“Кремль вбиває руками грузинської влади”. Зеленський закликав Тбілісі передати Саакашвілі Україні для лікування

Президент Володимир Зеленський доручив МЗС викликати посла Грузії в Києві, висловити йому протест через тривале ув’язнення Михеїла Саакашвілі і запропонувати протягом 48 годин залишити Україну для проведення консультацій з офіційним Тбілісі.

Про це Зеленський повідомив у традиційному вечірньому зверненні в понеділок, 3 липня.

“Світ сьогодні знову побачив, як Кремль – на жаль, руками чинної влади Грузії – вбиває громадянина України Михайла Саакашвілі. Життя людини – це найвища цінність, і не можна допустити, щоб Михайла просто знищили”, – наголосив Зеленський.

Він нагадав, що Україна “неодноразово закликала владу Грузії зупинити цю показову страту”.

“І ми, і наші партнери пропонували різні опції порятунку Михайла… Вкотре закликаю грузинську владу передати Україні громадянина України Михайла Саакашвілі для необхідного лікування й догляду. І закликаю наших партнерів звернутись, не ігнорувати цю ситуацію та врятувати цю людину. Жодна влада у Європі не має права страчувати людей, життя – це базова європейська цінність”, – підкреслив президент.

Як зауважує “Європейська правда“, згадана Зеленським процедура не є типовою для міжнародних відносин: “відкликання для консультацій” держава може застосувати до свого посла, але не до посла іншої держави.

Натомість “вигнання” посла іншої держави  – наприклад, оголошення його персоною нон грата або позбавлення акредитації – було б кроком жорсткого демаршу з боку України. Втім, Зеленський вирішив не застосовувати цей жорсткий крок і запропонував процедуру, яка не має чіткої назви і правил.

Як писала “Новинарня“, раніше цього дня ув’язнений на батьківщині експрезидент Грузії Михеїл Саакашвілі вперше з лютого взяв участь у судовому засіданні по відеозв’язку з тбіліської клініки “Вівамед”. Він має вкрай виснажений вигляд і вочевидь втратив дуже багато ваги.

Що відомо про стан Саакашвілі

1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Михеїл Саакашвілі нелегально прибув з України до Грузії. Перед цим засуджений у Грузії Саакашвілі обіймав державні та політичні посади в Україні.
Він приїхав підтримати свою партію на місцевих виборах. Рух Саакашвілі вибори програв.

У Грузії його затримали і доправили до в’язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе “політичним в’язнем”.

Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону. Доти в Грузії щодо нього були відкриті чотири кримінальні провадження. За двома з них винесено вироки з терміном позбавлення волі – 6 років.

6 листопада 2021 року Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі в тому, що він начебто координує з в’язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.

21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.

На початку травня 2022 року лікарі і родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан здоров’я Саакашвілі і вимагали від грузинської влади відправити його на лікування за кордон.

12 травня Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки “Вівамеді”.

Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.

19 листопада мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

14 грудня пенітенціарна служба Грузії оприлюднила записи із камер відеоспостереження, встановлених у палаті Михеїла Саакашвілі у клініці “Вівамеді”. Причиною такого вчинку у відомстві назвали високий суспільний інтерес.
В анотації до запису зазначено, що кадри відображають стан третього президента у різні часові відтинки. Хроніка ведеться з 8 серпня, остання зйомка датована 12 грудня, де Саакашвілі вже пересувається за допомогою ходунків. У пенітенціарній службі Саакашвілі звинуватити в “симуляції”.

Правозахисники розкритикували пенітенціарну службу РГ за поширення кадрів із Саакашвілі і заявили, що поширення такого запису “не служить законним суспільним інтересам”, “порушує право ув’язненого на недоторканність приватного життя” та створює “небезпеку подальшого погіршення” його здоров’я.

14 грудня відбулося судове засідання у справі Саакашвілі. Адвокати експрезидента Грузії вимагали його присутності на судовому процесі в режимі онлайн, проте йому не дали такої можливості. Причиною було названо відсутність необхідних технічних засобів.

Отримавши відмову в участі у суді Саакашвілі оголосив нове голодування, однак вже за кілька годин повідомив, що на прохання євродепутатів припиняє голодування.

Президентка Грузії раніше заявляла, що ніколи не помилує Саакашвілі.

Читайте також:
“Фізично я слабкий, але дуже сильний усередині”. Саакашвілі показав свій змарнілий стан під час судового засідання

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна