Витік секретних документів Пентагону: нацгвардієць Тейшейра визнав себе винним

Колишній військовослужбовець повітряного підрозділу Національної гвардії штату Массачусетс Джек Тейшейра, якого звинувачували у розголошенні секретної розвідувальної інформації Пентагону, визнав себе винним, уклавши угоду зі слідством.

Про це в понеділок, 4 березня, з посиланням на ABC News повідомляє “Суспільне“.

Військовослужбовець визнав себе винним за всіма шістьма пунктами обвинувачення у навмисному зберіганні та передаванні інформації, що становить державну таємницю, і погодився на тюремний термін строком 16 років.

Це менше, аніж передбачалося за всіма статтями, які йому висували.

В обмін на співпрацю прокурори погодилися не висувати додаткових звинувачень.

У межах угоди про визнання вини Тейшейра повинен з’явитися на допит до Пентагону й міністерства юстиції США, а також передати всі секретні матеріали, які ще можуть залишитися в його розпорядженні.

За даними The New York Times, Тейшейра почав оприлюднювати документи через 48 годин після вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.

Він розміщував секретну інформацію у чат-групі соцмережі для геймерів Discord, яка налічувала 600 учасників. З жовтня публікував відомості в іншій спільноті, Thug Shaker Central, де було близько 50 осіб.

Після звинувачень проти Тейшейри у підрозділі повітряних сил, де він служив, усунули з посади двох командирів. Пентагон оголосив про плани посилити контроль за секретною інформацією та покращити методи зберігання розвідданих після масштабного витоку.

Передісторія

На початку квітня 2023 року видання The New York Times повідомило, що Пентагон розслідує появу у Twitter і Telegram нібито засекречених військових документів із планами США і НАТО щодо посилення української армії напередодні контрнаступу.

Зазначається, що документи не містили конкретних планів бойових дій. Частина звітів базується нібито на таємному прослуховуванні українського керівництва.

Надалі стало відомо про інші “витоки”, які стосуються не лише України, а й інших країн світу.

Серед сфотографованих документів, які були опубліковані згодом – матеріали про ситуацію на фронті в Україні, супутникові знімки руйнувань, завданих російськими ракетами українській енергетичній інфраструктурі, потенційні траєкторії польоту балістичних ракет КНДР, якби Пхеньян надумав цілити по території США, фотографії китайської повітряної кулі, яка залетіла до Сполучених Штатів і яку врешті збили.

“Витік” документів розвідувального управління Міністерства оборони США, які нібито потрапили в інтернет, крім іншого, показують оцінку американців: повномасштабна війна Росії проти України перетворюється в затяжний конфлікт, який триватиме “далеко після 2023 року”.

В українській військовій розвідці інформацію про витік секретних даних назвали фейком.

За висновками експертів, частина файлів та зображень могла бути модифікована в інтересах Росії та повторно злита в інтернет. США також вважають, що частина з документів уже сфальшована Росією. Всі сторони публічно кажуть, що це може бути ІПСО з метою обману супротивника.

Водночас надалі CNN інформувало, що через “витік” Україна змінила деякі військові плани.

Міністр оборони США Ллойд Остін 11 квітня заявив, що витік секретних документів Пентагону сприймається дуже серйозно, з цього приводу триває розслідування Міністерства юстиції США.

Журналісти Bellingcat зазначили, що “конфіденційні документи”, датовані березнем, були спочатку розміщені на платформі Discord і розповсюджувалися зокрема на комп’ютерній грі Minecraft і фендомі філіппінської знаменитості у YouTube. Згодом витік документів поширився на інші сайти, і лише потім інформація почала з’являтися на проросійських каналах у телеграм та у світових медіа. У Bellingcat також звертають увагу на те, що опубліковані в мережі документи були сфотографовані, а не відскановані.

28 лютого один з користувачів таємного сервера, нібито підліток, опублікував кілька десятків фото з таємними документами на іншому сервері Discord, пов’язаному з YouTube-блогером “wow_mao”, і так почався масштабніший витік.

У своїх розслідуваннях 12-13 квітня видання Washington Post і New York Times з’ясували, що за масштабним “витоком” може стояти співробітник американської “військової бази”, який нібито “злив” їх у мережу без особливих цілей та не зовсім усвідомлюючи наслідки. При цьому NYT визначили: це 21-річний член розвідувального підрозділу ВПС Національної гвардії штату Массачусетс Джек Тейшейра.

За описом друзів, це “молодий харизматичний ентузіаст”, що цікавиться вогнепальною зброєю, а документами з  роботи він почав ділитися зі знайомими на геймерській платформі вже давно, через те, що нудьгував під час пандемії.

Компанія з кількадесят осіб, яку об’єднував інтерес до вогнепальної зброї, військового спорядження та расистські меми, сформувалася у 2020 році закриту групу Thug Shaker Central на геймерській платформі Discord. У 2022 році один користувач з нікнеймом “OG” (Джек Тейшейра) вперше опублікував документ із маловідомими абревіатурами, після чого один за іншим публікувалися ще сотні подібних секретних файлів. “OG” нібито казав друзям, що знає “таємниці, які влада ховає від звичайних людей”.

“OG” публікував по кілька документів на тиждень, починаючи з кінця 2022 року. На фотографіях подекуди були зафіксовані деталі кімнати, які потенційно могли натякнути слідчим на місце витоку.

Арешт Джека Тейшейри

Один з друзів розповів WP, що “OG” в питанні війни Росії проти України не був ні на чиєму боці. Папка на сервері, де він публікував документи про війну РФ проти України, нібито називалася “bear-vs-pig”.

При цьому друг сказав, що “OG” часто говорив про силові структури та розвідку США як “зловісну силу, яка хоче контролювати громадян”, про “надмірний контроль” американської влади, та що влада “ховає від громадськості жахливу правду”.

Читайте також:
У США відсторонили двох командирів Нацгвардії через “злиті” секретні документи

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна