Місія МАГАТЕ вирушила на Запорізьку АЕС

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що під його керівництвом делегація МАГАТЕ відправилася на Запорізьку АЕС у тимчасово окупованому Енергодарі.

Про це він написав у понеділок, 29 серпня, у твіттері.

“Цей день настав, місія МАГАТЕ щодо підтримки та допомоги зараз уже в дорозі на Запорізьку АЕС.

Ми повинні забезпечити безпеку найбільшого в Україні та Європі ядерного об’єкта. Пишаюся тим, що керую цією місією, яка прибуде на ЗАЕС пізніше цього тижня”, – йдеться в повідомленні.

Передісторія

Російські війська окупували місто Енергодар Запорізької області та з 4 березня захопили Запорізьку АЕС. Тоді по станціє було завдано першого обстрілу.

Надалі атомна станція залишається в енергомережі України. Але на території ЗАЕС росіяни розмістили військову техніку та використовують її як щит, обстрілюючи звідти підконтрольну Україні територію. Українська розвідка поширила інформацію про те, що російська армія фактично замінувала енергоблоки ЗАЕС.

5 серпня росіяни двічі вчинили обстріл у бік Запорізької АЕС. Було зафіксовано три вибухи біля промислового майданчика ЗАЕС. Ворог влучив у високовольтну лінію зв’язку 330 кВ ВРП автотрансформатора ЗАЕС–Запорізька ТЕС, пошкодивши дві лінії електропередачі. Ввечері було зафіксовано три влучання на майданчик АЕС. Обстріли пошкодили азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус на АЕС. Після цього було з міркувань безпеки відключено від мережі 4-й енергоблок АЕС.

Станом на ранок 6 серпня Запорізька АЕС працювала з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки, заявили в НАЕК “Енергоатом”.

Обстріли Енергодара й території поруч із ЗАЕС тривають і надалі. За висновком української влади, обстрілів завдають ЗС РФ з метою ядерного шантажу і провокацій.

24 серпня супутник зафіксував пожежі поблизу Запорізької АЕС.

Міністерство закордонних справ України закликає світову спільноту негайно вжити заходів для примусу Росії звільнити ЗАЕС та передати електростанцію під контроль України.

25 серпня дії окупантів спричинили повне відключення ЗАЕС від електромережі – вперше в історії.

Наступного дня ЗАЕС підключили до мережі, станція надалі виробляє електроенергію для потреб України.
Станом на 27 серпня працюють два блоки Запорізької АЕС.

Безпека ЗАЕС була темою засідання Радбезу ООН 11 серпня. Українська делегація заявила, що Росія має допустити місію МАГАТЕ на АЕС. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав до негайного припинення воєнних дій поблизу найбільшої в Європі атомної електростанції та створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС.

Місія МАГАТЕ планує приїхати на Запорізьку АЕС найближчим часом.

Україна наполягає на тому, щоб інспектори МАГАТЕ в’їжджали на ЗАЕС із підконтрольної уряду території, щоб уникнути легітимізації російської окупації. Це потребуватиме угоди про припинення вогню на передовій.

Москва заявила, що підтримує роботу місію МАГАТЕ, але відкинула вимогу вивести війська з ЗАЕС та її околиць для створення демілітаризованої зони.

Читайте також:
Стало відомо, представники яких країн увійшли до місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна