Розправа за підтримку України: в Белграді затримали відомого сербського адвоката за позитивні дописи про наш Євромайдан

29 грудня в Белграді правоохоронні органи Сербії затримали відомого сербського адвоката та політика Чедоміра Стойковича через його дописи в соцмережі X (Twitter), де він називав Євромайдан демократичним вибором українського народу та підтримував ідею подібних проєвропейських протестів у Сербії.

Про це Чедомір Стойкович повідомив у своєму Facebook.

У матеріалах кримінальної справи, оприлюднених самим адвокатом, Євромайдан офіційно визначено як “насильницький переворот”, а згадка цього слова розглядається як потенційна загроза конституційному ладу.

За словами Стойковича, формально його заарештували з двох причин: по-перше, через дописи у 2022–2025 роках про Євромайдан в Україні: він писав, що це демократичне вираження волі народу до Євросоюзу, водночас сербський режим вважає згадку про Євромайдан у Сербії злочином; по-друге, через згадку в мережі X імен Aleksandar Vučić (президент Сербії Александар Вучич – ред.) та Slavko Aleksić (член Сербської радикальної партії, воєвода Славко Алексич – ред.), що, за словами адвоката, й зазначено в кримінальному обвинуваченні.

Чедомір Стойкович розповів, що відтак за рішенням суду йому заборонено користуватися соцмережею Х.

Коментар

“Фактично це означає одне: у Сербії Євромайдан де-факто криміналізований. Навіть позитивна згадка про нього може стати частиною кримінального обвинувачення. Сербія таким чином узаконила інтерпретацію Революції Гідності, яка десятиліттями просувалася російською пропагандою.

Важливо розуміти, що криміналізація Євромайдану – це ж не лише про 2014 рік. Якщо наш Майдан для сербів – злочин, то і сучасна українська влада і держава – нелегітимна, як результат “незаконної події“? І тут принципово важливо, що мова йде не про думки окремих коментаторів чи маргінальних груп. Євромайдан криміналізується через дії правоохоронних органів і судові рішення Сербії, тобто мова йде про інституційний характер. Цей кейс не можна залишати без реакції. Міністерство закордонних справ України має публічно відреагувати і чітко зафіксувати сербам нашу позицію: Революція Гідності є легітимним демократичним вибором українського народу, а її криміналізація в Сербії є неприйнятною. Це підігрування російському пропагандистському наративу у підриванні історичної пам’яті і суб’єктності України”, – прокоментувала експертка з міжнародного розвитку Уляна Бах.

Читайте також:
Сербський міністр заявив про “розплату територіями” для України: наше МЗС відповіло

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна