Експерти зі США та України презентували 12 пунктів для зміцнення стратегічного партнерства між двома державами

 

Українські та американські політики, дипломати та експерти спільно запропонували 12 положень як дороговказ для посилення стратегічного партнерства між Сполученими Штатами та Україною.

Про це в середу, 10 березня, повідомляє “Укрінформ”.

Звернення українських та американських діячів “12 пунктів стратегічного партнерства між Сполученими Штатами та Україною” представиви голова Київського Безпекового Форуму, експрем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

“Для того, щоби ми стали сильнішими, щоби наші відносини стали взірцем того, як боротися за демократію і успіх наших країн, американські і українські політики, дипломати, представники неурядового сектора, експерти підписали відозву з 12 пунктів”, – сказав Яценюк.

За його словами, є три базові завдання, які потрібно виконати у двосторонніх відносинах України і США.

“Насамперед, це продовження курсу реформ, який ми розпочали у 2014 році. Друге – це безпека української держави, яка цілком підтримується американською адміністрацією, починаючи з постачання летального та нелетального озброєння і закінчуючи запровадженням усіх видів санкцій, у тому числі й санкцій проти Російської Федерації за незаконну анексію Криму, захоплення Донецька і Луганськ І третє ключове, окрім безпеки України, – це безпека світу, а безпека світу – це членство України в НАТО”, – сказав голова Київського Безпекового Форуму.

Яценюк наголосив, що двері в НАТО для України відкриті з 2008 року, нашій державі “тільки залишилося зайти, і нова американська адміністрація за свою каденцію зробила все можливе, щоб Україна підписала План дій щодо членства в НАТО”.

Ві зазначив, що це питання світової безпеки та відповідь на запитання, чи можливий повноцінний мир у Європі – можливий, якщо Україна стане членом як НАТО, так і ЄС.

Читайте також:
США планують серію кібератак проти Росії, – The New York Times

Звернення було ініційоване Київським безпековим форумом, який підтримали Львівський безпековий форум та Український кризовий медіа центр.

Цей план має ґрунтуватися на таких ключових елементах:

 1. В основі американсько-українських відносин незмінно має залишатися взаємна відданість зміцненню демократичних цінностей. Це передбачає посилення демократії та верховенства права, свободи особистості, свободи слова, повної незалежності судової системи та антикорупційних органів, більшої прозорості і підзвітності дій влади та відкритого урядування, незалежності медіа та активного громадянського суспільства. Солідарність і конкретні дії з просування цих цінностей потрібні для зміцнення взаємної довіри, втілення демократичних прагнень українців та забезпечення єдиного підґрунтя для співпраці обох країн.
 2. Сполучені Штати та Україна повинні діяти разом задля відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а також стримування подальшої агресії Росії. Це передбачає розширення нашого стратегічного партнерства та оборонного співробітництва і пошук Сполученими Штатами нових можливостей задля збільшення оборонної допомоги з метою посилення здатності України стримувати наступ Росії. Це означає продовження надання летальної оборонної допомоги та посилення Військово-Морських Сил. Інші сфери можливої військової співпраці включають розвиток сил спеціальних операцій, протиповітряної та прибережної оборони.
 3. Сполучені Штати Америки та Україна мають підтримувати тісний діалог, щоб збільшити для Кремля ціну триваючої російської агресії проти України. Сполучені Штати також мають вести з цього питання тісні консультації з Європою, зокрема щодо посилення санкцій. Такі переговори, як і переговори з Росією стосовно України, повинні ґрунтуватися на принципі “нічого про Україну без України”.
 4. Ведучи консультації з Україною та її європейськими партнерами, адміністрації Джозефа Байдена варто вивчити можливості більш активного залучення на вищому рівні з боку США до переговорного процесу, який зараз проводять канцлерка Німеччини та президент Франції, щоб вивести ситуацію з глухого кута і сприяти справжньому завершенню конфлікту на Донбасі, виведенню всіх російських та керованих Росією сил і відновленню повного суверенітету України над Донбасом.
 5. Сполучені Штати та Україна також мають вести консультації щодо політичних, дипломатичних та економічних кроків, необхідних для повернення Криму до України. Вони повинні працювати разом над міжнародним дотриманням принципу “Крим – це Україна” і збереженням санкцій, вжитих проти Росії за незаконне захоплення півострова. Ми вітаємо зусилля Уряду України зі створення «Кримської платформи» як ініціативи, яка зберігатиме тему окупованого Криму на міжнародному порядку денному і нагадуватиме людям, включно з Росією, що в очах міжнародного співтовариства Крим залишається українським.
 6. Сполучені Штати та Україна мають вести консультації щодо кроків для зміцнення безпеки та стабільності в Чорноморському регіоні, зокрема за підтримки НАТО та європейських партнерів. Сполучені Штати разом із союзниками з НАТО мають продовжувати регулярне розміщення повітряних, сухопутних та морських сил у регіоні, де сходяться Росія, Європа, Близький Схід, Балкани та Кавказ. Регіон перебуває в центрі чотирьох великих сил: демократія на його західному краю, військова агресія Росії на півночі, фінансовий вплив Китаю на сході і нестабільність на Близькому Сході – з південного боку. Україні та США слід співпрацювати з іншими союзниками в цьому регіоні, щоб захищати спільні інтереси та знижувати напруженість.
 7. За останні роки Сполучені Штати та Україна стали об’єктами російського політичного втручання, дезінформаційних кампаній та кібератак. Вони мають обмінюватися набутим досвідом та ділитися передовими практиками боротьби з цими та іншими формами російської гібридної війни.
 8. Трубопровід “Північний потік-2”, у разі завершення, поставить під загрозу Євроатлантичну єдність і позбавить Україну значних доходів з транзиту. Сполучені Штати та Україна мають консультуватися, яким чином формувати та підтримувати єдність трансатлантичної позиції проти завершення трубопроводу, а також стосовно дій, які може вжити Росія щодо України, аби скасувати санкції проти “Північного потоку-2”. Водночас Україна повинна провести серйозні реформи, щоб підвищити енергоефективність та викорінити корупцію в цьому та інших секторах.
 9. Сполучені Штати та Україна мають співпрацювати для просування інтеграції України до НАТО і досягнення кінцевої мети Києва – членства в НАТО. США повинні твердо дотримуватися політики “відкритих дверей” НАТО і надавати Києву поради, яким чином найкраще підготуватися до членства, запевненого лідерами НАТО на саміті в Бухаресті в 2008 році. Україна повинна взяти на себе зобов’язання провести необхідні реформи та здійснити практичні кроки, які приведуть її військові та інші структури безпеки та оборони у відповідність до стандартів і норм НАТО. Членство України в НАТО зміцнить Північноатлантичний Альянс, сприятиме історичному об’єднанню Європи і створить передумови для трансформації відносин з Росією.
 10. Оновлене американсько-українське партнерство пов’язане з готовністю української влади швидко здійснювати трансформаційні демократичні реформи та активно діяти для захисту та зміцнення незалежності таких ключових інституцій, як Національне антикорупційне бюро та інші. Для потужної антикорупційної роботи необхідні ефективні реформи прокуратури та судової системи. Україна також повинна зробити незворотними вже досягнуті значні реформи, зокрема у сферах ринку землі, приватизації державних підприємств, незалежності Національного банку України, децентралізації, прозорості фіскальної і бюджетної політик на додаток до реформ у газовому секторі, реформи системи державних закупівель та у справі прозорості активів і доходів державних службовців і парламентаріїв.
 11. Також важливими є кроки задля усунення надмірного впливу олігархів, встановлення верховенства права зі справедливими економічними нормами та практиками для великого, середнього, малого та іноземного бізнесу, а також для посилення інституційної спроможності Української держави – все це має вирішальне значення для поліпшення життя українських громадян. Україна має гарантувати захист права власності для всіх українських та іноземних інвесторів.
 12. У той час, як українській владі слід невідкладно зосередитися на втіленні реформ, розглядаючи їх як завдання найнагальнішого порядку, Сполучені Штати в координації з міжнародними фінансовими установами, Європейським Союзом та партнерами з G7 мають продовжити супровід та підтримку, щоб допомогти Україні побудувати сучасну демократичну економіку, повністю сумісну зі стандартами та нормами Європейського Союзу. У цьому сенсі чітку дорожню карту становлять Копенгагенські критерії ЄС. Така допомога має прямо залежати від проведення ефективних реформ.

З американського боку співініціаторами звернення стали авторитетний міжнародний аналітичний центр Атлантична рада (США), а також колишні посли Сполучених Штатів в Україні.

З боку Штатів його підписали, зокрема, колишній спеціальний представник уряду США з питань України у 2017-19 роках Курт Волкер, колишній заступник державного секретаря США з глобальних відносин у 2001-09 роках Пола Добрянська, ексзаступник генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу, колишні посли Сполучених Штатів в Україні Джон Гербст, Марія Йованович, Стівен Пайфер, Роман Попадюк, Вільям Тейлор, а також члени Конгресу Сполучених Штатів, високопоставлені дипломати та відомі експерти, включно з відомим політологом, професором Стенфордського університету Френсісом Фукуямою.

Серед українських підписантів – народні депутати, голова Київського Безпекового Форуму і колишній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк, співголова Львівського безпекового форуму і заступниця голови Верховної Ради у 2014-19 роках Оксана Сироїд, колишні секретарі РНБО Володимир Горбулін, Олександр Турчинов та Андрій Парубій, голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, громадські діячі Йосиф Зісельс і Мирослав Маринович, дипломати Володимир Огризко, Данило Лубківський, Маркіян Лубківський, Валерій Чалий, Костянтин Єлісєєв, Володимир Василенко, Юрій Щербак, Олег Шамшур, Олександр Моцик, Володимир Хандогій, Роман Безсмертний.

Читайте також:
Маркарова: Україна пропонуватиме США нові формати взаємодії

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна