Ілля Кротенко
військовослужбовець, сержант ЗСУ, громадський активіст
(FB)
За час моєї служби під час другої мобілізації у мене було дві великих емоційно-психологічних кризи.
Перша – у листопаді-грудні 2022-го після 4,5 місяців на передку без ротацій і відпочинку, коли навіть 10 днів відпустки виглядало як щось дике й неймовірне.
Друга – у квітні 2024 року, коли Верховна Рада спочатку дала надію, а потім “кинула” всю армію з чіткими термінами служби.
В обох випадках були певні вчинки продиктовані емоціями, які точно не можна занести в перелік таких, якими можна пишатися. Але моїм принциповим рішенням було завжди лишатися в правовому полі. Присяга, яку я давав в далекому 2009 році на плацу в Десні в присутності своїх батьків, все ж щось значить.
Чи можу я зрозуміти тих, хто йде на самовільне залишення частини? Зараз, на третьому році, мабуть, уже так. Чи підтримую я такі рішення, тим паче зроблені публічно? Ні, не підтримую. І вас закликаю цього не робити, бо це може мати дуже кепські наслідки. (Тому вибач, що не тегаю [Сергій Гнезділов, який публічно заявив про своє СЗЧ з вимогою до влада встановити терміни служби], не хочу давати додаткове охоплення, хоча ти й так вже в усіх новинах).
Після другої своєї кризи я послідовно пройшов усі класичні стадії аж до прийняття того факту, що якщо не станеться нічого надзвичайного, то моя демобілізація буде в 60 років.
Проте прийняття цього не минулося безслідно. Всередині лишається відчуття глибокої суспільної несправедливості від того, що хтось має захищати Батьківщину до пенсії чи смерті, а хтось може відкупитися від цього по зв’язках чи за кількадесят тисяч гривень.
Тож якщо у мене з’явиться хоча б якась можливість звільнитися зі служби в правовому полі, я цією можливістю безумовно скористаюся. І подальше повернення до війська в мої плани більше не входитиме ні за яких обставин.
Мені здається, що в середньостатистичному зрізі ці думки поділяє значна частина військовослужбовців, які стали на захист України у лютому 2022. Всі у суспільстві це прекрасно розуміють, тому й розписують “заморозку” війни як один із найгірших сценаріїв. Бо наступного разу добровольців, які врятують суспільство і країну, більше не буде.
Чи можливо це змінити? Думаю, ще так. Якщо створити чесні і справедливі умови для всіх. Підписати з суспільством новий договір, нехай і ціною політичних перспектив для тих, хто це зробить.
Але поки що таких рішень і політичних лідерів, які б це підтримали, не видно.
Читайте також:
“Публічне СЗЧ Гнезділова”: час поговорити про демобілізацію всерйоз, бо військо хоче справедливості, – воєнкорка Кирієнко
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!