доповнено
Верховна Рада звільнила Якова Смолія з посади голови Національного банку України.
Відповідну постанову на денному засіданні ВР у п’ятницю, 3 липня, підтримали 286 народних депутатів.
Фракція “Слуга народу” дала 211 голосів (із 248-ми), “ОПЗЖ” – 22 (із 44), “Батьківщина” – 13 (із 24), “За майбутнє” – 17 (із 24), “Довіра” – 18 (із 20), позафракційні – 5 (із 17).
Жодного голосу “за” не дали фракції “Європейська солідарність” та “Голос”.
Доповідач проєкту, голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев рекомендує Раді прийняти постанову та подякував голові НБУ за роботу, звернувши увагу також на деякі прорахунки в роботі Нацбанку, зокрема “дорогі кредити”.
Сам Яків Смолій у виступі повторив мотивацію своєї відставки – тривалий “політичний тиск” на нього.
“Я прийняв важке, але необхідне рішення – піти у відставку, – оскільки протягом тривалого часу на Національний банк здійснюється систематичний політичний тиск, тиск з метою ухвалення рішень, які не є економічно обґрунтованими, які фокусуються на короткострокових простих перемогах і можуть дорого коштувати українській економіці та українцям у більш тривалій перспективі”, – сказав він із парламентської трибуни.
“Протягом останнього року біля НБУ проплачені мітинги, на яких виступають сидячі тут народні депутати, місяць блокування мого будинку і будинків заступників… Відбуваються інформаційні атаки, побудовані на маніпуляції та брехні, (…) використання Ради НБУ для створення корпоративного конфлікту всередині інституції. Все це елементи одного ланцюга”, – зазначив Смолій.
Голова Національного банку наголосив: “Необхідно щоб президент, уряд та політики нарешті налагодили взаємодію з центральним банком”.
Смолій розповів про досягнення банку за період його каденції та їх визнання у світі та окреслив проблеми, які ще потрібно вирішити.
“Попереду у Національного банку ще багато роботи. Не забувайте, коронакриза триває. Потрібно підтримувати фінансову стабільність, допомагати Україні відновити економічне зростання. Необхідно завершити розпочате: провести валютну ревалізацію, зробити ринок небанківських фінансових послуг, які перейшли до нас на обслуговування позавчора, забезпечити захист прав споживачів”, – сказав очільник НБУ.
Також Смолій відповів на запитання народних депутатів, прозвучали виступи від фракцій.
При цьому він виправив слова нардепа про тиск з боку офісу президента.
“Я такого (про тиск з боку президента) у своєму виступі не говорив. Однак я зазначав, що на всіх нарадах де були присутні президент, нардепи або прем’єр до НБУ, звучали заклики залити економіку грішми, скасувати принципи регулювання банківської системи, встановити курс, щоб експортерам було краще. Поставити інфляцію 11% і курс 30, бо такі параметри закладені в держбюджет. Ці гасла заставили мене прийняти це рішення”, – заявив Яків Смолій.
Виступ Якова Смолія:
Із різкою критикою на адресу Смолія і керівництва НБУ виступили нардепи від “Слуги народу” та депутати, близькі до олігарха Ігоря Коломойського. Представник монобільшості наголосив, що “незалежність Нацбанку не має біти незалежністю від українського народу”.
Підтримали роботу Смолія і дякували йому представник “Голосу” Ярослав Железняк та особисто лідер “Європейської солідарності” Петро Порошенко.
Читайте також:
Гривня продовжує слабнути після відставки голови НБУ Смолія
Як повідомляла “Новинарня“, Яків Смолій подав у відставку 1 липня, заявивши про “систематичний” тиск з боку влади.
2 липня президент Володимир Зеленський провів консультації з керівництвом Національного банку України та учасниками фінансового ринку щодо кандидатури нового голови НБУ.
За інформацією пресслужби ОП, Зеленський наголосив на відданості принципу незалежності центрального банку та необхідності збереження його інституційної спроможності.
Посли країн G7 та ЄС назвали відставку Смолія “загрозою для реформ” та попередили про проблеми.
Яків Смолій очолював Нацбанк із 15 березня 2018 року. До цього, з 25 жовтня 2016 року, він обіймав посаду першого заступника голови НБУ (Валерії Гонтаревої).
Читайте також:
Гривня падає, випуск облігацій скасовано, МВФ попереджає: наслідки заяви Смолія про відставку
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!