Зеленський і Дуда: сподівання на зняття проблем і тиску “складних моментів історії”

 

Президент Володимир Зеленський “налаштований на сприйняття процесу примирення й недопущення домінування тематики складних моментів історії українсько-польських взаємин на порядку денному стратегічного партнерства України та Польщі”.

Про це глава держави сказав увечері в вівторок, 4 червня, після зустрічі з президентом Анджеєм Дудою в Брюсселі.

Як інформує прес-служба АП, на спільному брифінгу Зеленський від імені України висловив вдячність за постійну підтримку, яку надає Польща для захисту українських інтересів на рівні ЄС та НАТО.

“Польща є давнім і відданим другом України у Європейському Союзі, наполегливим прихильником європейської перспективи для України, непохитним захисником суверенітету та територіальної цілісності нашої країни на міжнародній арені”, – наголосив глава держави.

Зеленський подякував Анджею Дуді за те, що Україна й надалі може розраховувати на надійну підтримку Польщі і співпрацю у багатосторонніх форматах, зокрема на європейському рівні.

Новий президент також зазначив, що Україна та Польща поділяють бачення ключових для Європи питань щодо зовнішньої політики та безпеки.

“Ми маємо зберегти нашу єдність, щоб наш спільний голос було почуто і враховано у загальноєвропейському контексті. Ми маємо спільне розуміння глибини загроз, які несе для всієї Європи Росія, і разом боремося за те, щоб ЄС залишався єдиним і солідарним з Україною у боротьбі проти агресії”, – заявив Володимир Зеленський.

Президент підкреслив, що завдяки консолідованій позиції вдалося залучити Євросоюз до більш активних дій щодо протидії впливу Росії на виборчі процеси в ЄС та Україні.

За словами глави держави, іншим важливим напрямом взаємодії України та Польщі на європейському рівні є питання енергетичної безпеки, збереження стратегічної ролі української ГТС та протидія побудові газопроводу “Північний потік-2”.

Володимир Зеленський сказав, що із вдячністю прийняв запрошення президента Польщі здійснити візит до Варшави.

“Сподіваюсь і вірю, що ми спільними зусиллями творитимемо історію успіху щирих відносин дружби і партнерської взаємодії між Україною та Польщею. Я переконаний, що перелік наших спільних цілей, інтересів і проектів, які ми разом захищатимемо й реалізовуватимемо, зокрема на європейському рівні, тільки розширюватиметься. У цьому є покликання нашого стратегічного партнерства та спільного майбутнього”, – підкреслив Зеленський.

Анджей Дуда зауважив, що це перша зустріч із чинним президентом України, і висловив сподівання, що спільними зусиллями вдасться досягти багато здобутків для двох народів.

“Запевнив пана президента, що він має нашу підтримку у євроатлантичних прагненнях України“, – наголосив Дуда, зазначивши, що Польща продовжить підтримку зусиль України для відновлення територіальної цілісності та суверенітету у кордонах, визнаних світовою спільнотою.

“Україна – наш добрий сусід, і ми збираємося розбудовувати наші відносини у взаємовигідний та в найкращий спосіб. Україна є великою країною зі значним потенціалом. Ми хочемо допомогти їй розвиватися”, – сказав президент Польщі, додавши, що рівень двосторонньої торгівлі хороший і є перспективи для його покращення.

Дуда також висловив сподівання на “примирення двох країн в історичних питаннях та встановлення правди завдяки роботі експертів”.

Анджей Дуда також запросив Зеленського відвідати Польщу з візитом у день відзначення 80-ї річниці початку Другої Світової війни (1 вересня).

Голова УІНП Володимир В’ятрович, коментуючи заяву Зеленського про “недопущення домінування тематики складних моментів історії на порядку денному стратегічного партнерства України та Польщі”, зазначив: “Правильна теза – не можна узалежнювати теперішнє і майбутнє від оцінок важкого минулого”.

Анджей Дуда також висловив сподівання на вирішення проблем у відносинах з Україною.

“Я вірю, що президентська група експертів [Зеленського] буде ще більше залучена до роботи над наступними кроками, спрямованими на налагодження мостів між народами в дусі права і примирення на майбутнє”, – зазначив президент Дуда, якого цитує “Польське радіо”.

“ПР” нагадує, що Варшава вимагає, серед іншого, щоб Київ скасував заборону на ексгумацію поляків, убитих на Сході, включаючи тлінні останки жертв Волинської трагедії.

Як інформувала “Новинарня“, 7 листопада 2017 року президент Польщі Анджей Дуда заявив, що люди з антипольськими поглядами займають важливі місця в українській політиці, і він чекає від президентаУкраїни Порошенка виправлення цієї ситуації.

Міністр закордонних справ РП Вітольд Ващиковський заявив, що Польща планує забороняти в’їзд громадянам України, які мають антипольські погляди.
Польські ЗМІ повідомляли про нібито заборону на в’їзд до Польщі для голови Українського інституту національної політики Володимира В’ятровича. Недопустили в Польщу також

Підставою для таких рішень Варшави стало те, що УІНП зупинив для польського Інституту національної пам’яті видачу дозволів на встановлення, легалізацію пам’ятників та проведення ексгумацій в Україні, поки в Польщі не відновлять зруйновані там за останній час такі українські об’єкти.
Сталося це після того, як було знесено пам’ятник ветеранам УПА в Грушовичах (Підкарпатське воєводство). Загалом за останні роки в Польщі було зруйновано або спаплюжено десятки українських поховань і пам’ятників.

12 листопада 2017 року голова Володимир В’ятрович заявив, що мораторій на ексгумацію в місцях в Україні, де є польські могили, може бути знято після того, як польська сторона надасть бачення того, як будуть відновлені українські пам’ятники на території Польщі.

У відповідь Польща офіційно підтвердила заборону на в’їзд до країни секретареві Державної міжвідомчої комісії України у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, пам’яті учасників жертв війни та політичних репресій Святославу Шереметі.

Представники адміністрацій президентів Порошенка й Дуди зустрічалися та домовлялися зняти мораторій на ексгумацію, але ця заборона продовжує діяти.

Крім того, парламент Польщі у лютому 2018 року прийняв закон “про бандеризм”, який зокрема передбачає притягнення до кримінальної відповідальності за вияви ідеології українських націоналістів.
У січні 2019 року КС Польщі визнав неконституційною криміналізацію “бандеризму”.

Читайте також:
Польща відкриває нові меморіали на Волині, незважаючи на заборону УІНП, – ЗМІ

Володимир В’ятрович: Я в’їзний до Польщі. То був піар влади

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна