Справа MH17: чого чекати від першого суду про збитий “Боїнг”

 

У понеділок, 9 березня, в Амстердамі, в судовому комплексі Схіпхола, починається слухання справи про вбивство 298 людей на борту Boeing-777, що виконував рейс MH17 “Малайзійських авіаліній” (193 з них були громадянами Нідерландів).

Про це передає “Новинарня” з посиланням на “Європейську правду”.

Сьогодні до суду передали докази щодо чотирьох звинувачуваних. Трьох росіян і одного громадянина України звинувачують у тому, що вони доправили зенітно-ракетний комплекс “Бук” з Росії на Донеччину, а потім – намагалися приховати сліди злочину:

  • Сергій Дубинський (позивний “Хмурий”) – голова розвідки “ДНР”, ветеран ГРУ РФ. Його вважають організатором бойового застосування установки.
  • Ігор Гіркін (“Стрілок”) – так званий міністр оборони “ДНР”, що просив Росію надіслати систему ППО, знав про постачання “Бука” та координував його евакуацію.
  • Олег Пулатов (“Гюрза”) – підполковник запасу російських Повітряно-десантних військ. Причетний до перевезення “Бука” й організації охорони району падіння уламків збитого літака. Вважається, що він був біля установки в момент пуску.
  • Леонід Харченко (“Кріт”) – громадянин України, командир батальйону у “ГРУ ДНР”, причетний до охорони “Бука” в місці пуску ракети. Імовірно, координував транспортування “Бука” з Донецька до місця пуску та евакуацію в Росію.

До суду звернулися адвокати, які повідомили, що представляють інтереси одного з підозрюваних, Олега Пулатова – колишнього російського військового, що координував дії бойовиків на окупованому Донбасі. По суті, у процес увійшла Росія, що взялася за захист одного з військових керівників так званої “ДНР”, зазначає журналіст “ЄС” Сергій Сидоренко.

Після того, як адвокати росіян увійшли до процесу й отримали доступ до матеріалів справи, у нідерландських та російських ЗМІ почали з’являтися фрагменти документів, що становлять таємницю слідства, до того ж, вирізані таким чином, щоби поставити під сумнів висновки слідства.

На що розраховують автори цих “зливів” – можна лише припускати. На суддів цим точно не вплинути, вони бачитимуть повні документи. Але тепер є всі підстави припустити, що із долученням своїх адвокатів Москва отримала те, чого їй бракувало – інформації про процес. Адже той ймовірно не обмежиться звинуваченням на адресу “групи Гіркіна”.

Також у судовому процесі мають з’явитися нові, непублічні свідки.

“Є три рівні причетних до катастрофи. Третій – це ті, хто натискав кнопку, наводив “Бук” на літак. Другий – ті, хто перевозив комплекс на Донбас, хто сприяв цьому. Перший – ті, хто ухвалювали рішення про постачання і застосування комплексу. Зараз підсудними є причетні до другого рівня. Його треба пройти, щоби дістатися найвищого, першого”, – пояснює Антон Котте, член правління фонду MH17 Disaster Foundation, що об’єднує родичів загиблих в авіакатастрофі.

Нідерландська прокуратура, яка представлятиме обвинувачення у процесі, також не приховує, що не має наміру обмежуватися четвіркою нинішніх підсудних. Як пише “ЄП”, у слідства вже є дані про причетність до цієї трагедії помічника президента РФ Владислава Суркова.

“Я не думаю, що цей процес дійде до самого Путіна. Але, на мою думку, військове керівництво цілком може з’явитися”, – говорить Олена Зеркаль, ексзаступниця глави МЗС, яка донедавна курирувала міжнародні юридичні процеси.

За даними “Європравди”, і слідчі, і навіть представники суду готуються до того, що під час процесу виникнуть нові обвинувачення. Наприклад, будуть подані нові докази.

“Файл не закритий – прокурори й захист можуть запитувати про нові докази, нових свідків, нові етапи слідства ще можуть мати місце за запитом будь-якої сторони”, – пояснила Мерайє Кнайф, суддя-речник суду Схіпхола.

Обвинувачення проти нових підозрюваних, особливо представників першого ешелону, найбільш ймовірно будуть заслухані в іншому процесі – після того, як суд доведе вину всіх або частини нинішніх звинувачуваних.

Як писала “Новинарня“, Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, рейс MH17 Амстердам – Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік від Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На його борту перебували 298 осіб, усі вони загинули.

Міжнародне розслідування під егідою Нідерландів доводить, що літак збито з контрольованої сепаратистами території ракетним комплексом “Бук”, який прибув із Росії.

19 червня 2019 року  Об’єднана слідча група назвала імена перших чотирьох підозрюваних в причетності до збиття літака. Це – Сергій Дубинський (“Хмурий”), Ігор Гіркін (“Стрелок”), Олег Пулатов (“Гюрза”), Леонід Харченко (“Кріт”).
Також підозрюваним визнали колишнього бойовика “ДНР” Володимира Цемаха, затриманого СБУ в ОРДЛО і відданого в Росію в рамках обміну полоненими.

Судовий процес у цій справі розпочинається в понеділок, 9 березня 2020 року, в юридичному комплексі, розташованому неподалік аеропорту “Схіпхол” поблизу Амстердама.

Читайте також:
Справі MH17: міжнародну слідчу групу від України очолив заступник генпрокурора Мамедов

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна