20 січня відзначають річницю референдуму з відтворення Кримської автономії.
До окупації півострова російськими військами ця дата відзначалася як День Автономної Республіки Крим. Після незаконної анексії Криму Росією на початку 2014 року цей день оголошений на півострові святом і названий “Днем Республіки Крим”.
Видання “Крим.Реалії” нагадує, що 20 січня 1991 року, ще за часів Союзу РСР, на загальнокримському референдумі за відтворення Кримської АРСР проголосували 93,26% жителів Криму від загальної кількості учасників голосування.
Більшість кримських татар, які жили на той момент на півострові, бойкотували референдум за закликом національних лідерів кримськотатарського народу, зокрема Мустафи Джемілєва. Тоді головним аргументом було те, що не всі репатріанти повернулися з місць депортації.
Нині ж автономний статус так і не гарантує розвиток кримськотатарської мови, культури, освіти, не ліквідовує мовну і релігійну нерівність, каже один з лідерів Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Саме тому всі ці роки репатріанти домагалися наповнення Автономної Республіки Крим кримськотатарським змістом.
12 лютого 1991 року на підставі результатів загальнокримського референдуму Верховна Рада України ухвалила закон “Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки”, а через чотири місяці були внесені відповідні зміни до Конституції Української РСР 1978 року.
4 вересня 1991 року надзвичайна сесія кримського парламенту ухвалила Декларацію про державний суверенітет республіки, де йдеться про прагнення створити правову демократичну державу в складі України.
1 грудня 1991 року на всеукраїнському референдумі жителі Криму брали участь у голосуванні про незалежність України. 54% кримчан підтримали Акт проголошення незалежності України.
Читайте також:
Чийгоз закликав закріпити в Конституції право на автономію кримських татар
Президент готовий внести в Раду питання кримськотатарської автономії, – Джемілєв
75-річчя геноциду кримських татар: Порошенко на реквіумі виступив за нац-територіальну автономію
Автономію для кримських татар має розробити Конституційна комісія, – президент
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!