Дискусії, вірші Далі, МОВА, Vivienne Mort: 7 вересня в Києві – фініш фестивалю “Протасів Яр”-2024 пам’яті Романа Ратушного

У суботу, 7 вересня, в Києві відбудеться четвертий день фестивалю “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного. Це завершальний із фестивальних днів, які проходили протягом усього літа на галявині Протасу в Києві. 

Запрошуємо всіх охочих!

Програма фестивалю “Протасів Яр” 7 вересня

14:00 – 15:00
Виступ гурту МОВА

Гурт досліджує та виконує пісні української естради 1960–1980-х. На фестивалі виконавці презентують програму з репертуару Тріо Маренич. «Чом ти не прийшов», «Вже сонце низенько», «Ой у гаю при Дунаю» — гурт здійняв величезну хвилю популярності українських народних пісень.

Наприкінці 1970-х вони збирали величезні зали, аж поки їм не заборонили виступати за межами Волинської області, у якій мешкали виконавці. І вже 7 вересня, спеціально для відвідувачів Фестивалю пам’яті Романа Ратушного, МОВА виконає найвідоміші пісні легендарного тріо.

Локація: Галявина на Протасовому Яру (орієнтир — нижня заправка WOG, вул. Солом’янська, 40-а)

 

15:20 – 16:20
Дискусія «Свобода слова»

Учасники: Оксана Романюк, Директорка в Інституту масової інформації (ІМІ); Ярослав Юрчишин, народний депутат України від партії «Голос», голова парламентського Комітету з питань свободи слова; Данило Мокрик, журналіст Kyiv Independent; Власта Лазур, журналістка «Радіо Свобода»

Ярослав Юрчишин. Фото з ФБ

Модераторка: Софія Челяк, журналістка, програмна директорка ГО «Форум видавців»

Локація: Галявина на Протасовому Яру (орієнтир — нижня заправка WOG, вул. Солом’янська, 40-а)

 

16:30 – 17:10
Розмова «Нитка Аріадни в українській культурі: від наших 1920-х до сьогодні»

Учасники: Олександр Савчук, видавець; Ярина Цимбал, редакторка й літературознавиця

Як передати пам’ять про розстріляні покоління, про їхні культурні здобутки й досягнення? Особливо коли режим, який їх знищив, далі існує. В історії української культури так бувало не раз, але особливо гостро це відчувалося у ХХ столітті. Творців українського ренесансу 1920-х було знищено фізично, так само як їхні книжки, картини, артефакти. Механізми збереження й повернення пам’яти про них під час «відлиги» в 1960-х працювали натужно, тим паче режим ще не було повалено. То як і завдяки кому ми сьогодні пам’ятаємо?

Локація: Галявина на Протасовому Яру (орієнтир — нижня заправка WOG, вул. Солом’янська, 40-а)

 

17:20 – 18:00
Лекція «Гнів, сарказм і спокій — три стани поезії Василя Стуса»

Учасник: Ростислав Семків, письменник, літературознавець

Василь Стус

Василь Стус — знакова постать української літератури всього ХХ сторіччя. Впертий борець за свободу, концептуальний мислитель, блискучий поет. Його біографія доводить, що людська особистість, що прагне зберегти свою цілісність, конче мусить сміливо виступати проти зла та несправедливості. Проте як поет він бачить значно далі: читати Стуса зараз — значить наближатися до істини, осягнути яку поза сильною поезією, просто неможливо. Читати Стуса — значить розуміти глибину.

Локація: Галявина на Протасовому Яру (орієнтир — нижня заправка WOG, вул. Солом’янська, 40-а)

 

18:10-19:00
Вечір памʼяті загиблого поета Максима «Далі» Кривцова

На галявині Протасу ми декламуватимемо поезію й співатимемо пісні на вірші Максима. Приходьте завтра послухати, побути у його віршах — у його світі.

Максим Кривцов “Далі”

Подію організовують наші друзі Фонд імені Максима Кривцова, Жіночий ветеранський рух та табір «Строкаті Єноти».

Локація: Галявина на Протасовому Яру (орієнтир — нижня заправка WOG, вул. Солом’янська, 40а)

Читайте також:
Тепер він розквітне фіалкою. У Києві попрощалися з поетом і воїном Максимом Кривцовим “Далі”. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

19:30 – 20:30
Виступ гурту Vivienne Mort

Гурт є одним з провідних представників української незалежної музики. Нещодавно Vivienne Mort повернулися з благодійного туру Європою та видали свій сьомий альбом «Фата», який створювали протягом двох останніх років у Києві. Запрошуємо послухати виразний чуттєвий вокал та проникливі змістовні тексти пісень Vivienne Mort на «Протасовому Яру»!

Даніела Заюшкіна – солістка гурту Vivienne Mort

Локація: Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України (вул. Клінічна, 25)

 

Під час усіх фестивальних днів діє також дитяча програма від Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» і локації наших партнерів — VETERANKA та Фонду Максима Кривцова.

 

Фестиваль “Протасів Яр”

Фестиваль “Протасів Яр” проводиться у пам’ять про полеглого 2022 року під Ізюмом громадського активіста, розвідника 93-ї механізованої бригади ЗСУ “Холодний яр” Романа Ратушного, який був засновником ініціативи “Захистимо Протасів Яр”.

Перший фестиваль відбувався що два тижні по суботах із 27 травня до вересня 2023 року. Його було засновано громадською організацією “Захистимо Протасів Яр” і громадою Протасового яру. Залучено 2 тисячі учасників і близько 100 спікерів.

Мета фестивалю – поширення ідеї громадського активізму, сили локальних громад, об’єднань небайдужих громадян, а також історії про те, як зусилля однієї людини або малої групи людей, їхнє відчуття відповідальності можуть змінити власний район, місто та всю Україну.

“Захід популяризує правозахисні ініціативи, українську історію, сучасне і традиційне мистецтво та плекає пам’ять про Романа Ратушного, справа котрого триває й після його смерті”, – розповіли організатори.

“Зберігати пам’ять про Романа Ратушного — це, перш за все, втілювати ідеї, мрії й задуми, якими він жив. Ідею малих локальних громад, які можуть робити великі справи. Ідею захисту прав людини і загалом справедливості. Ідею популяризації української культури й історії”, – пояснила журналістка і телеведуча Мирослава Барчук, яка входить до числа співорганізаторів.

Роман Ратушний

Учасниками фестивалю у 2023 році були Мустафа Джемілєв, Рефат Чубаров, Ахтем Сеітаблаєв, Тарас Лютий, Вахтанґ Кебуладзе, Володимир Єрмоленко, Станіслав Асєєв, Ігор Козловський, Алім Алієв, Юрій Макаров, Мар’яна Садовська, Наталка Ворожбит, Римма Зюбіна, гурти “Тельнюк: Сестри”, “Хорея Козацька”, Grozovska Band та багато ін.

Фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного 2024 року відбувається за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» та підтримки Фонду RAZOM.

Співорганізатори фестивалю “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного: ГО «Форум видавців», ГО «Захистимо Протасів яр», Український ПЕН.

Другий фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного традиційно включає кілька напрямків:

  • мистецький (концерти, поетичні читання),
  • демократія і права людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів),
  • історичний (лекції, екскурсії).

Партнери: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Жіночий ветеранський рух VETERANKA, Фонд імені Максима Кривцова.

Інформаційні партнери фестивалю 2024 року: 5-й канал, Еспресо ТВ, Громадське радіо, The Ukrainians, Суспільне мовлення, Новинарня, Сенсор. 

Новинарня” була одним з інформаційних партнерів фестивалю і 2023 року.

Читайте великий матеріал “Новинарні“:
“Рома не хотів би, щоб ми плакали. Він хотів би, щоб ми перемогли”.
Письменниця Світлана Поваляєва – про свого сина Романа Ратушного

Читайте також:
Київрада присвоїла заказнику “Протасів Яр” ім’я Романа Ратушного

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.