинішній радник президента Веселін Вельович – його колишні підлеглі-поліцейські взагалі затримали як активного учасника сутичок.
Прем’єр-міністр Чорногорії Здравко Кривокапич назвав протести проти інтронізації митрополита Йоаникія “терористичним нападом, за яким стоїть керівництво колишньої правлячої Демократичної партії соціалістів та кримінальні угрупування”.
Читайте також:
У Чорногорії скасували вироки за спробу “проросійського” перевороту 2016 року
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!