Сержанти за стандартами НАТО: Рада законом прибрала із ЗСУ прапорщиків

 

Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби”, який запроваджує сержантські звання в ЗСУ за стандартами НАТО, ліквідує звання прапорщиків і мічманів у ЗСУ та підвищує роль головних сержантів.

Як передає “Новинарня“, за проєкт №0906 на вечірньому засіданні в четвер, 17 жовтня, проголосували 278 народних депутатів.
Із них 212 – фракція “Слуга народу”, по 16 – “ЄС” і “Голос”, 14 – позафракційні, 11 – “Батьківщина”, 9 – “За майбутнє”.

Ініціювали законопроєкт ще депутати фракцій Блоку Порошенка і “Народного фронту” Ради VIII скликання. При цьому в минулій каденції парламенту не вистачало голосів для його ухвалення в цілому: ВР 29 травня заледве знайшла голоси для прийняття закону в першому читанні.

Закон та його прийняття для “Новинарні” прокоментувала Вікторія Дідач, юрист ГО “Юридична сотня”:

– Законопроєкт №0906 було прийнято в першому читанні 30 травня 2019 року ще Верховною Радою VIII скликання, тоді номер його був №10181.

Законопроєкт №10181 у свою чергу став результатом об’єднання проєктів №6372 (військові звання за стандартами НАТО) та №7549 (внесення змін до статутів ЗСУ).

Тепер, 17 жовтня, законопроєкт прийнято в другому читанні та в цілому. Наразі очікується підписання закону президентом України.

Законопроєктом №0906 вносяться зміни до статутів ЗСУ та законів України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про військову службу правопорядку у Збройних Силах України” з метою упорядкування дисциплінарних повноважень посадових осіб, врегулювання деяких питань повсякденної діяльності, визначення прав та обов’язків головних сержантів та головних старшин підрозділів військових частин ЗСУ. Проєктом також передбачається нова шкала військових звань: сержантський і старшинський склад поділяється на молодший, старший і вищий.

Скасовуються військові звання – прапорщик, старший прапорщик, мічман і запроваджуються нові звання – рекрут, штаб-сержант, які відповідають еквівалентній колонці НАТО Code згідно STANAG 2116.

Новим для українського законодавства є термін “рекрут”.

Військове звання “рекрут” є тимчасовим військовим званням громадянина, який проходить випробувальний термін щодо прийняття на військову службу за контрактом, до прийняття ним Військової Присяги.

Крім того, передбачена зміна граничного віку перебування на військовій службі. Такі зміни вносились для того аби  допомогти усунути колізію законодавства, коли сержанти не могли дослужитися до пенсії. Однак, зміни стосуються лише мирного часу, а сьогодні ж в Україні діє особливий період. Так, Законом встановлюється такий граничний вік перебування на військовій службі для сержантів (в мирний період):

1) для військовослужбовців рядового, молодшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 45 років;

2) для військовослужбовців старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 50 років;

3) для військовослужбовців вищого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 55 років.

Законом визначаються обов’язки для нових посад, зокрема, у Статуті внутрішньої служби ЗСУ – для посад “головний сержант (головний старшина) бригади, полку, батальйону, дивізіону”, “начальник медичного пункту бригади, полку, батальйону, дивізіону, роти”, “сержант-інструктор, старший інструктор (старшина-інструктор)”.

Також передбачено запровадження у військових частинах Книг пам’яті, куди включатимуться відомості про військовослужбовців, які загинули під час виконання військового обов’язку із захисту територіальної цілісності та незалежності України.

Крім того, вносяться зміни до Дисциплінарного статуту щодо заохочень та дисциплінарних стягнень, щодо порядку ритуалу підняття Державного Прапора України до Стройового статуту, щодо порядку несення гарнізонної та вартової служби, а також оновлено положення про гауптвахту до Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України.

Як інформувала “Новинарня“, у Міноборони анонсували законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо військових звань військовослужбовців” ще у 2017 році. Документ передбачав встановлення нових військових звань сержантського і старшинського складу.

Читайте також:
Як новий сержантський корпус ЗСУ стає двигуном усієї оборонної реформи

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]