Резніков заявив, що поки рано говорити про порушення перемир’я, але процитував Гаазьку конвенцію на користь ЗСУ

 

Віцепрем’єр-міністр України, перший заступник голови делегації України в Тристоронній контактній групі Олексій Резніков вважає, що поки що не варто говорити про “порушення перемир’я”, а випадки пострілів, про які з’являється інформація, мають розслідувати і пояснювати за участю представників ОБСЄ і в майбутньому Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін, який слід відновити.

Таку думку Резніков озвучив у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” в понеділок, 27 липня.

“Нині всіх непокоїть інформація про те, що нібито мали місце постріли. Точного підтвердження, які та де, очікуємо. Але я запропонував би говорити про те, що це не означає порушення перемир’я, це означає, що є факти порушень, і про це, зокрема, саме і йдеться в додаткових заходах, які було узгоджено на Тристоронній контактній групі нещодавно”, – сказав він.

Резніков пояснив, що постріли якраз передбачені як “випадок, який підлягає розслідуванню, і або притягненню до дисциплінарної відповідальності, якщо це зловмисне порушення”.

“Якщо це помилка, випадковість, – тоді пояснення цього за участю СММ ОБСЄ і в майбутньому відновленого, я сподіваюся, повноцінного складу СЦКК”, – зазначив він.

Резніков наголосив, що лінія розмежування сторін конфлікту на Донбасі вельми протяжна, уздовж якої в окопах і бліндажах перебувають військові люди зі зброєю, які за шість років війни звикли тільки відповідати на вогонь.

“І сьогодні це не відразу, не за один день, з 0:01 оголосили і прямо все відразу виходить. Звісно, це серйозна кропітка робота офіцерів, пояснення того, що треба навчитися інакше реагувати. Тому що випадковий шум уночі або тріск не означає привід відкривати вогонь у відповідь. У цьому завдання і так починає працювати перемир’я”, – розповів він.

Віцепрем’єр поки що оптимістично дивиться на ситуацію і вважає, що залишається шанс на досягнення перемир’я, але при цьому він наголосив, що якщо будуть не випадкові, поодинокі порушення режиму тиші, а реальна агресія, що порушує узгоджені в рамках ТКГ додаткові заходи, то українські військові скористаються ст. 40 Гаазької конвенції 1907 року про закони і звичаї ведення війни.

Він нагадав, що в ній чітко зазначено, що якщо одна зі сторін порушує перемир’я, то інша має право на автоматичний вихід із нього і відновлення військових дій.

Резніков також зазначив, що вже приблизно рік тривають переговори в різних варіаціях, зокрема у групі з безпеки ТКГ, про те, що всі попередні випадки перемир’я не спрацьовували, потрібно було проаналізувати причини й постаратися знайти способи зменшення ризиків.

“І не дарма під час зустрічі політичних радників лідерів “нормандського формату” в Берліні 3 липня було витрачено 11 годин. За великим рахунком, йшлося саме про безпеку. Ми ж пам’ятаємо, що перші пункти Комплексу заходів із виконання Мінських угод якраз говорять про припинення вогню та режим тиші. Тому що з цього розпочинається деескалація будь-якого військового протистояння. І говорити про якісь мирні ініціативи легше і простіше, зокрема в суспільстві, коли припиняється війна. Коли у зведеннях перестають звучати цифри про вбитих і поранених”, – наголосив він.

Нагадаємо, 22 липня Тристороння контактна група (Україна, Росія, ОБСЄ) на відеоконференції досягнула домовленостей “стосовно додаткових заходів щодо посилення режиму припинення вогню”.
Офіс президента України назвав ці домовленості “проривом”.

“Всеосяжне, стійке та безстрокове перемир’я” має початися з 00:01 (за київським часом) 27 липня 2020 року, виконуватися керівництвом Збройних сил України та керівництвом збройних формувань ОРДЛО “на весь період до повного всеосяжного врегулювання конфлікту”.

За словами посла ОБСЄ в Тристоронній контактній групі Гайді Грау, ці заходи передбачають:

  • заборону на наступальні та розвідувально-диверсійні дії, а також заборону на використання будь-яких видів літальних апаратів сторін;
  • заборону на застосування вогню, включно зі снайперським;
  • заборону на розміщення важкого озброєння в населених пунктах та їхніх околицях, насамперед на об’єктах цивільної інфраструктури, зокрема школах, дитячих садках, лікарнях і приміщеннях, відкритих для громадськості;
  • ефективне застосування дисциплінарних заходів за порушення режиму припинення вогню і повідомлення про них координатору ТКГ, який повідомляє про це всім її учасникам;
  • створення і задіяння координаційного механізму щодо реагування на порушення режиму припинення вогню за сприяння СЦКК у нинішньому складі;
  • вогонь у відповідь у разі наступальних дій допускається лише в тому разі, якщо його відкрито за наказом відповідного керівництва Збройних сил України та керівництва збройних формувань ОРДЛО після безуспішної спроби використати вищезгаданий координаційний механізм. Про видання таких наказів буде повідомлено ТКГ;
  • вищезгадані заходи не можуть бути повністю або частково дезавуйовані жодними іншими наказами, зокрема секретними.

“Під наступальними діями слід розуміти будь-які спроби змінити позиційне розміщення військ, яке склалося на момент прийняття цієї заяви, включно з додатковим інженерним облаштуванням позицій, та/або будь-яке просування чи переміщення озброєних осіб у бік противника, зокрема з метою здійснення розвідувальних або диверсійних дій”, – заявляла Грау.

Також командування ЗСУ та НЗФ ОРДЛО має публічно заявити про видання наказів з перерахуванням усіх зазначених заходів і підтвердити, що ці накази про припинення вогню відповідають цим заходам.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ сприятиме і надаватиме підтримку сторонам у виконанні цих заходів, погоджених ними, без шкоди встановленим процедурам інформування або будь-яким іншим аспектам повного виконання положень мандата місії.

Президент Володимир Зеленський закликав усіх лідерів країн “нормандського формату” зафіксувати цю угоду про припинення вогню.

Читайте також:
Перед “великим перемир’ям” росіяни на Донбасі застосували весь спектр провокацій і били великим калібром

Провокація під Новомихайлівкою: росіяни замінували українську територію мінами ПОМ-2, що самоліквідовуються

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна