Постраждалим від повені через підрив Каховської ГЕС виплатять по 5 тисяч гривень

Уряд виділить 980 млн гривень на виплати компенсацій мешканцям Херсонщини за пошкоджені та зруйновані внаслідок теракту на Каховській ГЕС будинки. Також нададуть одноразову фінансову допомогу постраждалим від затоплення.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час виїзного засідання уряду 16 червня.

Як він зазначив, для виплати одноразової державної допомоги постраждалим від повені Кабмін виділить 560 млн грн. Розмір допомоги становитиме 5000 грн.

“Виділяємо 560 млн грн для виплати одноразової державної допомоги постраждалим від повені у розмірі 5 тис. грн. Понад 980 млн грн виділяємо з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії на виплати компенсацій за пошкоджені та зруйновані внаслідок повені будинки на Херсонщині”, – сказано в повідомленні прем’єра.

Шмигаль також заявив, що 6,6 млн грн з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії буде спрямовано на реалізацію понад 150 проєктів з ремонтів та будівництва шкіл, дитячих садків, лікарень, житлових будинків, водогонів і каналізації, тепломереж, буріння артезіанських свердловин.

Крім цього, місцевим бюджетам буде направлено 4,4 млрд грн субвенції на проєктування, відновлення, будівництво, модернізацію об’єктів соціальної, культурної, житлово-комунальної сфери. З них майже 460 млн грн для Херсонщини й понад 190 млн — для Миколаївщини.

Підрив Каховської ГЕС та його наслідки. Передісторія

6 червня російські окупаційні війська підірвали дамбу Каховської ГЕС. У Херсонській області почалася евакуація населення з небезпечних районів, де почалося затоплення. Під загрозою було понад 50 населених пунктів та національні парки, зокрема на окупованому лівому березі Дніпра.

З окупованої території евакуація, за рідкісними випадками, не проводиться. 6 червня мешканців Олешківської громади, які намагалися виїхати самостійно, загарбники не випускали. Із цими територіями майже немає зв’язку.

Підрив греблі Каховської ГЕС, розлив Дніпра нижче за течією та наступне зміління річки загрожує Дніпропетровщині, Запоріжжю та Херсонщині важкими екологічними та економічними наслідками.

За даними МВС на 12 червня, внаслідок паводку від підриву Каховської ГЕС 10 людей загинули і 42 вважаються зниклими безвісти на підконтрольній території. З окупованого лівобережжя Херсонщини повідомляють про десятки жертв.

Станом на 12 червня на Херсонщині залишалися підтопленими 46 населених пунктів, із них: 32 – на підконтрольній території, 14 – на окупованій. Також у сусідній Миколаївській області підтоплений 31 населений пункт.

Українське керівництво стверджує, що росіяни підірвали греблю ГЕС, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ. Західні партнери зазначають, що наразі немає точних відомостей, хто саме підірвав греблю, але в будь-якому разі це є наслідком російської повномасштабної агресії.

Російські загарбники захопили головну споруду Північно-Кримського каналу і Каховську ГЕС 24 лютого минулого року.
Головне управління розвідки МОУ в жовтні повідомляло, що Каховську ГЕС росіяни замінували ще в квітні 2022 року. Тоді йшлося про те, що окупанти передбачали швидке звільнення українськими військовими правобережної частини Херсонської області та готували серію терактів на цій території. Зокрема, під загрозою руйнування опинились дамба Каховського водосховища та агрегати Каховської гідроелектростанції.
Також у жовтні 2022 року Генеральний штаб ЗС України та американський Інститут дослідження війни наголошували, що росіяни створюють інформаційне поле для ймовірної інсценованої атаки на окуповану ними Каховську ГЕС, щоб виправдати або прикрити свій відступ на Херсонщині.

9 червня СБУ опублікувала перехоплення розмови, згідно з яким Каховську ГЕС підірвала диверсійна група росіян.

Читайте також:
З Каховської ГЕС досі тече машинне мастило в бік Чорного моря, – МВС

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.