Прокуратура Польщі оцінить виступ у Сагрині, де порівняли число вбитих на Волині поляків і українців

 

Окружна прокуратура у місті Замостя Люблінського воєводства Польщі відкрила слідство у справі щодо висловлювань голови Українського товариства Григорія Купріяновича на пам’ятних заходах у Сагрині, присвячених вшануванню українців, вбитих у 1944 році.

Як повідомляє «Польське радіо», за словами заступниці окружного прокурора в Замості Еви Кузніцької, мова йде про статтю Кримінального кодексу РП, що стосується публічної зневаги до польського народу або Республіки Польща. Порушнику загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.

Зазначається, що офіційних звинувачень Григорію Купріяновичу наразі не висунуто. Прокуратура вивчатиме, зокрема, відеоролик з виступом голови Українського товариства та буде з’ясовувати обставини його висловлювань.

«Це вимагає проведення процесуальних дій, тому було розпочато розслідування, щоб ми могли це з’ясувати», – додала Кузніцька.

Як повідомляється, до прокуратури звернувся люблінський воєвода Пшемислав Чарнек, який вважає, що голова Українського товариства під час свого виступу зрівняв події у Сагрині в 1944 році з подіями на Волині в 1943 році.

Жалобний мітинг у Сагрині відбувся за участі президента України Петра Порошенка.

За словами Чарнека, Купріянович «порівняв 130 тисяч жертв (поляків) геноциду (начебто вчиненого українськими націоналістами) з кількома сотнями цивільних українців, котрі загинули в Сагрині 10 березня 1944 року», що «може бути злочином».

З точки зору польського воєводи, Купріянович своїми висловлюваннями міг зневажити польський народ.

На переконання Чарнека, організація пам’ятних заходів у Сагрині в той самий день, коли відзначались 75-ті роковини так званої «кривавої неділі» на Волині, була «однією великою провокацією».

У свою чергу, Григорій Купріянович у заяві, надісланій ЗМІ, написав, що дії воєводи «можуть тільки призвести до погіршення польсько-українських відносин, і передусім вони є спробою залякування української громади в регіоні та перешкоджанням представлення національною меншою власного погляду на історію».

На його думку, польсько-український діалог буде важчим, оскільки «рішення люблінського воєводи перенесли до кабінетів прокурорів та, можливо, судових залів».

Купріянович вважає «скандальною та неприпустимою» реакцію Чарнека. На його погляд, позиція воєводи означає, що «від влади йде послання, що українець – це „націоналіст”, що навіть участь у жалобних заходах за вбитими співвітчизниками може бути приводом для зарахування до «українських націоналістів».

Голова Українського товариства повідомив, що звернеться до польського прем’єра Матеуша Моравецького із питанням, чи виражають слова люблінського воєводи «офіційну позицію уряду» і чи є дії Чарнека «виразом реалізації політики Республіки Польщі щодо української меншини».

Нагадаємо, 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам’яті, яким, зокрема, встановлено заборону на пропаганду в країні ідеології українських націоналістів.

Читайте також:
Польський уряд проілюстрував “геноцид поляків”
знімком українського села Сагринь, знищеного АК. ФОТО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна