Фестиваль “Протасів Яр” 8 липня: “Хорея козацька”, історія часів УНР та філософія Сенеки до дня народження Романа Ратушного

Четвертий день фестивалю “Протасів Яр” у Києві – особливий. Він присвячений пам’яті засновника руху “Захистимо Протасів Яр” Романа Ратушного, якому днями виповнилося б 26 років. Якби він не загинув торік на війні за Україну.

Тож на суботу, 8 липня, організатори презентували особливу програму.

О 10:30-12:00 відбудеться екскурсія “33-й квадрат Байкового цвинтаря”, яку проведе на кладовищі літературознавець Ростислав Семків.

Збір – за адресою вул. Байкова, 16.

Початок основних фестивальних заходів у суботу – 16:00.

На основній локації фестивалю – галявині в Протасовому Яру (поруч з АЗК WOG, вул. Солом’янська, 40-а) — відбудуться панельні дискусії про історичну генезу громади Протасу, філософію поета та стоїка Сенеки (якою захоплювався Роман Ратушний), а також музичний захід від провідних українських філософів.

Не забудьте взяти з собою пледи чи туристичні килимки, щоб зручно вмоститися на траві.

На локації буде розташований великий білий тент, який захистить вас від дощу чи палючого сонця. Також працюватиме дитяча галявина з іграми та самобутньою програмою для найменших відвідувачів від Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”.

Як виявилося, у липні 2023 року громаді Протасового Яру виповнюється 105 років.

Завдяки віднайденню раніше втраченої преси часів УНР, зокрема “Газети Гадяцького земства” за редакцією Олени Пчілки, є змога поговорити про генезу історії громадського руху Протасового Яру.

О 16:30 почнеться панельна дискусія “105-річчя громади Протасового яру: від УНР до сьогодення”.

Питання на дискусію:

  • значення локальних громад в історії державотворчого процесу України;
  • проблематика збереження пам’яті про здобутки громадських спільнот часів Визвольних змагань 1917-1922 рр. для сьогоденної України;
  • необхідність віднайдення втрачених і викрадених з історії України постатей (як-то лідерів громади Протасового Яру 1917 року).

Спікери:

  • Вахтанг Кіпіані журналіст, письменник, історик, головний редактор видання “Історична правда”;
  • Олександр Михайлик, історик, дослідник історії Протасового Яру;
  • Олександр Кучерук, історик, дослідник доби Української революції.

Модератор: Артур Харитонов, президент ГО “Ліберально-демократична ліга України”.

На 17:30 призначено початок виступу філософського квінтету “Сенека: думки, поезія, музика”.

Говоритимуть Тарас Лютий, Вахтанг Кебуладзе, Володимир Єрмоленко, Вадим Менжулін, Микола Сіома.

Наступна локація: Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України (“Буряки-хол”, вул. Клінічна, 25).

О 19:30 почнеться показ короткометражного фільму “Роман Ратушний: вільна людина” виробництва “Вавилон’13”.

Стародавню українську музику на фестивалі в “Буряки-холі” можна буде почути з 19:45 у виконанні гурту “Хорея Козацька”.

Тарас Компаніченко і “Хорея Козацька”

Музичний колектив виконує музику Руси-України різних епох — Середньовіччя, ренесансу, бароко, класицизму, романтизму та окремі твори ХХ століття, демонструючи різні пам’ятки української культури. Пріоритетними напрямками для гурту є героїчний епос, давня автентична традиція.

Вхід вільний.

Нагадаємо, в день народження Романа Ратушного 5 липня його адвокати виграли апеляцію щодо землі у Протасовому Яру.

Читайте також:
“Поширення сили локального активізму”: у Києві відбудеться фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного

Фестиваль “Протасів Яр”

Фестиваль “Протасів Яр” проводиться у пам’ять про полеглого торік під Ізюмом громадського активіста, розвідника 93-ї механізованої бригади ЗСУ “Холодний яр” Романа Ратушного, який був засновником ініціативи “Захистимо Протасів Яр”.

Фестиваль відбуватиметься по вихідних що два тижні із травня до вересня 2023 року.

Мета фестивалю – поширення ідеї громадського активізму, сили локальних громад, об’єднань небайдужих громадян, а також історії про те, як зусилля однієї людини або малої групи людей, їхнє відчуття відповідальності можуть змінити власний район, місто та всю Україну.

“Захід популяризуватиме правозахисні ініціативи, українську історію, сучасне і традиційне мистецтво та плекатиме пам’ять про Романа Ратушного, справа котрого триває й після його смерті”, – розповіли організатори.

До координаційної ради фестивалю ввійшли Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Артур Харитонов, Мирослава Барчук, Яна Безсмертна, Тетяна Терен, Вікторія Амеліна, Тетяна Власова.

“Ми разом міркували, чи варто робити фестиваль зараз, в час війни, але нарешті зрозуміли, що саме сьогодні він і є найбільш необхідним, щоб об’єднувати людей, давати їм силу і відчуття спільноти.
Зберігати пам’ять про Романа Ратушного — це, перш за все, втілювати ідеї, мрії й задуми, якими він жив. Ідею малих локальних громад, які можуть робити великі справи. Ідею захисту прав людини і загалом справедливості. Ідею популяризації української культури й історії”, – пояснила журналістка і телеведуча Мирослава Барчук.

Роман Ратушний

Надалі учасниками фестивалю, зокрема, стануть Тарас Лютий, Вахтанґ Кебуладзе, Володимир Єрмоленко, Станіслав Асєєв, Ігор Козловський, Алім Алієв, Мар’яна Садовська, Наталка Ворожбит, Софія Безверха, Римма Зюбіна, гурти “Тельнюк: Сестри”, “Капела Збитень”, “Хорея Козацька”, Grozovska Band, Kozak System та ін.

Організаційні партнери фестивалю “Протасів Яр” – Український ПЕН та Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”.

Інформаційні партнери: “5-й канал”, “Еспресо ТВ”, “Громадське радіо”, LiRoom, The Ukrainians, “Суспільне мовлення”, Радіо “Культура”, “Новинарня”, “Цензор.нет”.

Фестиваль відбувається за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.

Читайте також:
“Роман Ратушний продовжує перемагати Корбана після своєї загибелі”: Київський апеляційний суд виніс рішення на користь Протасового Яру

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна