У Києві демонтували незаконний храм-МАФ “УПЦ МП” біля Десятинної церкви. ФОТО

У ніч проти 17 травня в Києві знесли будівлю так званого “храму-МАФу”, всупереч законодавству самочинно зведену релігійною громадою так званої “УПЦ Московського патріархату” на території Національного музею історії України, в буферній зоні об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

За документами це нібито були “три кіоски площею по 20 кв. м”, звідки й зʼявилася назва “храм-МАФ”.

“Національний музей історії прагне забезпечити максимальний доступ українців до нашого спільного місця пам’яті. Для цього необхідно усунути всі перешкоди, особливо якщо на те є всі законні підстави”, – наголосив директор НМІУ Федір Андрощук, якого цитує “Медіацентр Україна”.

За його словами, у планах музею – використання території і, зокрема, звільненої ділянки для проведення просвітницьких заходів і дитячих програм, присвячених як давньому минулому, так і сучасній історії України.

На цьому місці раніше стояла незаконна споруда “УПЦ МП”. Фото: Стас Козлюк / Новинарня

“Також у майбутньому плануються археологічні дослідження ділянок, що досі не були вивчені або не стали експозиційними обʼєктами”, – зазначив Андрощук.

Споруду “храму-кіоска” було зведено з порушенням законодавства, без археологічного обстеження та дозволу Інституту археології НАНУ, а також без дозволів Міністерства культури та інформаційної політики. Крім того, в експлуатацію будівля у встановленому порядку так і не була введена.

“Сьогодні ми розв’язуємо проблему, до якої призвели варварські кроки московського патріархату та відверта проросійська позиція влади часів Януковича. Українська спадщина має належати виключно українцям”, – наголосила директорка Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко.

Такий вигляд мав званий “Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці” УПЦ МП, який за документами був “кіоском”

На виконання рішення Господарського суду міста Києва від 15 лютого 2023 року релігійна громада “УПЦ МП” була зобов’язана самостійно демонтувати незаконну споруду, але проігнорувала це. Неодноразово за невиконання рішення суду на порушника накладався штраф, який “моспатріархат” також не сплачував.

Для виконання робіт з демонтажу було необхідне обладнання та ліцензування. Це роботи підвищеної небезпеки і для їх виконання необхідна організація з відповідним ліцензуванням.

Як писала “Новинарня“, Музей не мав власних коштів на демонтаж, тому оголосив про збір 772 тисяч гривень для знесення “храму-МАФу”.

Уже за 16 годин з моменту цього оголошення вдалося зібрати 870 тисяч гривень. Загалом задонатили на цю справу 2266 людей: дві найбільші пожертви становили по 30 тисяч гривень, а найменший – 10 копійок.

Фото: Стас Козлюк / Новинарня

Спершу демонтаж було заплановано на 7 травня, проте з технічних причин дату довелося перенести (як пояснили у НМІУ, її призначає Державна виконавча служба України, яка є ключовою у забезпеченні виконання рішення суду).

До проведення робіт виконавча служба залучила підрядника – будівельну компанію “Смайл констракшн”, якій належить 772 тисячі гривень на виконання робіт.

Та оскільки компанія виявила ініціативу провести всі роботи безкоштовно, після сплати податків та подання фінансової звітності залишок коштів у “Смайл констракшн” обіцяють перерахувати на ЗСУ.

Фото: Стас Козлюк / Новинарня

За надлишкові кошти, які були отримані під час збору та перебувають на балансі Музею, придбано супутні матеріали для знесення споруди. За витрачену суму НМІУ обіцяє повністю прозвітувати перед громадськістю.

Рухомі предмети з начиння знесеної будівлі за постановою держвиконавця будуть передані до Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”. Заповідник має необхідні площі для зберігання цих речей та вже надав письмову згоду.

Фотогалерея (гортайте):

МАФ-знесли (1) МАФ-знесли (5) МАФ-знесли (4) МАФ-знесення (1)
<
>
Фото: Стас Козлюк / Новинарня

Незаконний “храм-МАФ” УПЦ МП у НМІУ

Самовільне захоплення представниками Московського патріархату території Національного музею історії України біля Десятинної церкви почалося 2008 року.

Спочатку споруда мала вигляд трьох кіосків, а у 2012 році, за часів Віктора Януковича, московські попи почали “узаконювати” будівництво. Так “МАФи” (малі архітектурні форми) були з’єднані в капітальну цегляну споруду із кованою огорожею. Її назвали “Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці”. Дозволів на будівництво та використання земельної ділянки релігійна організація не мала.

Проти “храму-МАФу” активно протестувала громадськість. На початку 2018 року його намагалися підпалити, після чого паліїв притягували до відповідальності, а мітингарі – вимагали їх звільнити.

Як стало відомо, “настоятель” скандального “Десятинного монастиря” Гедеон (він же Харон Юрій Самуїлович) був громадянином Росії, до переїзду в Україну  із благословіння патріарха Алексія ІІ був відряджений у клір РПЦ в США, служив у Каліфорнії. Йому закидали співпрацю з ФСБ. Водночас Харон мав протекції влади часів президента Януковича, був помічником депутата-“регіонала”, представника президента Януковича у Верховній Раді Юрія Мірошниченка.

15 лютого 2023 року Господарський суд міста Києва ухвалив рішення у справі про незаконний “храм-МАФ” на території Національного музею історії України – зобов’язав звільнити ділянку від незаконної забудови.

У вересні 2023 року незаконність самочинного будівництва підтвердив Північний апеляційний господарський суд. Він також зобов’язав знести споруду коштом тих, хто її збудував.

З 2 жовтня 2023 року це рішення перебуває на стадії примусового виконання. За інформацією музею, рахунки порушника арештовані з жовтня 2023 року, але коштів, які можна списати на демонтаж “храму-МАФу”, виконавча служба не знайшла.

Читайте також:
В Україну не пустили Гедеона Харона – скандального настоятеля “храму”-МАФу на Десятинній


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.