Президент Киргизстану оголосив про відставку

 

Президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков оголосив, що йде у відставку на тлі протестів і політичної кризи в країні.

Про це він сказав у своєму зверненні до нації, яке в четвер, 15 жовтня, опублікувала президентська пресслужба.

“Суспільно-політична ситуація в столиці нашої країни — Бішкеку залишається напруженою. Вчора Жогорку Кенеш затвердив склад уряду, я підписав укази президента Киргизької Республіки про відповідні призначення. Але це не зняло напруженість. На жаль, агресія не вщухає, вимога моєї негайної відставки триває”, — сказав президент.

Він також додав:

“Поточна ситуація близька до двостороннього конфлікту. З одного боку — протестувальники, з іншого — правоохоронні органи. Військовослужбовці та правоохоронні органи зобов’язані застосовувати зброю для захисту Державної резиденції. В цьому випадку проллється кров, це неминуче. Я закликаю обидві сторони не піддаватися провокаціям… Для мене мир у Киргизстані, цілісність країни, єдність нашого народу і спокій в суспільстві понад усе. Немає нічого дорожчого для мене життя кожного мого співвітчизника”.

“Я не тримаюся за владу. Не хочу залишитися в історії Киргизстану як президент, який пролив кров і той, хто стріляв у власних громадян. Тому прийняв рішення піти у відставку. Закликаю Жапарова і інших політиків відвести своїх прихильників зі столиці країни і повернути мирне життя бішкекчанам”, — резюмував Жеєнбеков.

Читайте також:
Криза в Киргизстані: новим прем’єром призначили політика, якого витягнули з-за ґрат

Як відомо, в Киргизстані після парламентських виборів, що пройшли 4 жовтня, спалахнула політична криза з силовим протистоянням.
За першими результатами голосування, виборчий поріг подолали чотири політичні сили, серед яких три – провладні. Десять із 12 опозиційних партій, які програли, відмовилися визнавати такі підсумки та вимагали проведення повторних виборів. Міжнародні спостерігачі заявили, що на виборах були серйозні порушення, зокрема підкуп і залякування виборців.
Акції протесту з вимогою анулювати результати виборів переросли в масові заворушення. Для розгону маніфестантів міліція застосовувала водомети, сльозогінний газ і світлошумові гранати. У ніч на 6 жовтня прибічники опозиції зайняли “Білий дім”, де засідає парламент і перебуває апарат президента, а також міськраду Бішкека. У “Білому домі” спалахнула пожежа.

Крім того, учасники протесту захопили будівлю Державного комітету національної безпеки Киргизстану і випустили колишнього президента країни Алмазбека Атамбаєва, засудженого на 11 років за обвинуваченням у корупції. Також протестувальники звільнили з СІЗО низку його соратників, зокрема колишнього депутата парламенту Жапарова.

6 жовтня в готелі “Достук” у Бішкеку відбулися збори групи депутатів Жогорку Кенеша, які вони назвали позачерговим засіданням парламенту. На зборах депутати провели голосування і заявили, що обрали нового спікера – ним став Миктибек Абдилдаєв. Відразу після цього під головуванням Абдилдаєва учасники зборів схвалили на пост прем’єр-міністра кандидатуру Садира Жапарова.

Легітимність рішення учасників зборів викликала суперечки. Координаційна рада опозиції не визнала законність засідання в готелі “Достук” і рішення його учасників. Вона запропонувала на посаду прем’єр-міністра кандидатуру Омурбека Бабанова, на посаду першого віцепрем’єр-міністра – Тілека Токтогазієва.

На позачерговому засіданні 10 жовтня їхні кандидатури не розглядалися.

Миктибек Абдилдаєв 10 жовтня заявив про складання з себе повноважень спікера.

Читайте також:
Президент Киргизстану назвав умову, за якої піде у відставку

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна