Президент України Володимир Зеленський дав майже тригодинне інтерв’ю для подкасту відомого американського блогера Лекса Фрідмана: про своє ставлення до російської мови, до росіян і до Путіна, про ймовірні мирні переговори, можливі шляхи досягнення миру, вибачення Лукашенка, очікування від президентства Трампа, пропозиції США запровадити санкції проти Росії “якщо вона нападе” (тут пролунала нецензурна лексика) тощо.
“Змістовні відповіді на непрості питання. Українське бачення справедливого миру, яке важливо знати всім у країнах-партнерах. Розповів про силу наших людей, витоки злочинної російської агресії та нашу готовність працювати разом із Президентом Трампом і всіма партнерами, щоб установити надійний і тривалий мир”, – такий підпис до посилання на відео розміщено в акаунтах президента у соцмережах.
“Це була інтенсивна та щира розмова. Я мав на меті відіграти свою маленьку роль у досягненні миру”, – прокоментував у твіттері (Х) Фрідман.
На початку самої розмови він заявив, що планує поїхати і записати таке ж інтерв’ю з Володимиром Путіним. Також блогер заявив, що вірить, що Путін, Трамп і Зеленський мають зустрітись 25 січня – після інавгурації президента США – і домовитись про мир.
Також Фрідман попередив, що вони із Зеленським говорили “сумішшю мов” – українською, англійською і російською, “тож перекладач ледь встигав”.
“Мова, як і багато іншого, в умовах війни відіграє величезну роль”, – констатував блогер. І заявивши, що президент України говорить англійською “далеко не вільно”, а сам він “поки що” не говорить українською, Фрідман, батьки якого народилися у Харкові та Києві, зауважив, що єдина спільна мова, якою вони обоє володіють вільно, – це російська. І саме нею розмова була б найцікавішою (на початку він на цьому наполягав, а наприкінці не шкодував компліментів на адресу російської мови). Але через війну, в якій “українська мова стала символом боротьби”, співрозмовники зробили вибір “на користь усіх трьох [мов]”.
Зрештою Зеленський говорив переважно українською, пояснивши, що чудово розуміє російську, але не може відповідати нею “весь час”, бо під час війни з росіянами це принципове питання.
Водночас на YouTube-каналі Фрідмана можна прослухати інтерв’ю, за допомогою штучного інтелекту продубльоване у трьох мовних версіях – англійською, українською і російською (для цього треба обрати звукову доріжку в налаштуваннях внизу відео).
Відеоверсія інтерв’ю українською мовою (обережно, є ненормативна лексика)
“Новинарня” наводить основні моменти з цієї розмови.
“Ви ж сьогодні все бачите, та й відчуваєте. І чуєте. Сьогодні було 73 ракетних удари по нас, загинули люди. Сьогодні було понад 100 дронів. Так, і це ж щоденна історія. Б’ють люди, які розмовляють російською. Б’ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних. І тому я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої Росії, ні цей народ”, — сказав президент України у відповідь на прохання Фрімана давати інтерв’ю російською, якою вони обоє чудово володіють і не матимуть проблем через затримки з перекладом.
“Я не вважаю, що ось там просто можна зробити вигляд, що нічого не відбувається. І давати пас до того, щоб укотре Путін говорив, що “ми ж один народ, ми ж, дивіться, однією мовою говоримо” тощо.
Вони говорять мовою зброї. Це взагалі факт. А ми – мирні люди, які хочуть себе захистити і захищають свою свободу і свій людський вибір. Знаєте, я на початку війни звертався до росіян російською. Нуль. Вони німі. Вони не чують, вони не чули, а хтось боїться, а хтось ще щось.
Причини різні. Оскільки ці люди глухі і почали окупацію, нібито задля захисту російської мови, я щиро їх зневажаю. Тому, при всій повазі, хотів би давати інтерв’ю українською мовою. Це дуже для мене це важливо. Якщо є якісь моменти і вам вони потрібні буде, щоб я роз’яснив якісь деталі російською, безумовно, якісь моменти можна, а в цілому — ні”, — наголосив Зеленський.
Він також заперечив, що в Україні нібито “заборонена російська мова”:
“Це неправда. У нас є люди, які говорять російською. У нас сьогодні неповага до російської через росіян. І тільки тому, що, коли вони рятували російськомовних, вони вбили дуже багатьох російськомовних людей на сході. Вони зруйнували їхні оселі. Зруйнували їхнє життя. Це дуже-дуже важливий і чутливий момент. Повідомлення полягає в тому, що ми [з росіянами] не одна нація. Ми не одна країна”.
З президентом РФ неможливо говорити, оскільки він за своєю суттю глуха людина, заявив президент України Володимир Зеленський на натяки Фрідмана про спроби помирити його з Путіним.
“Та він (Путін), узагалі, глухий, навіть якщо він з вами буде розмовляти. Він, по суті своїй глуха людина. Ви розумієте, у чому різниця?..
От ви з Маском говорите про технології, як заощадити, як ракети повертаються… А він (Путін) ракети відправляє не заощадити, а вбиває ними людей.
“Ваші хлопці (одіозний американський ведучий Такер Карлсон – “Н”) брали у нього інтерв’ю, і він розповів їм ще і про історію племені. Тобто уявіть собі, де Маск, технології, Марс, штучний інтелект – а цей стоїть із голою дупою і розповідає про племена? Ви зрозумійте, вам здається, що ви берете інтерв’ю: от ми зараз їх подружимо… Як ви можете, до чого тут подружимо? Він інший. Він просто інший. Перед вами стоїть мамонт”, – намагався пояснити Зеленський Фрідману, який усе одно постійно зауважував, що розмовляти все одно потрібно (додавши, що перекладач не переклав йому про “голу дупу”).
“Потрібно розмовляти з тим, хто чує. І тоді, коли ти знаєш, що це принесе мир”, – парирував Зеленський.
За його словами, для переговорів про мир Україна має бути передусім у позиції сильного. А Путін, як Волдеморт, живиться тим, що його суб’єктивують, і замість ізоляції пропонують виходити на світло.
Окремо Зеленський згадав початок війни і розмову з Олександром Лукашенком – самопроголошеним президентом Білорусі, через територію якої росіяни вдерлися в Україну і пішли на Київ.
“Через кілька днів після початку війни я говорив з Лукашенком по телефону. І він вибачався. Він казав, що “це не я”. “З моєї території пускали ракети, і пускав Путін”. Це його слова, у мене є свідки. Він казав, “ти повір, Володя, це не я, я не контролюю. Це просто ракети, це Путін”…
Я йому сказав, що ти такий самий убивця. А він мені: “Зрозумій, не можна воювати з росіянами”, – переповів розмову Зеленський.
За словами президента, Лукашенко запропонував йому у відповідь вдарити по Білорусі.
“Він мені каже: “Вдар по Мозирському нафтопереробному заводу, ти ж знаєш, як багато він для мене значить”. Я йому кажу, ти про що кажеш, яка відповідь?!” – процитував Зеленський, який раніше про таку розмову не згадував.
“Ви думаєте, Путін хоче закінчити війну? Це дуже наївно”, – додав президент.
Розповідаючи про початок повномасштабного вторгнення Росії і попередження союзників щодо такої перспективи, Зеленський згадав свої розмови з керівництвом США.
“Я просив одне у США – якщо ви впевнені, у вас є докази, якщо ви з ним (Путіним) розмовляєте і вiн вам каже, що буде вторгнення. Просто дайте мені дві речі: посильте нас зброєю, а найкраще посильте нас передумовами, щоб не було війни. Залякайте його, не кажіть, “якщо він прийде, якщо прийде через кордон, якщо почне вбивати, то ми введемо санкції…” Це це х*йня, вибачте”, – прямо заявив президент.
“Ми не отримували допомогу. А якщо ми вважаємо, що слова – це допомога, ну, тоді ми отримали їх дуже багато”, – додав він.
Читайте також:
“А в чому, власне, новина?”: Зеленський виступив зі зверненням щодо ймовірної агресії РФ і дав свій прогноз на найближче майбутнє
“Я б хотів [приїхати на інавгурацію] але я не можу приїхати, якщо президент Трамп мене не запросить. Це некрасиво. Я знаю, що лідерів не запрошують окремо, але я знаю лідерів, які самі по собі можуть приїхати. Я така людина — в гості без запрошення не можу”, — сказав Зеленський.
Водночас він переповів їхню з Дональдом Трампом розпову, в якій обраний президент США сказав, що візит Зеленського до нього “буде одним із перших”.
У контексті розмови Зеленський також зауважив:
“Війна закінчиться і президент Трамп може бути першим лідером, який прилетить в Україну на літаку. Мені здається, це було б символічно”.
Фрідман заявив, що мріє, щоб 25 січня Зеленський, Трамп та Путін сіли за стіл переговорів і домовилися про припинення вогню та сильні гарантії безпеки. А потім підписали договір.
Зеленський заявив, що перші переговори будуть з Трампом, а вже потім із Путіним.
“Я думаю, 25 січня або в інший день ми (Україна) сідаємо передусім з Трампом. Ми домовляємось, як ми спроможні зупинити війну та Путіна. І для нас дуже важливо, щоб Європа також мала голос”, — сказав президент.
Він наголосив, що перш ніж говорити з Росією, Україна має отримати сильні гарантії безпеки.
“Україна має право повне на те, щоб її голос був найгучнішим в цьому, бо війна у нас. І ми з Трампом домовимось, і потім, якщо – а я впевнений, що він може – він запропонує сильні гарантії безпеки разом з Європою, то після цього може бути вже розмова з росіянами. І саме так, а не просто ми одразу сіли в трьох”, — підкреслив Зеленський.
На питання про перспективи перемир’я Зеленський спочатку нагадав про те, як у грудні 2019 року під час зустрічі “Нормандської четвірки” в Парижі він, президент Франції Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель домовилися з Путіним про чергове перемир’я на Донбасі.
“Ми домовились про обмін полоненими “всіх на всіх”. Всі вже втомились, ми залишились удвох [із Путіним] врешті-решт. І я йому казав: давай домовимося про припинення вогню. До речі, ніхто в Україні в припинення вогню не вірив, – зауважив Зеленський. – А Путін хотів відведення. Я йому порахував, що якщо буде відведення від контактної лінії в тому форматі, який пропонували русскіє, це займе у нас 20 років”.
За словами українського президента, російський очільник був “не глибоко в процесі”, не надто орієнтувався, де там війська і як довго їх відводити.
“А знаєте, чому? Бо він нічого цього не збирався робити”, – констатував Зеленський.
Він нагадав, що вони з Путіним зрештою домовилися про продовження транзиту газу, бо це “безпека для Європи” і “Меркель дуже просила про це, бо це було дуже важливо для Німеччини”, про обмін “всіх на всіх” і про припинення вогню.
“Контракт щодо газу ми підписали, бо це було важливо для Росії (і якраз у цьому питанні Путін орієнтувався дуже добре). Щодо полонених – ми провели перший великий обмін. А щодо припинення вогню… Вони нас почали вбивати нас десь через місяць.
Читайте також:
“Сепарам – воля”: кого Україна віддала ОРДЛО на великому обміні-2019. СПИСОК
“Я подзвонив йому і кажу: ми ж домовились, у нас же є… це ж не папірець в туалеті, а серйозна історія! а він казав: “не може бути”. Після цього я дзвонив йому ще кілька разів. Я його просив про припинення вогню, він казав: “Не може бути, ми зараз розберемось”. А вони продовжували стріляти і вбивати наших людей.
Я йому дзвонив до тих пір, поки десь через кілька місяців русскіє перестали піднімати слухавку взагалі. Більше з’єднань у нас не було. Я хотів наступної зустрічі, русскіє відмовляли. Ми пробували робити це через різні країни, але росіяни не хотіли, якусь хрінь несли. Вони не хотіли [перемир’я]”, – згадав Зеленський.
І розповів про те, що натомість росіяни відправляли на схід України своїх снайперів, щоб вони там “тренувались” і полювали на жителів саме російськомовного регіону, а потім “працювали” в Сирії й Африці.
“Ми тоді про це говорили, передавали [міжнародній спільноті] відеодокази… Але хто тоді звертав увагу на Україну? На те, що Крим окупований? Не особливо звертали аж до самого повномасштабного вторгнення”, – констатував Зеленський.
Далі президент України розповів, що вірить у силу президента Трампа зробити сильною Україну. Але висловив сумнів, що без гарантій безпеки для України мирні зусилля будуть результативними.
“Президент буде точно в такій ситуації, в якій був я у 2019 році. Хочу закінчити війну, ми хочемо сталого миру для України, ми повинні зробити так, щоб було припинення вогню, обмін людей і потім дипломатією повернути всі території.
І що буде далі, якщо Трамп досягне перемир’я без гарантій безпеки для України? Хоча б для територій, які ми контролюємо. Що буде, якщо він зробить припинення вогню, а через три місяці Путін почне нову хвилю атаки? Як буде виглядати Трамп? Як буде виглядати Україна?” – зауважив Зеленський.
А Путін, за його словами, “почне”. Бо сьогодні він боїться Трампа, але якщо той піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, то “дасть Путіну пас”.
“Бо в башці у Путіна посварити мене з Трампом, в башці у нього закінчити війну окупацією нашої території. Тому я вам і сказав — не чекайте на бажання Путіна, змушуйте його зупинити війну”, – закликав Зеленський.
Він наголосив, що Україна буде згодна на припинення вогню за умови отримання серйозних гарантії безпеки, зброї і продовження заходом антиросійських санкцій.
“Шлях до миру – це сильна Україна. НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей, для нас це частина гарантій безпеки.
Друга частина — це пакет зброї. Ми не будемо її використовувати. Якщо припинення вогню буде працювати, ніхто не буде використовувати зброю. Але вона повинна залишитися.
Я прошу, санкції – зараз, зброя – зараз… Якщо ми не матимемо гарантій безпеки, то Путін прийде знову”, – попередив Зеленський.
Президент також припустив, що серед гарантій безпеки для початку міг би бути вступ України до НАТО з поширенням 5-ї статті Альянсу про колективний захист на підконтрольні українському уряду території.
І закликав, зокрема, до продовження “енергетичних” санкцій проти РФ. Зауваживши, що якщо Європа припинить купувати російські енергоносії, попит зможуть закрити американські нафта й газ.
“В інтересах усіх людей, щоб на ринку не було російської енергетики. Це нормально, американська нафта і американський газ, чому б і ні? І дешевше це буде для світу, і гроші для США. І президент і ваш народ будуть щасливі, рішення за вами. А в Путіна не буде грошей на війну”, – спрогнозував Зеленський.
Говорячи про гарантії безпеки, президент України нагадав про Будапештський меморандум, який мав її захистити в обмін на відмову від ядерної зброї. Але гарантій на папері виявилося замало.
“Що написано в меморандумі? Консультації. Україна проводить консультації, якщо порушено її територіальну цілісність. І всі повинні бути на консультаціях, всі повинні приїхати, повинні зустрітися терміново – Америка, Британія, Росія, Франція, Китай.
Чи хтось приїхав? Ні. Чи хтось відповів на ці листи офіційні? Хтось консультації провів? Ні. Чому? Бо всім гарантерам було по*еру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки”, – без еківоків констатував Зеленський.
За словами Зеленського, Північна Корея вже втратила вбитими і пораненими майже 4 тисячі військових, яких відправила для участі у війні проти України.
“Північна Корея. 12 тисяч приїхало [в Курську область воювати проти Сил оборони України] – на сьогодні 3800 вбито або поранено, – повідомив цифри Верховний головнокомандувач. І визнав: – Вони можуть привезти ще 30-40 тисяч. А можуть і 500. Вони можуть привезти багато людей. Тому що у них автократія”.
Зеленський висловив думку, що Європа зможе зібрати армію, яка налічуватиме два або три мільйони осіб. І наголосив, що сьогодні найбільшою армією Європи є українська, яка становить 980 тисяч військовослужбовців. Друге місце посідає Франція, яка має близько 200 тисяч військових.
Водночас він наголосив, що Україна не має такої мети залучати іноземні армії до бойових дій.
“Немає такої мети всіх зібрати — ми не хочемо війни. Ми хочемо росіян зупинити. А вони запрошують солдатів із Північної Кореї. Спалюють їм обличчя, пораненим або вбитим”, — сказав президент.
За словами президента, в Україні “всі розуміють”, що провести вибори неможливо, поки не закінчиться війна.
“Я вважаю, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану, це за законом.
Або парламентарям треба зібратися і змінювати законодавство. Що буде дуже важко зробити, тому що суспільство проти, тому що ми хочемо вибори, яким можна довіряти. 8,5 мільйонів людей виїхало за кордон. Мільйони людей на окупованих територіях. І одне з найнесправедливіших виглядає, як голосувати без мільйона військових? Тобто це неможливо”, — сказав Зеленський.
На запитання, чи балотуватиметься він на другий термін, Зеленський знову відповів, що це залежатиме від того, як завершиться війна, чого хотітиме народ, а також від його родини. За словами президента, зараз він про це не замислюється.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!