Головний офіс впливової американської організації TED (Technology Entertainment Design) відмовився публікувати на своїй платформі виступ українського історика і військовослужбовця Максима Осадчука, бо вважає його “расистським” щодо росіян. Через це місцевий осередок TED при Українському католицькому університеті у Львові висловив протест і заявив про припинення своєї діяльності.
Про це йдеться в повідомленні на сайті TEDxUCU 16 серпня.
Американська некомерційна організація TED (Technology Entertainment Design) займається поширенням ідей, що повинні змінити світ. Конференція TED відома своїми лекціями (TED Talks), які спочатку були зосереджені на технологіях, розвагах та дизайні, але згодом включили також природничі науки, мистецтво, освіту, культуру, бізнес, глобальні проблеми, сталий розвиток тощо.
Ліцензовані події TEDx в Українському католицькому університеті відбувалися чотири рази у 2017-2019 роках та в 2023 році після вимушеної перерви, пов’язаної з пандемією COVID-19 та початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну. На останній ліцензованій конференції TEDxUCU у вересні 2023 року виступив військовослужбовець ЗСУ Максим Осадчук із промовою “Війна як криза, війна як можливість”, записаною на відео.
Максим Осадчук — історик, викладач, журналіст, переселенець із Криму. У 2014 році був добровольцем, у лютому 2022 року вдруге став на захист незалежності України в лавах Збройних сил. Із 2016-го до 2018 року працював головним редактором інформаційної агенції “Прометей” у Львові, працював також на проєкті “Крим. Реалії” “Радіо Свобода”. У 2020 році здобув ступінь магістра історії в Українському католицькому університеті і став аспірантом УКУ. Вдруге почав писати дисертацію, роботу над якою перервало повномасштабне вторгнення РФ на територію України.
Головний офіс TED у США заявив, що виступ Максима Осадчука нібито містив “запальні висловлювання” щодо війни в Україні, побудовані на принципі “ми проти них” (inflammatory “us vs. them” statements). Зокрема критика стосувалася слів Осадчука про те, що “росіяни намагаються привласнити спільну перемогу над німецьким фашизмом, але, як завжди, вони крадуть… Тут немає нічого нового, росіяни залишаються росіянами”, “це повне і остаточне звільнення України з задушливих обійм “руского міра” та “як ми навчилися під час війни конвертувати нашу любов до своїх і ненависть до окупантів у волонтерський рух…”
В офісі TED пояснили своє рішення тим, що вони прагнуть залишатися нейтральними і уникати поляризації.
“Існують платформи для обговорення таких ідей, але ми дотримуємося принципу, що сцена TEDx не є місцем для поляризаційних або інших провокаційних дискусій, які подають конфлікт як ‘можливість’ для однієї країни, при цьому критикуючи цілі народи іншої країни”, – заявили в TED.
Осередок TED в УКУ не погодився цензурою та підходом американського офісу. Організатори львівського заходу наголосили, що в умовах війни риторика “ми проти них” є об’єктивним описом ситуації, а не мовою ворожнечі.
Пояснення TEDxUCU:
Відтак команда TEDxUCU вирішила припинити свою діяльність.
“На жаль, на сьогодні змушені констатувати, що ми вичерпали будь-які формальні та неформальні шляхи для розв’язання цього питання”, – йдеться в заяві.
Максим Осадук привітав таке рішення.
“Ясна річ, я не збираюся відмовлятися від жодного слова зі свого виступу, що став причиною такої ситуації. Речі слід називати власними іменами, це – обов’язок вільної людини, яка мислить про те, що бачить навколо. Коли на шляху критичного висловлювання стає цензура, із нею можна та треба боротися. Йдеться при тім про творців сучасного путінського новоязу з вусами товариша майора чи про жерців політкоректності у дорогих костюмах за склом хмарочосів на Мангеттені – не так вже й важливо”, – написав військовий у фейсбуці.
“Щиро вдячний дорогій Марті та всій спільноті УКУ за позицію, терплячість у комунікації з метою донести до вестернів сенси та принциповість у відстоюванні цінностей, що дозволяють нам, як нації, вже протягом двох з половиною років успішно чинити спротив “другій армії світу”. Віднедавна – і на її власній території також”, – додав він.
Читайте також:
СБУ у Львові накрило лівих націоналістів, які нібито діяли “на замовлення РФ”
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!