Назустріч томосу: екзархи Константинополя поставили Порошенка в ряд із князем Володимиром

 

Президент України Петро Порошенко заявляє, що Російська православна церква іде на конфлікт та ізолює себе від усього світового православ’я.
Як передає “Новинарня“, про це глава держави сказав у вівторок, 16 жовтня, коментуючи ухвалене напередодні рішення Синоду РПЦ про розрив євхаристійного спілкування Москви Із Вселенським патріархатом, який ухвалив рішення про автокефалію церкви України.

“…Росія зараз протиставила себе всьому світові в питаннях російської агресії на сході нашої держави, незаконної анексії Криму, позиції по Абхазії та Південної Осетії, позиції по Придністров’ю та іншому. Так само зараз, на жаль, і російська церква поставила себе на шлях самоізоляції і конфлікту з усім світовим православ’ям”, – цитує слова Порошенка прес-служба президента.

“Сподівався, що цього не відбудеться, але ми з вами мали бути готовими до цього процесу”, – зауважив він.

Цього дня, 16 жовтня, глава держави прийняв в АП екзархів Вселенського патріарха в Україні архієпископа Памфільського УПЦ в США Даниїла та єпископа Едмонтонським УПЦ в Канаді Іларіона, які модерують процес отримання автокефалії єдиною помісною Українською православною церквою.

“Думаю, що це як два світи: один – за мир, один з молитвою Богові, а інший – за конфлікт, за протистояння”, – сказав Порошенко з приводу політики РПЦ і Кремля.

При цьому він висловив розчарування позицією керівника УПЦ Московського патріархату митрополита Онуфрія, який на синоді РПЦ в Мінську підтримав рішення Москви проти Константинополя.

“Може, я не маю цього казати, але я був дуже розчарований голосуванням саме двох українських представників”, – зазначив Порошенко.

Він переконаний, що за рішенням РПЦ стоїть світська російська влада.

“…З очевидної подачі Кремля, керівництва країни-агресора, повністю від нього залежне російське церковне начальство заявило про розрив євхаристійного спілкування з Константинопольською Матір’ю-Церквою. Впевнений, що така реакція духовної і світської російської влади і повністю залежним від російської влади церковним керівництвом лише підтверджує, що ми з вами на правильному шляху”, – наголосив Петро Порошенко.

“Ми зі свого боку будемо робити все можливе, щоб зусилля щодо створення єдиної помісної православної церкви відповідно до рішень Синоду [в Стамбулі], Матері-Церкви і Вселенського патріарха були зроблені в належні терміни, відповідним чином – мирно і відповідаючи очікуванням українського народу”, – наголосив глава держави.

Екзархи Вселенського патріарха відзначили провідну роль президента Петра Порошенка у процесі об’єднання православних християн та створенні єдиної помісної православної церкви.

Архієпископ Даниїл повідомив, що вони з єпископом Іларіоном повернулися в Україну “для того, щоб продовжити роботу над останнім етапом, котрий доведе нас до об’єднавчого Собору, а тоді і до вручення новому предстоятелю остаточного документа – томосу про незалежність, автокефалію української православної церкви”.

Архієпископ Даниїл зазначив, що екзархи повернулися із Константинополя “із благою вістю, з історичною подією в житті українського народу”.

“І відразу хочу висловити вам слова привітання Його Всесвятості Вселенського патріарха Варфоломія. Ми мали з ним розмову відразу після закінчення Священного Синоду. І він просив передати Вам особисте привітання, а також і подяку за всі ті зусилля, котрі Ви приклали як Президент України, піклуючись цілим процесом об’єднання українських православних християн на території України”,  – сказав архієпископ.

Єпископ Іларіон, у свою чергу, підкреслив: “11 жовтня 2018 року – це історичний день став днем проголошення, виражаючись світською мовою, декларації про духовний суверенітет українського народу. Подібно як 16 липня 1990 року – Декларації про державний суверенітет України”.

“Ваше ім’я золотими літерами вписане з іменами правителів Київської Русі, Київської держави, Вашими попередниками – святим рівноапостольним князем Володимиром, Ярославом Мудрим – в історію України, які багато зробили для духовного розквіту свого народу”, – сказав епископ Іларіон, якого цитує прес-служба АП.

Порошенко зауважив, що порівняння декларацій державного суверенітету і церковного суверенітету “дуже точне для того, щоб більшість українців зрозуміли важливість цієї події”.

Читайте також:
Автокефалія церкви України може стати приводом для нової інтервенції Путіна,
– FT

Главу єдиної Помісної церкви оберуть за формулою “41+12+10”, – Філарет

Як повідомляла “Новинарня“, 11 жовтня за результатами Синоду в Стамбулі Вселенський патріархат оприлюднив документ, у якому підтвердив визнання недійсною анафеми патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія (через задоволення їхніх апеляцій) та визнав незаконним томос 1686 року про зверхність Московського патріархату над Київською митрополією.
Константинополь назвав Київ своєю ставропігією й оголосив, що продовжує реалізацію рішення про надання автокефалії церкві України.

Після цього глава Київської патріархії Філарет закликав УАПЦ та УПЦ МП готуватися до Об’єднавчого собору, на якому оберуть голову Помісної церкви, що отримає томос Константинополя.

15 жовтня на Синоді РПЦ в Мінську Російська церква засудила такі рішення Фанара з визнання “розкольників” та оголосила, що розриває зв’язок із Константинопольським (Вселенським) патріархатом.

Раніше Синод УПЦ МП вимагав вислати з України екзархів Константинополя і припиняє співслужіння.

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.