РНБО заблокувала канали Медведчука

доповнено

Президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 2 лютого 2021 року про санкції проти нардепа від “ОПЗЖ” Тараса Козака та телеканалів, за якими стоїть лідер партії “Опозиційна платформа – За життя”, кума Путіна Віктора Медведчука. Станом на 23:30 рішення вже починає діяти, мовлення каналів блокується.

Про це йдеться в указі президента №43/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 лютого 2021 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”, у відповідному рішенні РНБО та додатках до нього.

Таким чином, терміном на п’ять років запроваджені санкції проти проросійських каналів “112 Україна”, NewsOne, ZIK, що діють через телеорганізації “Новий формат”, “Аріадна ТВ”, “ТВ Вибір”, “Партнер ТВ” та “Лідер ТВ”, “ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ “112-ТВ”, “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, “Нові комунікації”.

У рішенні РНБО з цього приводу йдеться про підтримку пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), які були внесені Верховною Радою України відповідно до постанови від 4 жовтня 2018 року № 2589–VIII та Службою безпеки України.

Санкції щодо згаданих телеканалів забороняють як фінансові операції, так і їхнє мовлення, а конкретно:

1) блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;

2) запобігання виведенню капіталів за межі України;

3) зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;

4) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;

5) заборона користування радіочастотним ресурсом України;

6) припинення надання послуг з ретрансляції/розповсюдження телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;

7) повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;

8) заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;

9) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;

10) заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності;

11) припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами та іноземними юридичними особами;

12) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом.

Санкції ввели щодо Тараса Козака терміном на п’ять років передбачають:

1) блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;

2) обмеження торговельних операцій;

3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;

4) запобігання виведенню капіталів за межі України;

5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;

6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;

7) повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;

8) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;

9) заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності;

10) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом.

Рішення РНБО передбачає вказівку Кабінету Міністрів разом зі Службою безпеки України та Нацбанком забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності запроваджених санкцій. А також Міністерству закордонних справ України – поінформувати компетентні органи Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та інших держав про застосування санкцій і порушити перед ними питання про запровадження аналогічних обмежувальних заходів.

Секретар Ради нацбезпеки Олексій Данілов увечері 2 лютого розповів: “Відбулося засідання Ради національної безпеки та оборони, де шляхом письмового голосування члени РНБО розглядали питання введення персональних санкцій стосовно юридичних та фізичних осіб, які перебувають на території України. З 19 членів Ради національної безпеки і оборони 17 проголосували “за”, один утримався, один перебуває у відрядженні”.

За законом України “Про санкції”, який діє з 2014 року, санкції можна застосовувати до “іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність”.
Підставами для застосування санкцій є” 1) дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб’єктів, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод”

Президент Петро Порошенко пояснював, що за часів, коли він був президентом, санкції проти Віктора Медведчука, його оточення та підконтрольних йому медіа не були запроваджені тому, що закон забороняє санкції проти українських громадян та компаній. Утім, прямої такої заборони в тексті закону немає.

Ще 4 жовтня 2018 року Верховна Рада схвалила постанову, якою схвалила пропозицію запровадити санкцій щодо семи компаній, яким належать ліцензії телеканалів “112 Україна” та NewsOne. Свої пропозиції парламент скерував до Ради національної безпеки та оборони України.

Появі постанови передувала петиція про припинення діяльності телеканалів “112 Україна” та NewsOne. В РНБО оголосили, що рішення буде ухвалене після перевірки СБУ за дорученням президента.

Канал ZIK додався до “пулу Медведчука” вже згодом.

Як відомо, соратник Медведчука Тарас Козак є формальним власником частини його телевізійних активів.

За результатами моніторингу проросійських дезінформаційних наративів, який проводила громадська організація “Детектор медіа” восени 2020 року, телеканали “групи Медведчука” відповідальні за більш ніж половину зафіксованих випадків проросійської пропаганди. Вони неодноразово отримували за це попередження Нацради з питань ТБ і радіо.

О 23-й годині на телеканалах “пулу Медведчука” анонсували спецефір, присвячений “закриттю каналів”.

“Детектор медіа” повідомляє з посиланням на глядачів, що в деяких кабельних мережах уже зникає сигнал цих мовників.

За спостереженнями “Новинарні“, станом на 23:40 мовлення “112-го” і ZIKу в Megogo уже припинено, ефір NewsOne ще триває.
“Воля” станом на 23:45 припинила трансляцію всіх трьох згаданих телеканалів.

Читайте також:
Власник NewsOne Козак анонсував “телеміст” на російському ТБ

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна