Зеленський повертався з Оману літаком від секретаря Радбезу РФ Патрушева, – “Схеми”

доповнено

Російський державний діяч, секретар Радбезу РФ Микола Патрушев у ніч на 8 січня прилетів із Москви в Оман чартерним літаком Bombardier із бортовим номером 9H-VJN. А вже ввечері того ж дня тим самим бортом скористався президент України Володимир Зеленський для повернення в Київ.

Про це йдеться в розслідуванні проєкту “Радіо Свобода” “Схеми. Корупція в деталях”, оприлюдненому 13 лютого.

Журналісти “Схем” також мають інформацію, що наприкінці грудня на зустріч із Патрушевим до Москви їздили мер Харкова Геннадій Кернес та Роберт Тедеєв – двоюрідний брат екснардепа від Партії регіонів Ельбруса Тедеєва, в якого довгий час був помічником нинішній керівник офісу президента України Андрій Єрмак. Розслідувачі роблять висновок, що через цей канал може відбуватися зв’язок президента Зеленського з Кремлем.

“Пам’ятаєте дивний чартерний рейс, яким Володимир Зеленський терміново повертався з Оману до Києва 8 січня? Літак Bombardier Global Express 6000 із бортовим номером 9H-VJN, – пише в соцмережі редакторка “Схем” Наталія Седлецька. – Підозрілим було те, що днем раніше цей борт в Оман прилетів… із Москви.

Хто був на рейсі? Ми встановили, що це був російський державний діяч Микола Патрушев”.

Хто такий Микола Патрушев?

Він був директором Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії з 1999 до 2008 року. А з 2008 року – обіймає посаду секретаря Ради безпеки Російської Федерації.

Шеф-редактор російського видання The Insider Роман Доброхотов у коментарі “Схемам” пояснив, наскільки впливовим Патрушев вважається в Росії: “Як силовик, звичайно, він – друга людина після Володимира Путіна. А силовики, зрозуміло, в Росії відіграють ключову роль. У цій сфері він буде залишатися головним – поки взагалі Путін при владі. Патрушев – людина, яка ніколи не виходила з найвужчого кола. І коли він йшов з посади голови ФСБ, були питання про те, що це все-таки відставка, і Рада безпеки для нього буде почесною пенсією. Але зараз зрозуміло, що це не почесна відставка – він, як і раніше, один із найвпливовіших гравців”.

Про те, що саме Патрушев прибув в Оман цим бортом, “Схемам” повідомило джерело, пише Седлецька.

“Зрештою підтвердити цю інформацію вдалося і за допомогою іншого, не пов’язаного джерела – в базі даних про перетин кордону Російської Федерації”, – зазначає розслідувачка.

У відповідь на запит “Схем” з проханням про коментар в офісі президента України заявили, що “Володимир Зеленський не знайомий, ніколи не спілкувався телефоном, не зустрічався і, відповідно не обговорював жодних питань” з секретарем Ради безпеки РФ. Та ще й пригрозили нам судом.

Водночас в офісі Зеленського проігнорували запитання про те, з яких причин президент України скористався саме тим приватним літаком, яким в Оман прилетів секретар Радбезу Російської Федерації.

* * *

Харківські гості

У текстовій версії сюжету “Схем” також ідеться:

…А за два тижні до того, за інформацією джерел «Схем», секретар Ради безпеки Російської Федерації Микола Патрушев приймав гостей.

20 грудня 2019 року мер Харкова Геннадій Кернес разом із Робертом Тедеєвим на одному авто перетнули український кордон і попрямували до Москви – начебто з метою “лікування зубів”. Таку версію сам Кернес озвучив у харківських політичних колах як причину своєї відсутності на робочому місці.

Роберт Тедеєв – двоюрідний брат колишнього народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тедеєва.

Примітно, що новопризначений керівник Офісу президента Андрій Єрмак був помічником саме у народного депутата Ельбруса Тедеєва протягом трьох скликань поспіль.

А тепер, коли Андрій Єрмак на рівні президента України курує переговори з Росією, мер Харкова Кернес їде до Москви лікувати зуби разом саме з двоюрідним братом ексдепутата, у якого Єрмак багато років працював помічником.

Які позиції займає родина Тедеєвих у Росії?

Вони – впливові й заможні вихідці з Південної Осетії, сепаратистського регіону Грузії, що перебуває під контролем Росії. Зараз, розповідають журналісти, їхній вплив зменшився, утім, вони й досі мають авторитет. Один із найвідоміших членів родини Дзамболат Тедеєв навіть балотувався в президенти самопроголошеної республіки. Нині він – гордість російського спорту, головний тренер збірної Росії із вільної боротьби, розповідають місцеві журналісти.

“Звісно, це людина федерального масштабу, якщо говорити про Росію. Просто тому що він досяг усіх своїх успіхів у тій сфері, яка в Росії має високу міру значущості, – пояснює головний редактор порталу “Кавказский узел” Григорій Шведов. – Для Кремля останнім часом на тлі жахливих поразок боротьба лишається одним із небагатьох островів успіхів у світі спорту”.

“Схеми” також звернулись за коментарями до Роберта Тедеєва та Геннадія Кернеса.

Роберт Тедеєв:

підтвердив журналістам, що разом із мером Харкова наприкінці минулого року він відвідував Москву. Спершу заявив, що вони обидва поїхали туди “лікувати зуби” – утім, потім уточнив, що він лише супроводжував Кернеса як друга.

– Скажіть, ви у грудні разом із Геннадієм Кернесом відвідували Москву? Ви там зустрічалися із Миколою Патрушевим?

– Ви що, збожеволіли? Яким Патрушевим? Він їздив зуби свої лікував.

– А ви їздили з ним з якої причини?

– А що, я не можу з другом поїхати, чи що? Це що, злочин?

– Ні-ні. Просто цікаво: ви у справі їздили якійсь іншій чи супроводжувати Геннадія Кернеса?

– Я зуби їздив лікувати. Я все життя туди їжджу зуби лікувати і за це плачу. Якщо я кудись з другом лечу – поїхали… Що ви із цього робите якесь? І хто вам дав мій телефон взагалі?

– Ми – журналісти, ми знайшли ваш телефон. Скажіть, будь ласка: тобто і ви, і Геннадій Кернес їхали до Москви “лікувати зуби”? Ніяких зустрічей з офіційними особами?

– Він зуби там лікує вже кілька років. Якщо ви журналіст, ви це знаєте.

– І ви теж поїхали лікувати?

– Все, давай. Ну цей. Ідіть. Тобі нічим зайнятися? Я не лікував. Просто поїхав.

Крім того, Тедеєв запевнив, що не знайомий з новопризначеним головою ОП Андрієм Єрмаком – який був помічником його брата-ексдепутата протягом трьох скликань поспіль.

– А ви знайомі з Андрієм Єрмаком?

– Я? Ні. Може, його бачив. Він у брата помічником працював. Можливо, бачив. Але я не знаю: бачив, не бачив. Є у тебе ще питання?

– Так. А ви чи брат допомагаєте Андрію Єрмаку налагоджувати зв’язки в Російській Федерації? Комунікації?

– Ну ви взагалі. У вас психічно… Вам треба не журналістом працювати… Ну як ти думаєш, Єрмаку може хтось допомогти? Він сам, якщо захоче, не налагодить з кимось зв’язок?

Геннадій Кернес

Харківський міський голова Геннадій Кернес:

також відповів журналістам, але не захотів обговорювати мету згаданої поїздки до Росії. Проте він підтвердив, що компанію йому тоді склав Роберт Тедеєв.

– Хотіли би вас запитати стосовно вашого візиту до Москви з 20 по 23 грудня. Яка була причина?

– Це – моя приватна справа.

– А чому з вами їздив Роберт Тедеєв? Брат Ельбруса Тедеєва?

– Я з ним товаришую. І нічого не бачу [такого].

Водночас Геннадій Кернес заявив, що ні з ким з офіційних представників російської влади, зокрема і з Патрушевим, у Москві не зустрічався.

– Чи зустрічались ви у Москві з секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим?

– Ні.

– А ви знайомі з цією людиною?

– Ні.

– І ніколи не зустрічались?

– Ні.

– А з кимось з офіційних осіб? Представників російської влади? Ви зустрічались у Москві в цей візит?

– Ні з ким.

– А з Андрієм Єрмаком ви знайомі?

– Ні.

Разом із тим, мер Харкова уточнив у журналістів, чому їх зацікавила ця інформація.

– У вас такі питання, які стосуються таких даних, які я не розумію, навіщо вам це потрібно?

– Ми – журналісти, ми перевіряємо інформацію.

– Я маю на увазі те, що ви бачите усюди, що хтось з кимось знайомий, хтось з кимось не може товаришувати і так далі. Тому я вам хочу побажати здоров’я, хороших стосунків з людьми, а також щоб вас більше не турбували мої справи.

Андрій Єрмак. Фото: пресслужба ОПУ

Керівник офісу президента Андрій Єрмак:

надіслав “Схемам” письмову відповідь.

“Ельбрус – мій товариш, олімпійський чемпіон. Коли Ельбрус став депутатом, він попросив мене допомогти з юридичними питаннями. Це завжди було пов’язано зі змаганнями, спортсменами, підготовкою до Олімпіади. Я працював на громадських засадах, і не отримував за це зарплатню, – заявив Єрмак і додав: – Я не знаю Роберта і Джамболата Тедеєвих, і не знаю, ким вони доводяться Ельбрусу. Також в мене немає жодної інформації про те, з ким зустрічався або не зустрічався пан Кернес, і я не розумію, як це може бути пов’язано зі мною. Що стосується інших ваших запитань, то я підтверджую і підтримую направлену вам позицію Офісу президента”.

* * *

За інформацією джерел журналістів, Геннадій Кернес і Роберт Тедеєв у Москві зустрічались саме з секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим.

Який через два тижні після цього полетить до Оману, де саме в той час відпочиватиме президент України Володимир Зеленський.

Примітно, що при цьому державний діяч такого рівня скористається не державним літаком, а чартером – який складно прив’язати до конкретних осіб. І саме цей чартер далі опиниться у розпорядженні президента Зеленського для термінового повернення в Київ, яке чомусь затрималось майже на добу.

У той же час президент України і секретар Ради безпеки Російської Федерації мали змогу про щось домовлятись – причому за спиною в українського суспільства.

Тим часом Володимир Зеленський тепер переконує у свіжому інтерв’ю, що знає, що потрібно Росії: “Що хоче Росія, нам усім зрозуміло. Росія говорить про відновлення Радянського Союзу, вже в сучасному, капіталізованому, менш комуністичному світі. Тобто йдеться про збільшення територій, чи «повернення» територій. Без України вони не зможуть до цього прийти, тому що це була друга найбільша країна Радянського Союзу”.

Вартість, час перельоту та перетин із Медведчуком

У свою черги видання “Тексти” перевірило дані щодо літака Bombardier BD-700-1A10 Global Express 6000 і встановило, що вартість оренди такого чартера може складати від 8,5 до 10 тис доларів США за годину.

“Лише за чистий час перельоту з Маската в Київ тривалістю 7,5 годин Зеленський мав заплатити від 63 до 75 тисяч доларів. Дуже сподіваємось, що гроші були з його власної кишені. В іншому випадку, це або корупція, або марнотратне використання бюджетних коштів”, – пишуть “Тексти”.

За даними видання, цей самий чартерний літак Bombardier з номером 9H-VJN прилетів у столицю Оману зі Стокгольму з посадкою в Москві, “практично одночасно із таємничим польотом літака, яким ймовірно літає Медведчук, що також був у Маскаті в той час, а саме – 7 січня увечері”.

“Через це стає очевидним, що чартер для Зеленського був замовлений ще до катастрофи боїнга МАУ в Тегерані. Однак замість того, щоб після звістки про трагедію одразу відлетіти з Оману ще зранку 8 січня (на той момент літак вже був на місці, і мав декілька годин на підготовку для польоту), Зеленський чогось чекав. Наша версія – він чекав на зустріч із кимось, хто прилетів в Оман з Москви на тому ж літаку Bombardier (9H-VJN), який потім повіз Зеленського у Київ.
Лише після того, як зустріч відбулася, тепер вже літак Медведчука відвіз партнера (партнерів) Зеленського у Москву, а незабаром у Київ полетів і сам Зеленський на вказаному вище Bombardier (9H-VJN)”, – пишуть “Тексти”.

Читайте також:
ДУС не платило за поїздку Зеленського в Оман

“Оманливий” візит: соцмережі відреагували на Зеленського на курорті десятками фотожаб

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]