Не просто дотримуємося норми, а збільшили її: фахівці заперечують загрози будівництва військового меморіального кладовища для екології та місцевих жителів

Будівництво Національного військового меморіального кладовища не зашкодить ґрунтовим водам і місцевим жителям.

За словами представників держустанови, про це свідчать результати розширеного геологічного дослідження, повідомляє “Суспільне”.

Вода й повітря

Приблизно протягом місяця на території 260 гектарів зробили 60 геологічних свердловин глибиною шість метрів. Згідно з висновками, ця земельна ділянка може розмістити об’єкт з певними обмеженнями через близькість населених пунктів та ґрунтові води у деяких місцях.

Як зазначив заступник директора державної установи Ярослав Старущенко, усі норми не просто дотримані, а й збільшені.

“Відступ від житлових забудов коливається від 300 метрів до 600 метрів, а подекуди — до 1 км. Отже, вода не забрудниться. Те саме стосується диму від крематорію, який розмістять на відстані в 700 метрів від житлової забудови. Державні норми дозволяють розміщувати на відстані 300 метрів. Ми не те, що дотримуємося норми, ми її збільшили в понад два рази”, — заявив він.

Окрім цього, за словами Старущенка, колумбарні ніші розмістили на відстані 300, 500 та подекуди 700 метрів, хоча мінімальна норма становить 100 метрів.

Вирубка дерев

Заступник міністра екології України Олександр Краснолуцький додає, що для будівництва на території 130 гектарів вибірково вирубуватимуть не більше 10% зелених насаджень.

“Зрозуміло, що площа впливу становить менш ніж 1%. Тому це не впливає на територію смарагдової мережі (екологічна мережа, що складається з територій, що становлять особливий природоохоронний інтерес — “Н”)”, — наголосив Краснолуцький.

Кількість місць для поховання

Поховання на НВМК — це право, а не обов’язок кожного військового, зауважують в держустанові. Там вважають, що не всі захочуть бути вшанованими на цьому кладовищі. Тут зможуть поховати захисників із відповідним статусом та без членів їхніх родин.

“Коли ми зіткнемося з нестачею місць, державна установа розпочне реалізацію філій Національного військового меморіального кладовища в обласних центрах”, — зазначив Ярослав Старущенко.

Читайте також:
Порхун відповів на закиди громади, яка блокує будівництво військового меморіального кладовища

НВМК: контекст

У жовтні 2022 року Кабінет Міністрів схвалив створення Міністерством у справах ветеранів державної установи “Національне військове меморіальне кладовище”.

Пізніше департаменту містобудування та архітектури Київської міської адміністрації було доручено розробити детальний план території для розміщення Національного військового меморіального кладовища на території урочища “Лиса гора”.

Втім, таке місце розташування майбутнього “українського Арлінгтону” спричинило протести екологів, і в листопаді 2022 року природоохоронна організація “Київський еколого-культурний центр” запропонувала п’ять вільних ділянок землі для розміщення такого цвинтаря замість урочища “Лиса гора”.

У березні 2023 року Мінветеранів і Мінкультури запропонували створити Національне військове меморіальне кладовище біля заповідника “Биківнянські могили” в Києві. Цю пропозицію адвокатував тодішній глава МКІП Олександр Ткаченко.

Читайте також:
“Український Арлінгтон”:
Національне військове меморіальне кладовище на 50 тисяч поховань створять у Биківні

31 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про створення Національного військового меморіального кладовища.

20 квітня 2023 Київрада виділила під створення військового кладовища земельну ділянку в Биківні – місцевості на території Деснянського району столиці між Броварським проспектом і вулицею Бобринецькою.

2 травня 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9240 щодо розміщення Національного військового меморіального кладовища в місті Києві – саме в Биківні.

Однак відтоді його так і не підписав президент, не наклав також вето.

Натомість у серпні 2023 року Кабінет Міністрів схвалив реалізацію до 30 липня 2025 року проєктування Національного військового меморіального кладовища на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області.

18 серпня в заповіднику “Биківнянські могили” заявили, що Національний військовий меморіальний цвинтар неможливо збудувати в Биківнянському лісі в стислі терміни. А в Українському інституті національної пам’яті заявили, що розміщення Національного військового меморіального кладовища поруч із Південним кладовищем Києва має прискорити його будівництво.

8 листопада 2023 року Верховна Рада відхилила урядовий проєкт закону 9676 створення Національного військового кладовища території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області.

9 грудня 2023 року Верховна Рада ухвалила новий закон щодо забезпечення створення та експлуатації Національного військового меморіального кладовища. Цей новий акт на заміну прийнятому навесні (який так і не підписав президент).

У проголосованому законопроєкті не вказано місце розташування НВМК, і він повторює раніше ухвалений закон, крім однієї норми – у новому місце розташування кладовища визначає Кабмін (який вже видав розпорядження про село Гатне).

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у телеграмі заявив, що цей закон дозволить у прискореному режимі завершити необхідні роботи, зокрема будуть вирішені питання щодо земельної ділянки для Меморіального кладовища, містобудівних умов та оцінки впливу на довкілля.

Ухваленим законопроєктом, серед іншого, передбачена можливість перепоховання на Національному військовому меморіальному кладовищі Героїв України, яких, починаючи з 2014 року нагороджено орденом “Золота Зірка” та перепоховання видатних борців за незалежність України у ХХ столітті за рішенням та у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

23 лютого стало відомо, що уряд виділив на будівництво та функціонування Національного військово-меморіального кладовища у 2024 році 515 млн грн.

На початку березня 2024 року т.в.о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун показав проєкт Національного військового меморіального кладовища та розповів про етапи його створення.

Проте наприкінці квітня – початку квітня 2024 року жителі розташованого поблизу з визначеною ділянкою селі Мархалівка почали виходити на акції протесту проти зведення там Національного військового меморіального кладовища. Зокрема, вони висловлюють побоювання щодо забруднення ґрунтових вод та виступають проти знищення лісу.

Поки триває ця бюрократична й політична тяганина, тисячі загиблих захисників України, зокрема з київського регіону, не мають гідного місця останнього вшанування. Багато тіл (ідентифікованих за ДНК останків) лишаються досі не похованими.

Читайте також:
“Переходимо від “кабінетної” роботи до будмайданчику”: Меморіальне кладовище отримало в постійне користування 265 га

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна