Рада продовжила “особливий статус” ОРДЛО більш ніж на рік

 

Верховна Рада України продовжила дію закону про особливості самоврядування в ОРДЛО до 31 грудня 2019 року.

На засіданні парламенту сьогодні, 4 жовтня, закон №9153 “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей” підтримали 245 народних депутатів.

Напередодні цей законопроект вніс на розгляд ВР президент.

Категорично проти продовження дії закону “про особливий статус Донбасу” виступили фракції “Батьківщина”, “Самопоміч” та “Радикальної  партії Ляшка”.

У своїх виступах представники цих фракцій наголошували, що особливий статус “легалізує терористів на Донбасі” шляхом проведення там виборів і амністії для злочинців.

Зокрема, позафракційний нардеп Юрій Левченко (ВО “Свобода”) нагадав, що саме зараз у так званих “ДНР” та “ЛНР” організовують чергові псевдовибори.

Підтримали закон “Народний фронт”, БПП, групи “Воля народу” , “Відродження” та “Опозиційний блок”.

Так, співголова фракції “Опоблоку” Юрій Бойко заявив, що особливий статус ОРДЛО – це “надія на мир для всієї держави“.
Також він додав, що українська влада має проводити “прямі переговори зі всіма конфліктуючими сторонами”, а “якщо хтось боїться за свої рейтинги, то представники Опозиційного блоку готові самі взятися за такі переговори”.

Водночас перший заступник голови ВР, представник президента з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко заявила, що закон носить абсолютно технічний характер.

“Ми не голосуємо за тіло закону. І більше того, він не може вступити в силу, поки російська армія та російські найманці не заберуться геть і туди не зайдуть «блакитні шоломи»“, – запевнила Геращенко.

Вона наголосила, що цей закон посилює позиції української дипломатії, показавши світу, що Україна отримується домовленостей і прагне повернути свою територію. А це, зокрема, “дозволить міжнародним партнерам продовжувати санкційну політику проти Росії”.
Із закликом продовжити чинність закону до парламентаріїв звертався також міністр закордонних справ Павло Клімкін, пояснивши, що це потрібно “для консолідації міжнародної коаліції навколо України”.

Раніше спеціальний представник Держдепартаменту США у справах України Курт Волкер закликав Верховну Раду продовжити чинність закону

Термін дії норми про особливий статус ОРДЛО мав сплити в жовтні 2018 року (таким чином, на цей раз “особливий статус” продовжено не на рік, як раніше, а фактично на рік і три місяці).

Як повідомляла “Новинарня“, 10 жовтня 2017 року набув чинності закон “Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей”, ухвалений ВР 6 жовтня і підписаний президентом 7 жовтня.
Цим законом на рік продовжено чинність закону “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”, який був ухвалений в 2014 році.

Згідно із законом, тимчасово, на строк, що закінчується через один рік з дня набрання чинності законом “Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей”, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради (ОРДЛО).
Законом встановлено, що особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО набирає чинності виключно після виконання всіх умов, викладених у статті 10 “Прикінцеві положення” закону “Про особливий порядок…”, зокрема, у частині, що стосується виведення усіх незаконних збройних формувань, їхньої військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України.
У статті 10 визначені умови проведення позачергових вибори депутатів районних, міських, районних у містах, селищних, сільських рад, сільських, селищних, міських голів в ОРДЛО.
В раніше ухваленому законі була визначена дата виборів – 7 грудня 2014 року. У законі “Про створення необхідних умов для мирного врегулювання …” ця норма не скасована, але дата вже минула.
У статті визначено, що вибори мають бути проведені із забезпеченням участі безсторонніх спостерігачів, зокрема від Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, інших міжнародних організацій та іноземних держав, а також інших офіційних спостерігачів.

Після продовження дії закону восени 2017 року спецпредставник США Курс Волкер заявляв, що це демонстрація “жорстких кроків” України до миру.

Член фракції БПП, секретар Комітету ВР з питань оборони і нацбезпеки Іван Вінник нещодавно прогнозував, що Рада не продовжить дію закону про особливості самоврядування в ОРДЛО ще на рік, оскільки він суперечить закону про деокупацію Донбасу.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна