Апеляційний суд пом’якшив вирок окупанту Шишимаріну, який застрелив цивільного на Сумщині. Чому так

 

автор: Катерина Петренко
фото автора 

Київський апеляційний суд своїм рішенням змінив обвинувальний вирок першої інстанції російському військовослужбовцю Вадиму Шишимаріну із довічного ув’язнення на 15 років тюрми.

Про це інформує судовий кореспондент “Новинарні” з приміщення КАС.

Ідеться про справу, в якій уперше в Україні був винесений вирок окупантові за воєнний злочин під час повномасштабного вторгнення РФ – вбивство росіянами цивільного Олександра Шеліпова на Сумщині.

Підстави

Рішення 29 липня ухвалила колегія суддів Київського апеляційного суду у складі Людмили Кепкал, Маргарити Васильєвої під головуванням Олександра Кияшка.

Судді виключили з мотивувальної частини вироку першої інстанції дві обтяжуючі обставини: намір Шишимаріна вбити цивільного мешканця саме похилого віку та посилання на спільний умисел російських військовослужбовців, які були в автівці разом із підсудним, вбити мирного жителя.

Державний адвокат Кирило Овсянніков цього дня подав змінену апеляційну скаргу. Тепер він просив змінити вирок суду – пом’якшити покарання до 10 років тюрми.

Адвокат Кирило Овсянніков. Фото: Новинарня

У первинній скарзі адвокат бажав домогтися повного виправдання для свого клієнта через нібито невідповідність вироку суду першої інстанції та недоведеність його вини. Адвокат Овсянніков вважає, що міра покарання не відповідає тяжкості здійсненого злочину.

Сам Шишимарін був небагатослівним та не заперечував щодо 10 років ув’язнення.

“Суд не врахував пом’якшуючі обставини: його добровільні покази, також суд не встановив неправдиві покази й те, що він хотів уникнути відповідальності. Він п’ята дитина в родині, мати виховує сама. До кримінальної відповідальності його раніше не притягали, про це свідчить те, що він на контракті у збройних сил Російської Федерації. Це все пом’якшуючі обставини. Він не мав умислу вбивати людину”, – пояснював адвокат.

Також, зі слів Овсяннікова, потерпіла Катерина Шеліпова просила не карати його жорстко і сказала, що не має до нього претензій. Цивільного позову у справі немає.

Але зауважимо, що в суді першої інстанції дружина вбитого Шеліпова говорила, що Шишимарін заслуговує на найтяжчий вирок суду, водночас вона буде не проти, якщо його обміняють на українських військовослужбовців – захисників “Азовсталі”.

Додамо, що саме сьогодні Росія в порушення норм гуманітарного права завдала удару по Оленівській колонії в ОРДО, де утримуються українські військовополонені, в тому числі військовослужбовці “Азову”. Бойовики “ДНР” заявляють про загибель понад 50 українців.

Суддя Людмила Кепкал звернула увагу на те, що в апеляційній скарзі йдеться про те, що під час досудового розслідування не було встановлено обставини, які обтяжують вирок. А у вироку судді першого інстанції встановили, що похилий вік вбитого мирного мешканця та спільний умисел п’яти російських солдат на вбивство – обтяжуючі обставини.

Колегія суддів. Фото: Новинарня

Адвокат наполягав на тому, що в Шишимаріна не було умислу на вбивство людини похилого віку, бо він нібито “захищав своє життя” та випадково вбив саме пенсіонера. Також, на думку захисника, оскільки ми не можемо допитати поплічників Шишимаріна, повернутих 13 квітня в Росію в рамках обміну, то й не можемо стверджувати про спільний умисел.

Шишимарін не мав що додати.

Як каже прокурор Андрій Синюк, у касацію прокурори найімовірніше не йтимуть. Він погоджується з рішенням апеляційного суду.

Дебати

Хоча прокурор ОГП Ярослав Ущапівський категорично заперечував проти задоволення апеляційної скарги адвоката щодо пом’якшення вироку.

Зі слів обвинувача, наказ був спрямований не на захист життя російських військових, а на вбивство цивільного українця. Також не можна вважати пом’якшуючою обставиною наявність “бойової обстановки”.

“Між ким і ким була бойова обстановка? Між п’ятьма російськими військовими і цивільним Шеліповим, який вів велосипед? Ніякого завдання на його вбивство в бойовій обстановці Шишимарін не мав. Бойової обстановки не було. Також помилково вважати, що загиблого солдата Куфакова (так в обвинувальному вироку – “Н”) він сприймав як командира, бо той кричав на нього командним тоном та був на першому сидінні в украденому цивільному авто. Це маніпуляція, бо Куфаков закликав вбити цивільну особу. Не можна сприймати командиром того, чиє прізвище ти навіть не знаєш.
Матеріали спростовують, що це захист життя. До того ж, всі російські військовослужбовці знали, що він (Шеліпов) цивільна особа, бо був у цивільному одязі без зброї, вів у руках велосипед і вже розмовляв телефоном, що виключає передачу даних. Він (Шишимарін) виконав наказ для того, що від нього відчепились. Вбити людину, щоб відчепились – це абсурд. Міг вистрелити в повітря, а не в голову”, – пояснює прокурор.

Прокурор Ярослав Ущапівський. Фото: Новинарня

Важливо, що прокуратура погоджувалася з довічним ув’язненням для Шишимаріна та заявляла, що ступінь тяжкості покарання належна.

“Сержант Шишимарін прийшов в Україну, щоб вбивати українців, а тому [довічний] вирок є правильним та обгрунтованим. Суд належно встановив обтяжуючі обставини”, – вважав Ярослав Ущапівський.

Між іншим, у дебатах адвокат Овсянніков сказав, що російські військові самі не знали, навіщо вони сюди прийшли та не мали наміру нікого вбивати.

“Після розгрому російської колони ці солдати бойове зіткнення не вступили з українськими військовими. За яких умов Шишимарін постав перед судом? Він з іншими солдатами здався в полон беззбройному сторожу. То чи дійсно Шишимарін прийшов вбивати? Коли особи побачили, що вони тут роблять, Шишимарін вирішив здатися в полон і не виконувати злочинні накази , яке дало російське керівництво.
Треба відрізняти тих, які здалися в полон в перші дні війни, і тих, які наразу здійснюють збройний терор зараз. Вирок першої інстанції занадто жорсткий щодо саме цієї особи з огляду на всі обставини”, – зазначав Овсянніков.

Також державний адвокат запропонував кожному стати на місце Шишимаріна: “Я його захисник і зобов’язаний його захищати. Можливо, за інших обставин я казав би інше. Але, можливо, не в бойовій обстановці Шишимарін цього б не зробив. Він не здається таким злочинцем, якого треба засудити до довічного”.

Прокурор Ущапівський у дебатах наголосив, що довічне заґратування – законний та обгрунтований вирок, а всі докази вини підсудного належні та допустимі.

“Вони здалися. Але не тому, що вони зрозуміли, що їм нічого робити в Україні. А тому, що чітко усвідомлювати, що якщо не здадуться, то наступні мисливці зроблять засідку і переведуть його в той статус, що й Куфакова. Тобто вб’ють”, – сказав прокурор.

У Шишимаріна не було бажання сказати останнє слово перед українськими суддями.

Наостанок його адвокат Овсянніков у неформальній розмові з журналістами назвав свого російськог клієнта “жертвою обставин і прикладом того, що “нєфіг лізти в Україну”. Він додав, що Шишимарін найбільше хоче повернутися в Росію та отримати зарплату, включно й за той час, доки сидів в українському слідчому ізоляторі.

Серед конвою подейкують, що Шишимаріна вже намагалися обміняти на одного з “азовців”. Однак прокурори це не підтверджують.

Читайте також:
Рада дозволила міняти обвинувачених та засуджених осіб як військовополонених

Хто такий Вадим Шишимарін

Вадим Шишимарін на суді 25 липня. На ньому та сама тепла толстовка, що й навесні

Це перший військовослужбовець із Росії, який постав в Україні перед судом за вбивство цивільного після повномасштабного вторгнення військ РФ.

Вадиму Шишимаріну 21 рік. Він сержант, служив у 13-му танковому полку 4-ї танкової Кантемировської дивізії ЗС РФ (Московська область). Був командиром відділення.

Слідство встановило, що Шишимарін 28 лютого 2022 року вбив беззбройного мешканця смт Чупахівка Сумської області Олександра Шеліпова.

“Перед цим колону, в якій був сержант Шишимарін розбили ЗСУ. Втікаючи, він зі ще чотирма співслужбовцями обстріляли з автоматів приватний автомобіль та заволоділи ним. На вкраденій машині з пробитими ними ж колесами загарбники заїхали в село. Дорогою побачили чоловіка, який повертався додому і говорив по телефону. Один із військових наказав сержанту вбити цивільного, щоб він не повідомив про них українським захисникам. Той здійснив декілька прицільних пострілів через відкрите вікно автомобіля з автомата Калашникова у голову 62-річного потерпілого. Чоловік помер на місці всього в декількох десятках метрів від свого будинку”, – розповідали в прокуратурі.

Невдовзі після цього Шишимарін із подільниками потрапив у полон. Українське слідство знайшло докази його причетності до вбивства.

Прокурорами і слідчими СБУ були зібрані докази причетності Шишимаріна до порушення законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України). За ці дії йому загрожувало від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

23 травня Солом’янський районний суд міста Києва оголосив вирок: Шишимаріна засудили до довічного ув’язнення.

Суд дійшов висновку, що Шишимарін діяв із прямим умислом, а його каяття не визнали повністю щирими.

Читайте також:
Скільки “шишимаріних” покарає Україна? Поспішний суд у першій справі російського солдата-вбивці виводить на системну проблему


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".