Фінляндія розслідуватиме воєнні злочини неонациста Петровського в Україні

Генеральна прокуратура Фінляндії ініціювала попереднє розслідування щодо ймовірних воєнних злочинів, скоєних в Україні колишнім командиром неонацистської групи “Русич” Яном Петровським, відомим також як Воїслав Торден.

Про це  з посиланням на Yle пише “Європейська правда“.

У фінській прокуратурі вказали, що злочини, в скоєнні яких підозрюють Петровського, відбувалися до повномасштабного російського вторгнення в Україну 2022 року. Йдеться про поводження з пораненими та полоненими українськими військовослужбовцями.

Попереднє розслідування відбуватиметься у Фінляндії, оскільки її суд заборонив екстрадицію підозрюваного в Україну. Фінська влада може розслідувати злочини, скоєні в Україні, за принципом універсальної юрисдикції.

Попереднє розслідування здійснює Центральна кримінальна поліція Фінляндії.

Контекст

Ян Петровський з 2004 року проживав у Норвегії, де брав активну участь у діяльності ультраправих організацій у Норвегії та Швеції. У період з 2014 по 2015 роки він воював на території України.

Українські слідчі встановили причетність Петровського до збройних нападів на підрозділи українських військових, зокрема поблизу села Щастя Луганщини у 2014 році, внаслідок чого загинули бійці 24-го окремого штурмового батальйону “Айдар” та 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Збройних сил України.

Петровському оголосили підозру за ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу. У зв’язку з переховуванням на території РФ, його оголосили у розшук.

У 2016 році він повернувся в Норвегію, однак вже за рік його депортували з країни до РФ за порушення закону про імміграцію. Там він проживав у Санкт-Петербурзі. Пізніше брав участь у війні на боці Росії у 2022 році.

Петровський також заявляв, що “не чинив ніяких воєнних злочинів”. З його слів, його група “захищала російських людей”.

23 серпня 2023 року стало відомо арешт Петровського у Фінляндії. Росіянина внесли до санкційного списку ЄС і США за дії, що загрожують суверенітету і незалежності України та безпеці країни

25 серпня в Офісі Генерального прокурора повідомили, що готують матеріали для екстрадиції Петровського з Фінляндії.

Як повідомили слідчі, Петровського підозрюють у терористичних злочинах, скоєних щонайменше в період з червня 2014 року по серпень 2015 року в Луганській і Донецькій областях.  За даними слідства, росіянин у 2014 році спільно з терористами “ЛНР” воював проти України у складі так званої “Диверсійно-штурмової розвідувальної групи “Русич”.

15 серпня 2023 року українські прокурори направили до відповідних органів Фінляндії запит про затримання і тимчасовий арешт Петровського та надали фінській стороні всю необхідну інформацію для забезпечення арешту, аби не допустити повернення воєнного злочинця до Росії.

“Як результат, підозрюваного було затримано. Наразі ініціатор розшуку здійснює підготовку матеріалів, необхідних для екстрадиції особи”, – повідомили в Офісі.

8 грудня 2023 року Фінляндія відмовила Україні в екстрадиції Петровського.

Таке рішення ухвалили через умови в українських в’язницях, які Європейський суд з прав людини визнав такими, які порушують статтю 3 Європейської конвенції з прав людини. У ній йдеться про те, що “ніхто не може бути підданий катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню”.

Зокрема, Європейський суд з прав людини висловив занепокоєння з приводу надмірної переповненості українських в’язниць та різних періодичних матеріальних недоліків, які мали місце в кількох в’язницях по всій країні. Як повідомляється, умови утримання в українських в’язницях ще більше погіршилися під час війни і можуть становити загрозу життю та здоров’ю.

Після рішення фінського Верховного суду про відмову в екстрадиції Петровського його випустили з-під варти. Проте слідом за цим його арештували вже на запит прикордонної служби.

Читайте також:
Фонд Клуні передав у прокуратуру Німеччини три справи про злочини РФ в Україні

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна