Опубліковано текст Радіодиктанту національної єдності-2023

Сайт Українського радіо опублікував текст Радіодиктанту національної єдності-2023 під назвою “Дороги України”, який відбувся 27 жовтня, у День української писемності та мови.

Авторка тексту — Катерина Калитко, поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії.

Читав диктант актор і театральний режисер Олексій Гнатковський.

До методичної роботи над Радіодиктантом традиційно долучилася мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко.

Текст диктанту:

Дороги України

Дороги України — переплутані нитки любові.

Перший теплий вітер зустрічає на ізюмській трасі з її безсонним рухом. У знищеному селі обіч — весна: обвуглене збіжжя, що тліло всю зиму, випускає вперті паростки скрізь по руїнах зерносховища. Посічена обстрілами посадка зеленіє в половину висоти: зелено-чорний прапор. За нею темніє згорілий танк. Ще далі, на обрії, вийшов орати трактор. Влітку вирви на цьому полі обростуть по краю шавлією.

У бганках подільського ландшафту виблискують кольоровими мозаїками хати з мальованими віконницями. Волоські горіхи схиляються, гладять лобове скло. Авто стрибає з горба в долину, і серце стрибає, і хочеться сміятися.

Дерева по коліна у воді перед вцілілим пішохідним мостом через Десну в Чернігів. При воротях із лебедями та левами по селах Полтавщини мліють відра яблук та абрикос. Над Хаджибейським лиманом засмагла пара порається коло старої лози у вечірньому світлі — схоже на народну ікону. Фари вихоплюють кам’янички в садках на околиці Львова: тут легко уявити вечірні збори підпільного товариства чи стрілецький картярський гурток. Ластів’яча зграя виграє над мокрою левадою при самому кордоні.

Підірвані мости лежать животами у своїх ріках — і ріки обіймають їх. Блакитне вечірнє світло і пилюга стоять над жнивними полями. Тремтливі вогні далеких жител, клубки туману над потічками у видолинках. Барвисті гори гарбузів між ріллі, і кукурудзи до пізньої осені виструнчені на городах стійко, бо на зиму люди вкриють ними стіни домів.

Дороги України — переплутані нитки любові: подекуди перерубані, але знову зв’язані у вузол, аби бути ще міцнішими. Немає нічого красивішого, ніж їхати крізь усю країну і вбирати її поглядом. Немає нічого щемкішого, ніж летіти трасою в пітьмі, аби встигнути до комендантської, і знати: наприкінці шляху чекає безсонне вікно із жовтим світлом і рідним теплом.

Так радіодиктант 2023 року писала військомат медикиня Юлія Кашпуренко. Фото з фейсбуку

Передісторія

Всеукраїнський радіодиктант національної єдності був започаткований командою Українського радіо у 2000 році задля єднання навколо мови. Відтоді він проводиться щороку і вже став найбільшим україномовним флешмобом, який об’єднує українців і знавців української мови по всьому світу.

Диктант відбувається в День української писемності та мови, він же день пам’яті Нестора Літописця (раніше це було 9 листопада, а з 2023 року, через реформу церковного календаря – 27 жовтня).

Результати оприлюднюють у грудні.

Радіодиктант у 2022 році написали понад півмільйона людей на всіх шести континентах, разом з ученими на станції “Академік Вернадський” в Антарктиді. На перевірку тексту Радіодиктанту загалом надійшло понад 30 тисяч електронних листів і майже 10 тисяч паперових. Редакція УР отримала листи з усіх куточків України, разом з тимчасово окупованими територіями, а також із понад двадцяти іноземних країн. Без помилок текст диктанту не написав ніхто (насамперед через авторську пунктуацію).

Авторкою тексту диктанту-2022 була Ірина Цілик, українська письменниця і режисерка. Читала диктант народна артистка, Герой України Ада Роговцева.

Читайте також:
Опубліковано текст Радіодиктанту національної єдності-2022

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна