Віднайдені на Івано-Франківщині архіви УПА передали дослідникам. ФОТО

 

Центру досліджень визвольного руху передали два повстанські архіви, знайдені у Стратинських лісах у Івано-Франківській області.

Про це повідомили у Центрі досліджень визвольного руху (ЦДВР), додавши, що документи передали мешканці одного із сіл, пише “Укрінформ”.

“Один з архівів у дуже поганому стані і не піддається реставрації. Натомість другий з віднайдених архівів дуже добре зберігся. Кілька сотень знайдених документів датуються 1945 — 1946 рр. Архів багатий на унікальні документи, які досі не фігурували у науковому обігу”, — йдеться у повідомленні.

Основний масив документів — звіти підпілля та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Також архів містить близько десяти невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі).

Збереглися досі невідомі дослідникам і неопубліковані хроніки сотень з терену діяльності воєнного округу “Лисоня”. Доволі велику частину архіву становлять добре систематизовані звіти й матеріали з діяльності ОУН та УПА на території Закерзоння (сучасна територія Польщі). Звідти ж – низка пропагандистських матеріалів польською мовою.

Підрозділи, чиї звіти виявлено в архіві, діяли у межах воєнних округ “Буг”, “Лисоня”, “Говерля”.

Архів УПА Франківщина 1 Архів УПА Франківщина 2 Архів УПА Франківщина 3 Архів УПА Франківщина 5 Архів УПА Франківщина 4 Архів УПА Франківщина 6 Архів УПА Франківщина 7
<
>
Фото: Facebook/Володимир В'ятрович

Велика група документів з віднайденого архіву присвячена темі виборчої кампанії до Верховної Ради УРСР, які відбулися 10 лютого 1946 року.

Ці вибори планувала радянська влада, як засіб формальної легалізації власного контролю над територією Західної України та впевненої позиції там же, зауважують у ЦДВР. Відповідно, для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА і неспроможність тоталітарного режиму.

Доволі цікавою є підбірка протоколів допитів СБ з різних регіонів.

“Архіви із Статинських лісів — надзвичайне історичне джерело. У сотнях документів підібрана тематика з історії українського визвольного руху за два роки. Відомо, що на території Рогатинського району часто перебувало вище керівництво ОУН та Головні командири УПА. Очевидно архів призначався для них. Та встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН немає можливості”, — розповів гендиректор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” та член Вченої ради ЦДВР Руслан Забілий.

Другий архів передали до фондів Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”.

Реставраторка музею Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

Нагадаємо, влітку анонімний меценат подарував Національному музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” у Львові повстанські дереворити – гравюри на дошці з дерева, які слугували шаблоном для створення листівок пропагандистського характеру та агітки.

Як інформувала “Новинарня“, нещодавно Польща передала бібліотеці Стефаника у Львові копії документів УНР і ЗУНР.

Читайте також:
“Бандерівці – це зло”: батько помічника Зеленського боровся проти УПА

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна